Pivoňky - zmlazení?



host - 79.25 (?)
27.12.2013 8:14

S prvním květem počítejte tak někde mezi 4 až 10 let, tolik úvodem..... Nic o Vás nevím, nemohu Vám slíbit, že se toho dožijete ani kdyby to bylo zítra ale i tak,... člověk musí žít dokud žije, věřit, doufat a snažit se. Tedy říkám, nehleďte na čas, věk a síly a jděte do toho. Ostatně i pro mne je to o důvod navíc být příjemcem důchodu ještě děéésně dlouho. Nyní ale k vlastnímu pěstování. Některé druhy vzcházejí snadno a již další rok uvidíte první pravý lístek (děložní se neukazují, byť je má jako každá dvouděložná rostlina). Některé přelehávají i několik let než vůbec vzejdou, mnohé nikdy nevyklíčili. Bude to ale asi i moje chyba, že jsem musel tak dlouho čekat, mnohdy se i nedočkal. Nejsem botanik ani zahradník, jsem jen pouhý milovník květin. První květ se objeví nejdříve tak za 3 ale spíše tak za 5 let po vzejití. Je to běh na delší trať. V příloze jedna z prvních které jsem vypěstoval. Pojmenoval jsem jí "Býlí kůň" (Nad pravopisem se nepozastavujte, není bílá ale je to bylina, tedy býlí, co se jako utržený kůň zaběhla a sama vzešla, rodiče jsou tedy spíše předpokládaní než známí.)JP..


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 103.30 (?), 26.12.2013 18:09

Z vašeho příspěvku jsem pochopila, že úspěšně pěstujete vlastní velmi pěkné křížence.Ráda bych se taky o něco pokusila, obávám se ale, abych se dožila květu a viděla výsledek svého snažení.Prosím napište, jak dlouho po výsevu semen rostlinky kvetou.Děkuji.Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.25 (?), 27.12.2013 8:14

S prvním květem počítejte tak někde mezi 4 až 10 let, tolik úvodem..... Nic o Vás nevím, nemohu Vám slíbit, že se toho dožijete ani kdyby to bylo zítra ale i tak,... člověk musí žít dokud žije, věřit, doufat a snažit se. Tedy říkám, nehleďte na čas, věk a síly a jděte do toho. Ostatně i pro mne je to o důvod navíc být příjemcem důchodu ještě děéésně dlouho. Nyní ale k vlastnímu pěstování. Některé druhy vzcházejí snadno a již další rok uvidíte první pravý lístek (děložní se neukazují, byť je má jako každá dvouděložná rostlina). Některé přelehávají i několik let než vůbec vzejdou, mnohé nikdy nevyklíčili. Bude to ale asi i moje chyba, že jsem musel tak dlouho čekat, mnohdy se i nedočkal. Nejsem botanik ani zahradník, jsem jen pouhý milovník květin. První květ se objeví nejdříve tak za 3 ale spíše tak za 5 let po vzejití. Je to běh na delší trať. V příloze jedna z prvních které jsem vypěstoval. Pojmenoval jsem jí "Býlí kůň" (Nad pravopisem se nepozastavujte, není bílá ale je to bylina, tedy býlí, co se jako utržený kůň zaběhla a sama vzešla, rodiče jsou tedy spíše předpokládaní než známí.)JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.33 (?), 27.12.2013 19:57

Nádhera, blahoželám.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.30 (?), 28.12.2013 18:18

Je to opravdu nádhera.Taky nejsem žádný odborník.Konečně jsem si na stará léta splnila svůj sen, domeček a hlavně velkou zahradu.Letos se pokusím taky vyset nějaké pivoňky, dal jste mi naději.Kdysi jsem někde četla, že to trvá více než těch 10 let.Taky doufám, že tu budu ještě dlouho, chuť mi nechybí.Běhěm zimy se pokusím nastudovat něco z odborné literatury, ráda i přivítám rady z vašich bohatých zkušeností.Děkuji.Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 28.12.2013 20:01

Děkuji za pojmenování, no, alespoň někde jsem se trefila či blížila.

Právě, s tou variabilitou jsem jakž/takž počítala, s tím, že pivůně záměrně křížíte.. to tedy nikoliv. Obdivuji.

Sama jsem kdysi sela p.rockii. Bohužel, výsev dopadl prachbídně - mláďátka již ukazovala lístky nad zemí, bohužel misku si vzal do parády náš pesan a dva roky hlídání a snažení byly... vniveč.

Od té doby jsem se o cílený vysev nepokusila. Sice tu semenáčkovou P. rockii mám, ale nejedná se o můj vlastní výpěstek. Letos poprvé ukázala květ.

Krásný trs p. smouthii. Mám právě Early Scout (byl v ČR v prodeji, z toho vycházel i můj tip na určení té vaší)) - předloni sázenou, mláďátko. Letos jsem kamarádce kupovala Early Bird, bude moci porovnat rozdíly mezi nimi - má obě.

Jen Early Scout letos příliš nepotěšil, celou dobu květu do něj lilo. Neotevřel se zcela. Ve stejnou dobu kvetoucí P.anemoniflora (letos se sešly v květu) byla proti němu deštěm nedotčená.

Nepěstujete též P. japonica?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.25 (?), 29.12.2013 9:05

Vezmu to od konce. P. japonica je pro mne rostlina dosud nepoznaná, nevím zda jí v ČR vůbec někdo pěstuje. S tímto označením jsem se setkal, ale bohužel jsem vždy dostal jen P.lactifloru s tzv."japonskou" formou květu, tedy v tom lepším případě. Early Scout (60 let starý kultivar) je pěkná pivoňka a řekl bych vlastní sestra P x smouthii. Tam ostatně patří i Vámi zmiňovaná Early Bird. Tu ale neznám a musel jsem si jí vyhledat, podle obrázků vypadá hodně podobně. Dále píšete o P. rockii,... to je další botanický problém. Obchodníci ji snad vůbec nerozlišují. Podle botaniků by to měla být v květu rostlina s tmavší skvrnou na bázi korunních lístků. Je jistě otázkou, jak se postavit k faktu, že v přírodě snad ani není k vidění a to co se pěstuje, je potomek pěstované rostliny (snad v nějakém klášteře). Někteří botanici ji také proto šoupli do "šuplíčku "  P. suffriticosa. Jak jsem se dočetl, pramáti P.rockii byla bílá s tmavě fialovým okem. Jaká je ta vaše? Máte fotku? Pokud ano, pošlete, ať potěším oko v tento nevlídný čas.Fotku jedné praprapra dcery, kterou považuji také za P.rockii a pěstuji přikládám. Má tedy do pramáti hodně daleko, ale patří to k hříchům mého zahradního mládí a tak zůstává. Na konci ještě zmíním moji ochranu proti zvířátkům. Proti krtkům seji do květníků a ty zasenkuji. Proti kosákům, kočkám a dalším na to hodím nějaké pletivo, nevypadá to moc dobře, ale funguje to. JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 3.1.2014 13:47

Vezmu to pro změnu od začátku laugh.

P.japonica - kdysi se tu vyskytovala v nabídce jednoho skalničkáře spolu s dalšími bot. pivoňkami. Nedostaly se na mne angry.

Také nevím o nikom, kdo by ji zde pěstoval, jen jsem zkusila se zeptat.

Ad fotky.. nejdříve dám fotku P x smouthii Early Scout. Má nádhernou barvu, fotka jí ubližuje (trochu).  P.Early Bird by měla být červenější.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 3.1.2014 13:51

jako druhou ukážu hodně velké (3leté) mláďátko nádherné P. anemoniflora.

Chce trpělivost, dospívá prý až v 7 letech. Je nizounká, přirůstá hodně pomalu.

Obě (letos, kdy bylo vše tím chladným jarem v podstatě opožděné) kvetly v posledních květnových dnech. P. anemoniflora o chloupeček později.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 3.1.2014 14:07

ad P. rockii.

No, tady je to složitější.

Ani nevím, jestli se mám do psaní o ní/nich pouštět laugh - páč na jednotlivé druhy dřevitých pivoněk po botanické stránce si netroufám. Řídím se cedulkou blush. Spíš je pro mne určující rozdělení podle ceny, musím říct. A podle místa původu - sporadicky, pouze když se mi dostane do rukou prostokořená. Ptž. (někdy) jsou roubované (Evropa, ČR) jindy pravokořenné, získané dělením trsu (Čína, zejména P.ostii).

Pokud se vrátím k oné dotazované - tzn. P. rockii. Mám dvě.

Nejdříve semenáček. Foto květu (měl jediný, cca 7letá rostlina). Stárnutím se bílá změnila na lila růžovou.

Hodně mne zajímá srovnání toho, jak se budou obě mé P.rockii vyvíjet v dalších letech.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 3.1.2014 14:21

Jako poslední ukážu P.rockii, kultivarovou.

Její jméno v čínštině zní Da Mo Fen Yun, v překladu do angl. Great Desert Storm Clouds.

Mám ji stejně dlouho jako onen semenáček, při nákupu bylo uváděno 3letá rostlina.

tady je detail květů


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika