Stanley - nejde dužnina od pecky



host - 234.162 (?)
30.8.2016 18:46

Táto odroda nešla u mňa od kôstky ani v jednom roku a silne trpela moniliózou plodov.Môj sused mumifikované plody na stromoch nemá takže tými mumifikovanými plodmi to nebude.    Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 28.8.2016 20:31, zobrazeno: 10097x

Chtěla bych se zeptat zkušenějších - letos nejdou vyloupat pecky z odrůdy Stanley. U plně vyzrálých se dužnina rozpatlá a stejně větší část zůstane na pecce, u méně zralých se pootočením jedna polovina povede od pecky odloupnout, nicméně z druhé poloviny je potřeba vpodstatě vykrojit nožem. Strom plodí deset let a tento problém se projevil letos poprvé, v jiných letech se ulamovaly špičky pecek. Půda je těžká, jílovitá, JZ svah... Něco ji chybí, ale co?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 28.8.2016 20:54

U některých odrůd může být odlučitelnost horší v důsledku dřívějšího dozrávání než obvykle. Stává se to i u některých broskvoní. Stanley je tím známý. U něj k tomu také dochází v důsledku špatného počasí v určitém období. Letos bych to viděl na ty "rychlokvašky". Já na tom budu asi podobně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 28.8.2016 21:32

Mně nejde pořádně od pecky každoročně. V HK se už dá jíst. Je takový křupavý, příjemně sladkokyselý. Lepší, než zralý až přezrálý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 30.8.2016 7:43

U mě je přirostlá pouze špička pecky. Tahle okolnost mi je prakticky jedno, co mě vadí více, je náchylnost na monilii plodů. Ještě nedozrály a už šla 1/3 do popelnice - každý den vznikají nové nakažené shluky, další 1/4 je červivá. Možná to je na účet mých povedených sousedů, kteří nechávají o pár metrů dál mumifikované plody viset na památku do příští sezony, ale do zrajících plodů zásadně stříkat nehodlám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 30.8.2016 11:48
Co načne obaleč, často dorazí monilie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 175.49 (?), 30.8.2016 12:24

Já jsem proti obaleči i monilii (cca před 14 dny Horizonem) ošetřoval a zatím jsem nenašel jediný poškozený plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 18.215 (?), 30.8.2016 14:49

Já mám švestky pro malé dítě a dám přednost 1/2 v popelnici a 1/2 v biokvalitě. Nechci ho od mala futrovat pesticidy, však se mu jich v životě dostane i tak dost. Víme o jejich působení jen zlomek, ale v tom se my dva neshodnemesmiley. Jedna věc jsou ochranné lhůty, jiná rezidua a je rozdíl, zda postříkám 14 dní před sklizní, nebo je mezi postřikem a konzumací několik měsíců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 30.8.2016 15:24
Taky se mi do postřiků proti moniliové hnilobě nechce. Pan Polehla v nějakém vlákně uváděl tabulku rozkladu některých pesticidů běžně používaných a pokud si vzpomínám, tak to bylo mnohem a mnohem déle než je OL.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.162 (?), 30.8.2016 18:46

Táto odroda nešla u mňa od kôstky ani v jednom roku a silne trpela moniliózou plodov.Môj sused mumifikované plody na stromoch nemá takže tými mumifikovanými plodmi to nebude.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 30.8.2016 21:28

Mně Stanley začíná hnít někdy od poloviny června, jak se plody začínají dotýkat. Letos to ale celkem šlo. Mám v plánu ho zlikvidovat (už několik letwink).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika