Světlušky 2016



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?)
30.6.2016 22:54

"... a byly tam!"

Dnes první dva odvážlivci zasvítili na trávě už ve 21:51 a 

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 129.91 (?), 30.6.2016 0:14

Světlušky se dnes i v uplynulých třech dnech rojily velmi zdatně. První začínaly vždy 21:57 až 22:03 ale hned vzápětí se z trávy vynořují další a další světýlka. To je velmi zváštní "až magický" pocit.

To hlavní období přestává a světýlek postupně ubývá okolo 3/4 na 11 či okolo 11. hodiny a pak už bývají vidět jen jednotlivá světélka, třeba s několikaminutovými přestávkami. Dnes jsem poslední viděl ve 23.39.

Ale shodou okolností bylo dnes prakticky jasno a tak přitom koukám i na hvězdičky, letadla a družice. Dnes, zhruba během čtvrthodiny, jsem družic viděl asi desítku (ale někdy dlouhé minuty hledím a pátrám a nikde nic); obvykle to jsou družice, jak říkají "rosničky" v TV - "s polární drahou letu", tedy letící směrem k severu či naopak k jihu pouze s menší úhlovou odchylkou. Družic létajících na východ či na západ vídávám mizivé množství, obvykle (jednou za čas) pouze ISS.

A z velké dálky z jihu se dost vydatně blýskalo. Podle aktuálních "radarových odrazů" (opět meteorologický - "rosničkový" termín) jde zrovna bouřkový pás úplně na jihu čech - jižní Šumava, Novohradské hory - to by bylo vidět blýskání na nějakých 100 i více km!

Tak dobrou noc všem přeji; a to jsem si myslel, že dnes půjdu spát dříve :-(.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 21:23

Ještě něco udělám a pak s kočkou vyrazíme...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 22:54

"... a byly tam!"

Dnes první dva odvážlivci zasvítili na trávě už ve 21:51 a 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 23:22

Byl jsem s okamžitou platností odvolán, proto jsem ani nedokončil větu,

Dnes bylo celkem dost " pozemního personáku" 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.153 (?), 4.7.2016 21:49

Šupky dupky, světlušky čekají...

Beru kočku a vyrážím...wink

Kdo jde s námi?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.28 (?), 8.7.2016 20:57

Dobrý večer. Knečně, každý večer od 4.7. jsou tady! Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.118 (?), 8.7.2016 23:37

No to jsem rád, Zdeňku, že ses ozval a ještě s takovou příznivou zprávou: i na horách to svítí!

Tady v "polonížině" také svítí - ne "už", ale ještě. Už jich ale pomalu ubývá a také už jsou trochu "vysvícení" (a kdovíco ještě wink). Zpočátku svítili samí lítači, "pozemní personál" aby v trávě jeden pohledal, v posledních dnech je "pozemního personálu" o něco více; samičky na zemi svítí asi dvakrát až čtyřikrát intenzívnějim než kítající samečci A hezké je, že cca v půlmetrovém okruhu okolo výrazněji svítící samičky býví k vidění třeba 3-5-7 méně jasných samečků. To by mne zajímalo, podle jakých kritérií samička vybírá toho samečka, kterého si připustí k tělu (nebo je jich více?) (Mám to ale starosti, že laugh?)

Josef.

A jak je to se světluškami v dalších místech Čech, Moravy, Slovenska... celého světa? Podejte hlášení blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.7.2016 11:22

Chtěla jsem napsat už před dvěma dny, kdy jsem už skoro potmě v zahradě ještě šmejdila. Světlušky pořád lítají, včera se psem cestou domů z prochajdy, kousek od baráku, jedna letěla(kdo vlastně lítá, jen samečci?) nad políčkem s obilím, ale všude kolem máme i neudržovaná místa, kde můžou v klidu vegetitwink A že ještě vypleju trávu na udržovaném trávníku před barákem, kde jsou kolem sakur kolečka bez trávy(právě jen s plevelem) a ona v každém kolečku, byla jedna svítící samičkalaugh Tak jsem jen opatrně vytrhla kolem dlouhá stébla trav a zbytek nechám... na potom. Bohužel(nebo bohudíkwink) jsem ve své ochranitelské činnosti došla tak daleko, že se bojím kopnout motykou, abych nepřekopla žížalu a mám nepříjemný pocit, když muž seká sekačkou, že poseká nějaké broučky. Nevím, jak to v sobě pořešitsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.148 (?), 13.7.2016 23:05

10.července: šli jsme jen krátce a později: asi čtvrt hodinky okolo3/4 na 11: světlušek výrazně málo, asi do desti kousků.

11. července: Vzhledem ke včerejším zkušenostem jsem venku vydržel hned po západu Slunce, abych je nepropásl. Bylo to hodně slabé. A kočce se na procházku nechtělo, šel jsem sám a tak jsem mohl jít i rychleji a obejít toho mnohem více, než se zvířetem. Celková bilance cca od 22 do 22.45: cca 21 létajících a "křovinových" (tedy ta světýlka co nebyla přímo na zemi) a cca 7 "pozemních" světýlek. Ale dalo to práci je oběhat, vykoukat, spočítat...

Včera: kouknul jsem ven jen krátce okolo půl jedenácté: nic.

Dnes jsem už nekoukal vůbec (a dosti prší). (snad pršelo, prší či naprší i u konvalinky)

Takže: pro mne letošní světlušková sezóna skončila 11. července. A byla slabší

Zase za rok...

Josef.

Je to někde jinak? Lítají ještě u vás světušky? Třeba ve vyšší nadmořské výšce apod.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 14.7.2016 10:45

Děkuju moc, pane Josefesmiley Napršelo! Není to žádná přehršel vody, ale nestěžuju si, z nejhoršího jsme snad venku. Za poslední tři dny napršelo celkem 30mm, což je u nás skoro nevídané. Dneska jsem se probudila do deštivého rána a tak šťastná jsem už dlouho nebylalaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika