Měděný drátek ve stonku - prevence plísně?



Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?)
30.7.2009 22:42

Na ten pořad si pamatuju, kdy Dr. Podlaha trapně vyvracel to co před tím v jeho pořadu proběhlo. Jednu poznámku: měděný drátek v el. cívkách, alektromotorech a pod. bývá lakovaný. Aby měď působila, je třeba lesklý povrch drátku odstranit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 24.7.2009 12:14

Těžké kovy nejsou nějaké supr sofistikované analýzy a zvládají je (od pol. 90. let)  i malé laboratoře. Chci říci, že v každém okrese musíte najít alespoň jednu akreditovanou labinu, která měď udělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 25.7.2009 13:43

Nejsem si jist, zda je měď považována za jeden z těžkých kovů. Zato patří mezi stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro lidský i rostlinný organizmus.
    Přijde mi nelogické konzumovat víno stříkané bordeauxkou jíchou, koupat se v mazénu s modrou skalicí, pít pivo vařené v měděných kotlech a bát se drátku ve stonku rajčete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.26 (?), 25.7.2009 14:48

Z toho, co zde pane Vysloužile, jmenujete, nedělám ani jedno, proto nebudu ani zapichovat drátky do rajčat :-). Ale jinak s Vámi v podstatě souhlasím, je tolik zdraví škodlivých vlivů, o kterých navíc ani nevíme, že konce bychom se nedobrali. Ale znáte to, co oči nevidí, srdce nebolí. Hezký víkend!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 26.7.2009 9:12

Asi tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 26.7.2009 10:38

Měď je těžký kov. Jinak pokud jde o tu logiku, já jsem ty limity nevymyslel.  A proč si ještě k tomu množství, které chtě nechtě do sebe cpem, přidávat další.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 26.7.2009 14:36

Pánové, našla jsem laboratoř, vznesla mailem dotaz... zatím se nikdo neozval. Dám vědět jak to pokračuje. Třeba až dozrají má rajčata, za rozumnou cenu, udělají v laboratoři testy a budeme všichni chytřejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.102 (?), 26.7.2009 16:20

Přijde mi nelogické konzumovat víno stříkané bordeauxkou jíchou, koupat se v mazénu s modrou skalicí, pít pivo vařené v měděných kotlech a bát se drátku ve stonku rajčete...

Zajisté. Ale tato zajímavá diskuze není o strachu z drátku ani o paušálním odmítání měďnatých fungicidů. Mám rád jednoduchá a elegantní řešení, a do této kategorie by mohl patřit i měděný drátek ve stonku (ostatně několik let mám v zemi kolem pěnišníků a broskvoní zapíchané staré vratové šrouby a větší hřebíky). Otázkou zůstává skutečná účinnost toho drátku a samozřejmě hladiny reziduí v plodinách.

Měď patří mezi stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro lidský i rostlinný organizmus. 

Ano, ale tohle platí třeba i pro arzen (nebo alespoň některé jeho oxidační stupně) a podobných příkladů by se našla řada.

Ad Z. Varmužková: být vámi zkusil bych telefon, dělat analýzy za pár stokorun nikoho moc nevytrhne, a ještě se k tomu vyjadřovat písemně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 30.7.2009 22:42

Na ten pořad si pamatuju, kdy Dr. Podlaha trapně vyvracel to co před tím v jeho pořadu proběhlo. Jednu poznámku: měděný drátek v el. cívkách, alektromotorech a pod. bývá lakovaný. Aby měď působila, je třeba lesklý povrch drátku odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 4.8.2009 13:19

Vážení příznivci a odpůrci měděného drátku ve stonku rajčete. Pan doktor z laboratoře se ozval a kopíruji zde jeho odpověď.

Vážená paní, není to žádný problém ale 1 test stojí cca 400 Kč protože limity nejsou stanoveny bylo by dobré provést zkoušku v rajčatech bez „drátku“ a s drátkem.

Domníváme se ale že ke zvýšené kontaminaci nedochází.

Zdraví Pavel Mikuláš.

TAK. Můžeme diskutovat dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.190 (?), 4.8.2009 13:45

Myslím, že bychom se měli složit a test udělat, aby měli pochybovači jasno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika