Třešňový týden



host - 220.132 (?)
27.3.2015 21:20

stejně to žádný rok nebudete mít stejné, tak na tom, tedy podle mě, až tak nezáleží - prostě, když uvidím v okolí zrát první třešně, beru to jako první třešňový týden (ta rychlice je předpokládám ta velice raná odrůda, co chutná tak jakoby nijak, jen slabě sladce, a má malé plody?)

jinak asi většina raných odrůd (běžně pěstovaných?) zraje asi až v druhém týdnu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 178.235 (?), 25.5.2014 9:14

Upustil jsem od raných třešní hlavně kvůli ptactvu.Rané višně jim už tolik nechutnají.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 10.10.2012 7:45

Kdesi na webu jsem našel zajímavé informace o termínech třešňových týdnů a tam uvádí, že období třešňových týdnů kolísá v závislosti na poloze a počasí :

První třešňový týden (14 dnů) 24.květen - 6. červen
Druhý třešňový týden (11 dní) 8. červen - 18. červen
Třetí třešňový týden (11 dní) 20.červen - 30. červen
4. třešňový týden (11 dní) 2. červenec -12. červenec
5. třešňový týden (11 dní) 14. červenec - 24. červenec
6. třešňový týden (14 dnů) 26. červenec - 8. srpen
7. třešňový týden (11 dní) 10. srpen - 20. srpen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.10.2012 21:27

Každý studentík by propadl u zkoušky z pěstování čehokoliv, pokud by agrotechnické údaje opíral o kalendářní datum.

Samozřejmě, že tzv. třešňové týdny jsou závislé na průběhu počasí v daném roce, především na teplotních podmínkách v dané lokalitě.

Proto se počátek tohoto období stanovuje na začátek zrání, v minulosti, nejranější odrůdy-Německé rychlice v dané oblasti.  V teplých oblastech to bude o mnoho dní dříve, než u nás v Podkrkonoší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2012 8:51

Existuje ovoce nepříliš náročné na teplo - např rybíz. Doba jeho zrání se příliš neliší v jednotlivých lokalitách ani v jednotlivých letech. U třešní je to jinak. Zažil jsem roky s teplým jarem, kde i u nás se Rychlice a Rivany sklízely - tak jak se jim říkalo májovky - již v květnu. V jiných studených a deštivých letech byly zralé až koncem června. Proto se u červených peckovin neudávají kalendářní termíny, nýbrž třešňové týdny. Podobně u meruněk a broskví se zrání udává ve dnech před a po Velkopavlovické resp. Redhavenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.10.2012 17:20

Ono by neškodilo, kdyby šlechtitel, příp. školkař, o pomologiích ani nemluvě, udával i u jabloní dobu zrání dle nějaké všeobecně rozšířené odrůdy.

Údaj, že odrůda zraje začátkem října je nic neříkající. V poslední době šlechtitelé udávají dobu zrání počtem dnů před, nebo po sklizni Golden Del. To už je lepší. Ale Golden je rozšířenou odrůdou především u větších pěstitelů. U zahrádkářů mimo teplejší oblasti už méně. Marně si po letech vzpomínám, kdy by asi u mne zrál Golden letos. A tak nezbývá, než ta zkušenost a u nových odrůd pokusy. Údaj o době zrání, např. dle Rubína, by byl lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.10.2012 17:35

U jádrovin to není tak jednoduché. Peckoviny se sklízejí až na výjimky v ideální konzumní zralosti, pouze pro účely dopravy a trhu o pár dní dřív. U některých odrůd jádrovin je ve sklizni rozdíl, jestli je chceme uskladnit nebo co nejdříve jíst. A to někdy až o několik týdnů. U nás Goldeny nikdy nedozrály. Takže kdy je jejich ideální termín zralosti, vlastně nevím. Rubín by byl asi lepší, jenomže jeho sklizňová zralost je k přesné dataci příliš dlouhá. Pro podzimní odrůdy se, myslím, vztahoval termín sklizně k James Grieve  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 16.6.2014 17:29

Jaké odrůdy Vám momentálně dozrávají. Letos je to o hodně dřív. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.133 (?), 24.3.2015 13:51

Nojo, ale kdo mi řekne, kdy u nás zraje Rychlice? Potřebuji vybrat odrůdu, která je v obchodním katalogu s číslem třešňového týdne. To je mi málo platné, když nevím, jestli je to červen, červenec, srpen :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.3.2015 14:25

Kdy u Vás zraje Rychlice, Vám řekne ten, kdo ji u Vás pěstuje. A beztak to nebude přesné, protože každý rok je to jinak (podle počasí). Kdybyste si přečetl celé vlákno, nemusel byste se ptát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.132 (?), 27.3.2015 21:20

stejně to žádný rok nebudete mít stejné, tak na tom, tedy podle mě, až tak nezáleží - prostě, když uvidím v okolí zrát první třešně, beru to jako první třešňový týden (ta rychlice je předpokládám ta velice raná odrůda, co chutná tak jakoby nijak, jen slabě sladce, a má malé plody?)

jinak asi většina raných odrůd (běžně pěstovaných?) zraje asi až v druhém týdnu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika