Světlušky 2016



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?)
30.6.2016 23:22

Byl jsem s okamžitou platností odvolán, proto jsem ani nedokončil větu,

Dnes bylo celkem dost " pozemního personáku" 

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 129.91 (?), 30.6.2016 0:14

Světlušky se dnes i v uplynulých třech dnech rojily velmi zdatně. První začínaly vždy 21:57 až 22:03 ale hned vzápětí se z trávy vynořují další a další světýlka. To je velmi zváštní "až magický" pocit.

To hlavní období přestává a světýlek postupně ubývá okolo 3/4 na 11 či okolo 11. hodiny a pak už bývají vidět jen jednotlivá světélka, třeba s několikaminutovými přestávkami. Dnes jsem poslední viděl ve 23.39.

Ale shodou okolností bylo dnes prakticky jasno a tak přitom koukám i na hvězdičky, letadla a družice. Dnes, zhruba během čtvrthodiny, jsem družic viděl asi desítku (ale někdy dlouhé minuty hledím a pátrám a nikde nic); obvykle to jsou družice, jak říkají "rosničky" v TV - "s polární drahou letu", tedy letící směrem k severu či naopak k jihu pouze s menší úhlovou odchylkou. Družic létajících na východ či na západ vídávám mizivé množství, obvykle (jednou za čas) pouze ISS.

A z velké dálky z jihu se dost vydatně blýskalo. Podle aktuálních "radarových odrazů" (opět meteorologický - "rosničkový" termín) jde zrovna bouřkový pás úplně na jihu čech - jižní Šumava, Novohradské hory - to by bylo vidět blýskání na nějakých 100 i více km!

Tak dobrou noc všem přeji; a to jsem si myslel, že dnes půjdu spát dříve :-(.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 21:23

Ještě něco udělám a pak s kočkou vyrazíme...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 22:54

"... a byly tam!"

Dnes první dva odvážlivci zasvítili na trávě už ve 21:51 a 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.250 (?), 30.6.2016 23:22

Byl jsem s okamžitou platností odvolán, proto jsem ani nedokončil větu,

Dnes bylo celkem dost " pozemního personáku" 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.153 (?), 4.7.2016 21:49

Šupky dupky, světlušky čekají...

Beru kočku a vyrážím...wink

Kdo jde s námi?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.28 (?), 8.7.2016 20:57

Dobrý večer. Knečně, každý večer od 4.7. jsou tady! Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.118 (?), 8.7.2016 23:37

No to jsem rád, Zdeňku, že ses ozval a ještě s takovou příznivou zprávou: i na horách to svítí!

Tady v "polonížině" také svítí - ne "už", ale ještě. Už jich ale pomalu ubývá a také už jsou trochu "vysvícení" (a kdovíco ještě wink). Zpočátku svítili samí lítači, "pozemní personál" aby v trávě jeden pohledal, v posledních dnech je "pozemního personálu" o něco více; samičky na zemi svítí asi dvakrát až čtyřikrát intenzívnějim než kítající samečci A hezké je, že cca v půlmetrovém okruhu okolo výrazněji svítící samičky býví k vidění třeba 3-5-7 méně jasných samečků. To by mne zajímalo, podle jakých kritérií samička vybírá toho samečka, kterého si připustí k tělu (nebo je jich více?) (Mám to ale starosti, že laugh?)

Josef.

A jak je to se světluškami v dalších místech Čech, Moravy, Slovenska... celého světa? Podejte hlášení blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.7.2016 11:22

Chtěla jsem napsat už před dvěma dny, kdy jsem už skoro potmě v zahradě ještě šmejdila. Světlušky pořád lítají, včera se psem cestou domů z prochajdy, kousek od baráku, jedna letěla(kdo vlastně lítá, jen samečci?) nad políčkem s obilím, ale všude kolem máme i neudržovaná místa, kde můžou v klidu vegetitwink A že ještě vypleju trávu na udržovaném trávníku před barákem, kde jsou kolem sakur kolečka bez trávy(právě jen s plevelem) a ona v každém kolečku, byla jedna svítící samičkalaugh Tak jsem jen opatrně vytrhla kolem dlouhá stébla trav a zbytek nechám... na potom. Bohužel(nebo bohudíkwink) jsem ve své ochranitelské činnosti došla tak daleko, že se bojím kopnout motykou, abych nepřekopla žížalu a mám nepříjemný pocit, když muž seká sekačkou, že poseká nějaké broučky. Nevím, jak to v sobě pořešitsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.148 (?), 13.7.2016 23:05

10.července: šli jsme jen krátce a později: asi čtvrt hodinky okolo3/4 na 11: světlušek výrazně málo, asi do desti kousků.

11. července: Vzhledem ke včerejším zkušenostem jsem venku vydržel hned po západu Slunce, abych je nepropásl. Bylo to hodně slabé. A kočce se na procházku nechtělo, šel jsem sám a tak jsem mohl jít i rychleji a obejít toho mnohem více, než se zvířetem. Celková bilance cca od 22 do 22.45: cca 21 létajících a "křovinových" (tedy ta světýlka co nebyla přímo na zemi) a cca 7 "pozemních" světýlek. Ale dalo to práci je oběhat, vykoukat, spočítat...

Včera: kouknul jsem ven jen krátce okolo půl jedenácté: nic.

Dnes jsem už nekoukal vůbec (a dosti prší). (snad pršelo, prší či naprší i u konvalinky)

Takže: pro mne letošní světlušková sezóna skončila 11. července. A byla slabší

Zase za rok...

Josef.

Je to někde jinak? Lítají ještě u vás světušky? Třeba ve vyšší nadmořské výšce apod.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 14.7.2016 10:45

Děkuju moc, pane Josefesmiley Napršelo! Není to žádná přehršel vody, ale nestěžuju si, z nejhoršího jsme snad venku. Za poslední tři dny napršelo celkem 30mm, což je u nás skoro nevídané. Dneska jsem se probudila do deštivého rána a tak šťastná jsem už dlouho nebylalaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika