Brambory v seně



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 175.130 (?) 
30.8.2014 19:30
Dobrý večer. Hodně propaguji pěstování brambor v trávě. Sklízet budu za asi 7 - 10 dnů to budou u nás ranní mrzíky. Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 144.117 (?), 13.9.2014 16:51

Konečně jsem se po delší době zase dostal na zahradu a mohu se podělit o své zkušenosti. Jelikož z bramborových natí zbyly už jen suché pahýly, viz Foto 1, pustil jsem se do sklizně a byl jsem mile překvapen. Brambory byly pěkné, hladké a bylo jich kupodivu docela dost. Na sadbu jsem kupoval pouze jeden sáček, cca 2 kg a sklízel jsem téměř dvě bedýnky, viz Foto 3. Sice byla necelá polovina brambor nakousána od myší, několik jedinců bylo nahnilých a pár nazelenalých, ale pořád mám přepravku pěkných brambor, takže jsem spokojen. Přemýšlím, zda mohu natě i od nahnilých brambor nechat v seně na příští rok, nebo je lepší je spálit? Příští rok hodlám pokračovat. 

M.

Foto 1
Foto 1
Foto 2
Foto 2
Foto 3
Foto 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.152 (?), 9.2.2015 21:11

Odborníci radia vňate zásadne kompostovať. Do sena na ďalší rok rozhodne nepatria, mohli by byť zdrojom neželaných chorôb...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 80.43 (?), 10.2.2015 14:44

Dobry den.

Chci se zeptat na malinkaty detail. Protoze nemam bubnovou sekacku na poseceni travy vyssiho vzrustu, coz je lepsi na pestovani brambor v sene, potrebuji zjistit zda se brambory nechaji bez jakekoliv ujmy pestovat v posecene trave "kocarkovou" sekackou. Nehnijou v dusledku vyssi vlkosti a teplote? Je to dostatecne propustny material pro vodu/srazky/?

Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 10.2.2015 19:05

Na velikosti sena nebo posečené trávy nezáleží! Jen u trávy posečené běžnou vřetenovou nebo rotační sekačkou je problém ve snadném "rozfoukání". Ale jinak s vyšší vlhkostíby jsem si tolik starost nedělal, v kupce sena (přesněji trávy) té vlhkosti tolik není a vzduch a teplota tu vlhost dostatečně reguluje. Nehledě na to, že brabmborová rostlina roste nejen natí nad hrubkem ale i pod ním kořeny. (Jediná věc která je potřeba sledovat, ale to i u klasického pěstování, aby bramborové hlízy se neobjevily na světle na povrchu hrubku! Solanin neboli zelené hlízy by se konzumovat neměly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Baca - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (106) - 40.231 (?), 10.2.2015 19:10

Len by som este dodal, ze to musi byt seno, nie cerstvo posekana trava. Po par tydznoch by ste mali tie zemiaky uvarene. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.152 (?), 10.2.2015 20:29

Súhlasím, presne tak...

Inak, niekde na You Tube sa dá nájsť i video, kde chlapík takto pestuje zemiaky klasicky zasadené tesne pod povrch pôdy, resp. pod substrát vo vaku, a iba zvrchu ich namiesto hrobkovania opakovane nastiela hrubou vrstvou "slamy" zo zošrotovaného kancelárskeho papiera a z kartónov zo skartovačky...

Pre úspešné pestovanie a dobré výnosy si treba uvedomiť, že aj tie zemiaky sa v tom musia cítiť dostatočne komfortne, aby dobre rástli a rozrastali sa, a nie aby iba po celý čas bojovali s hnilobou a plesňami zamoreným okolím a prežívali iba s vypätím všetkých síl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.149 (?), 24.4.2015 13:36

Zdravím. Kedže je u nás na východe Slovenska pekné počasie chcem dnešné popoludnie využiť na prvý pokus sadenia zemiakov do slamy (seno som nezohnal) ale čítal som na fórach vraj je to jedno.

Všera som priviezol dva okrúhle balíky slamy tak som zvedavý koľko m2 s tým urobím. Pridám niekoľko fotiek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.149 (?), 24.4.2015 14:55

Pripájam fotografie:

Slamu som dal najskôr jednu vrstvu, uložil zemiaky a zahrnul druhou vrstvou.

Celkovo vyšlo cca 30 metrový pás v šírke okolo 1,5 metre. T.j. 45 m2. Niekde je slamy viac inde menej, ale neriešim to.

Celkovo som vysadil v spone 50 / 70 cm  = 104 hľúz.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.149 (?), 24.4.2015 14:57

po dokončení

PS: ešte dám jednu informáciu keď vyjde natina a potom sa vidíme v septembri pri zbere.

Ahoj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika