Třešňový týden



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
11.10.2012 17:20

Ono by neškodilo, kdyby šlechtitel, příp. školkař, o pomologiích ani nemluvě, udával i u jabloní dobu zrání dle nějaké všeobecně rozšířené odrůdy.

Údaj, že odrůda zraje začátkem října je nic neříkající. V poslední době šlechtitelé udávají dobu zrání počtem dnů před, nebo po sklizni Golden Del. To už je lepší. Ale Golden je rozšířenou odrůdou především u větších pěstitelů. U zahrádkářů mimo teplejší oblasti už méně. Marně si po letech vzpomínám, kdy by asi u mne zrál Golden letos. A tak nezbývá, než ta zkušenost a u nových odrůd pokusy. Údaj o době zrání, např. dle Rubína, by byl lepší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 178.235 (?), 25.5.2014 9:14

Upustil jsem od raných třešní hlavně kvůli ptactvu.Rané višně jim už tolik nechutnají.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 10.10.2012 7:45

Kdesi na webu jsem našel zajímavé informace o termínech třešňových týdnů a tam uvádí, že období třešňových týdnů kolísá v závislosti na poloze a počasí :

První třešňový týden (14 dnů) 24.květen - 6. červen
Druhý třešňový týden (11 dní) 8. červen - 18. červen
Třetí třešňový týden (11 dní) 20.červen - 30. červen
4. třešňový týden (11 dní) 2. červenec -12. červenec
5. třešňový týden (11 dní) 14. červenec - 24. červenec
6. třešňový týden (14 dnů) 26. červenec - 8. srpen
7. třešňový týden (11 dní) 10. srpen - 20. srpen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.10.2012 21:27

Každý studentík by propadl u zkoušky z pěstování čehokoliv, pokud by agrotechnické údaje opíral o kalendářní datum.

Samozřejmě, že tzv. třešňové týdny jsou závislé na průběhu počasí v daném roce, především na teplotních podmínkách v dané lokalitě.

Proto se počátek tohoto období stanovuje na začátek zrání, v minulosti, nejranější odrůdy-Německé rychlice v dané oblasti.  V teplých oblastech to bude o mnoho dní dříve, než u nás v Podkrkonoší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2012 8:51

Existuje ovoce nepříliš náročné na teplo - např rybíz. Doba jeho zrání se příliš neliší v jednotlivých lokalitách ani v jednotlivých letech. U třešní je to jinak. Zažil jsem roky s teplým jarem, kde i u nás se Rychlice a Rivany sklízely - tak jak se jim říkalo májovky - již v květnu. V jiných studených a deštivých letech byly zralé až koncem června. Proto se u červených peckovin neudávají kalendářní termíny, nýbrž třešňové týdny. Podobně u meruněk a broskví se zrání udává ve dnech před a po Velkopavlovické resp. Redhavenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.10.2012 17:20

Ono by neškodilo, kdyby šlechtitel, příp. školkař, o pomologiích ani nemluvě, udával i u jabloní dobu zrání dle nějaké všeobecně rozšířené odrůdy.

Údaj, že odrůda zraje začátkem října je nic neříkající. V poslední době šlechtitelé udávají dobu zrání počtem dnů před, nebo po sklizni Golden Del. To už je lepší. Ale Golden je rozšířenou odrůdou především u větších pěstitelů. U zahrádkářů mimo teplejší oblasti už méně. Marně si po letech vzpomínám, kdy by asi u mne zrál Golden letos. A tak nezbývá, než ta zkušenost a u nových odrůd pokusy. Údaj o době zrání, např. dle Rubína, by byl lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2012 17:35

U jádrovin to není tak jednoduché. Peckoviny se sklízejí až na výjimky v ideální konzumní zralosti, pouze pro účely dopravy a trhu o pár dní dřív. U některých odrůd jádrovin je ve sklizni rozdíl, jestli je chceme uskladnit nebo co nejdříve jíst. A to někdy až o několik týdnů. U nás Goldeny nikdy nedozrály. Takže kdy je jejich ideální termín zralosti, vlastně nevím. Rubín by byl asi lepší, jenomže jeho sklizňová zralost je k přesné dataci příliš dlouhá. Pro podzimní odrůdy se, myslím, vztahoval termín sklizně k James Grieve  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 16.6.2014 17:29

Jaké odrůdy Vám momentálně dozrávají. Letos je to o hodně dřív. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.133 (?), 24.3.2015 13:51

Nojo, ale kdo mi řekne, kdy u nás zraje Rychlice? Potřebuji vybrat odrůdu, která je v obchodním katalogu s číslem třešňového týdne. To je mi málo platné, když nevím, jestli je to červen, červenec, srpen :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.3.2015 14:25

Kdy u Vás zraje Rychlice, Vám řekne ten, kdo ji u Vás pěstuje. A beztak to nebude přesné, protože každý rok je to jinak (podle počasí). Kdybyste si přečetl celé vlákno, nemusel byste se ptát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.132 (?), 27.3.2015 21:20

stejně to žádný rok nebudete mít stejné, tak na tom, tedy podle mě, až tak nezáleží - prostě, když uvidím v okolí zrát první třešně, beru to jako první třešňový týden (ta rychlice je předpokládám ta velice raná odrůda, co chutná tak jakoby nijak, jen slabě sladce, a má malé plody?)

jinak asi většina raných odrůd (běžně pěstovaných?) zraje asi až v druhém týdnu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika