Popínavka 19m



host - 240.105 (?)
26.1.2015 22:28

Zdravím.

Taky chci nechat porůst hodně metrů a vybrala jsem si na to plamének horský - Clematis montana var. rubens. V českých zahradnictvích byla běžně k dostání Mayleen nebo Marjorie, v zahraničí i jiné, třeba Superba, na tu jsem u nás nenarazila. Podle informací na netu mají dorůst do 10 metrů, na strejda Gůgl vyhodil místy celkem neuvěřitelné fotky.

Mám i křivouš kořenující, ale tomu se zatím moc nedaří, po výsadbě už druhým rokem dřepí. Narůst může i wistárie. Ale obě rostliny jsou i hodně bujné, co se zelené hmoty týká, hlavně křivouš trčí hodně do stran. Viděla jsem dospělé mnohaleté rostliny, to už chtělo řezat pilou a váha v plném olistění lámala kde co. Od plaménku si slibuju, že by mohl být lehčí a snažší na údržbu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 26.1.2015 16:59

Nejlehčí bude psí víno, to nemá problém růst kamkoliv (i dolů) ale je to strašný plevel. I ostatní popínavky se dají dovést do libovolného místa, část bude převisat dolů (závěs) ale část se bude invazivně snažit obsadit celou plochu střechy (břečťan) a na ní klidně vytvořit keře. Zajímavě také může vypadat i chmel a viná réva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.16 (?), 26.1.2015 17:20

Ta vinná réva mne také napadla, ale je to jen východní stěna - záleželo by i na nadmořské výšce a místních podmínkách. Měla by tu výhodu, že se dá řezem udržovat.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 26.1.2015 22:28

Zdravím.

Taky chci nechat porůst hodně metrů a vybrala jsem si na to plamének horský - Clematis montana var. rubens. V českých zahradnictvích byla běžně k dostání Mayleen nebo Marjorie, v zahraničí i jiné, třeba Superba, na tu jsem u nás nenarazila. Podle informací na netu mají dorůst do 10 metrů, na strejda Gůgl vyhodil místy celkem neuvěřitelné fotky.

Mám i křivouš kořenující, ale tomu se zatím moc nedaří, po výsadbě už druhým rokem dřepí. Narůst může i wistárie. Ale obě rostliny jsou i hodně bujné, co se zelené hmoty týká, hlavně křivouš trčí hodně do stran. Viděla jsem dospělé mnohaleté rostliny, to už chtělo řezat pilou a váha v plném olistění lámala kde co. Od plaménku si slibuju, že by mohl být lehčí a snažší na údržbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 26.1.2015 22:53

Pro Vás je clematis asi vhodná volba, pro zakladatele vlákna nikoliv. Nerad totiž roste vodorovně a dolů. Do vodorovna a dolů se většinou dostane tak, že naroste nahoru a pak i s oporou spadne nebo je snesen a vyvázán dole. Jenže pak výše položené chytne převahu v růstu a o spodek v rámci zmlazení neustále bude přicházet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.105 (?), 27.1.2015 12:26

No je pravda, že já tu rostlinu vedu od země nahoru, konstrukci mám k tomu opravdu bytelnou. Na fotkách na netu je mají vedené i vodorovně, třeba podél plotů nebo nad okny, i když pravda, opět s kořeny dole. Asi bude hrát roli, jak velký schodek dolů je to od místa zasazení do místo plánovaného vedení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 27.1.2015 12:49

Pak jsou popínavky jako psí víno a rdesno baldžuánské, kdy můžete mít truhlík se zeminou klidně na hřebeni střechy a porostou Vám celý dům odshora dolů, jen když budou mít vláhu a světlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.134 (?), 27.5.2015 18:33

Napadnul mě ještě podražec - je to liána. První "sloup" vpravo -  jeho šlahouny jsem teď všude, musím ho nějka zkrotit :)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.134 (?), 27.5.2015 18:34

Až teď jsem si všimla, že jste na jižní straně, tak tam by nešel, má rád stín :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 26.22 (?), 16.1.2016 18:54

Mám trubač i wistarii. Obojí udržuji seřezáváním a zaštipováním, jinak by mi přerostly přes hlavu a jsou i docela agresivní.Myslím že by vám ten okap zruinovaly. Nejlepší se mi zdá psí víno, roste rychle, nedělá silné větve a vždy je můžete lehce ostříhat a na jaře zase vyrazí. Chmel je také nezmar, a pokud vykvetou šištice, tak rychle ostříhat nebo se vysemení všude.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 42.198 (?), 18.1.2016 18:34

popínavky-odborná firma je v polsku, firma clematis.Posílají i k nám.
I oni vám doporučí nejlepší popínavky=aktinidie a clematisy.
 

popínavky
popínavky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika