Množení sazenic rajčat řízkováním 2014



Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?)
11.5.2014 22:21

Přemýšlela jsem, proč vlastně množím rajčata řízkováním. Jeden důvod je, abych měla na rozdávání přísad kvalitních chutných odrůd pro přátele. Těch několik rostlin od odrůdy bych si vypěstovala pro sebe bez ohledu na cenu semen. Další důvod je, že Jiřinka si hraje a kdo si zraje, nezlobí.

Přikládám dnešní fotky Finiku oranževého, výsev 4.1., vrcholový řízek dán zakořenit 3.3., výsadba do skleníku koncem března. Dále foto řízkovanců, které mám připravené ve skleníku pro svou maminku, sázet ven se bude po oteplení. Jiřina

Finik oranževyj vypěstovaný řízkováním
Finik oranževyj vypěstovaný řízkováním
Přerostlí řízkovanci čekající na výsadbu ven
Přerostlí řízkovanci čekající na výsadbu ven
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 7.3.2014 19:56

Během týdne matečné rostliny začly vyhánět zálistky, velikost zálistku odpovídá době odstranění vegetačního vrcholu, nebylo to ve stejný den. Další řízkování vzniklých zálistků provedu asi v neděli dle stupně vývoje zálistku. Dále přikládám fotku Nastěny a Finiku, kterou mám v chladnější a světlé místnosti mimo byt. Rostlina je podsaditější, má kratší internodia. Zdá se mi, že začínají rašit zálistky.  Za léta mám zkušenost, že v chladnějším prostředí rajčata více "odbočují". Možná by to mohl vysvětlit někdo, kdo rozumí fyziologii rostlin.  Zdraví Jiřina 

Matečné rostliny po odběru vrcholového řízku
Matečné rostliny po odběru vrcholového řízku
Další matečné rostliny
Další matečné rostliny
Philova
Philova
Nasťa i Finik v chladu a světle
Nasťa i Finik v chladu a světle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 84.92 (?), 7.3.2014 20:50

U jedné sazenice se zkroucenými listy jsem uřízl špičku. Myslíte, že zálisek bude mít taky zkroucený listy?

Dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 8.3.2014 21:02

Nemohu se vyjádřit, zda zálistek bude mít opět zkroucené listy. Záleží na tom, zda příčina kroucení již pominula nebo stále trvá.

Dnes jsem provedla další řízkování Nastěn, kterým byl odstraněn vrchol před týdnem. Zatím jsem odřízla po jednom řízku odvrchu, za dalšími listy ještě nejsou vyvinuté dostatečně silné zálistky.  Jiřina

uříznuté řízky před úpravou
uříznuté řízky před úpravou
Zmenšení listové plochy
Zmenšení listové plochy
Zasazené řízky v substrátu
Zasazené řízky v substrátu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 174.35 (?), 19.3.2014 11:57

Včera jsem rozsazovala řízky s kořínky, které byly řízkovány 8.3., kořínky jsou ještě bílé slabé. Rostliny jsem rozsadila do samostatných kelímků. Foto přikládám.  J. 

Řízky s kořínky
Řízky s kořínky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 19.3.2014 12:43
Paní Jiřino, použijte stimulátor a nechejte kořenit řízky jen ve vodě, mě se to osvědčilo, za týden mají krásné kořínky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 22.3.2014 22:41

Pamatuju si, že když ještě babička pěstovala rajčata a já ji pomáhal, tak jak jsem vylamoval jeden větší zálistek, ze srandy jsem ho jednoduše píchl do země, jaké pro mě bylo překvapení když dál rostl. Vše takto jednoduše, nic jsem nemusel upravovat.

Chtěl jsem se zeptat k čemu je dobré takto pěstovat rajčata ne radši zaset více semínek? Když vynechám důvod jako cena semínek apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 23.3.2014 6:18

Vynechal jste ten nejdůležitější důvod, cenu semínek. Druhý důvod může být i nedostatek semínek některých odrůd. Myslím, že toto úplně stačí k tomu, aby se některá rajčata pěstovala řízkováním.

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 11.5.2014 22:21

Přemýšlela jsem, proč vlastně množím rajčata řízkováním. Jeden důvod je, abych měla na rozdávání přísad kvalitních chutných odrůd pro přátele. Těch několik rostlin od odrůdy bych si vypěstovala pro sebe bez ohledu na cenu semen. Další důvod je, že Jiřinka si hraje a kdo si zraje, nezlobí.

Přikládám dnešní fotky Finiku oranževého, výsev 4.1., vrcholový řízek dán zakořenit 3.3., výsadba do skleníku koncem března. Dále foto řízkovanců, které mám připravené ve skleníku pro svou maminku, sázet ven se bude po oteplení. Jiřina

Finik oranževyj vypěstovaný řízkováním
Finik oranževyj vypěstovaný řízkováním
Přerostlí řízkovanci čekající na výsadbu ven
Přerostlí řízkovanci čekající na výsadbu ven
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 4.1.2015 11:30

Zjistil jsem, že už trpím abstinenčními příznaky kvůli pěstování rajčat a tak jsem se rozhodl, že dnes vyseji  nějaká rajčata (Sungold F1, KBX, Datlo) ke klonování a budu postupovat podle návodu v tomto vlákně. Co to bude mít pro mne za přínos? Hlavně se budu bavit a také si ověřím, jestli někde v bytě mám tepelné a světelné podmínky dopěstovat v požadované době klonovaná rajčata. Bude to pro mne dobré, protože v roce 2016 počítám s tím, že znovu začnu pěstovat Philovitu s její nezaměnitelnou (silnou) rajčatovou chutí a její semena jsou opravdu drahá.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 4.1.2015 11:40

včera jsem se rozhodl ze stejného důvodu vysít Philovitu a v sáčku za 135.- kč jsem našel 3 semena, doufám že aspon všechna vyklíčí..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika