Měděný drátek ve stonku - prevence plísně?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.102 (?)
26.7.2009 16:20

Přijde mi nelogické konzumovat víno stříkané bordeauxkou jíchou, koupat se v mazénu s modrou skalicí, pít pivo vařené v měděných kotlech a bát se drátku ve stonku rajčete...

Zajisté. Ale tato zajímavá diskuze není o strachu z drátku ani o paušálním odmítání měďnatých fungicidů. Mám rád jednoduchá a elegantní řešení, a do této kategorie by mohl patřit i měděný drátek ve stonku (ostatně několik let mám v zemi kolem pěnišníků a broskvoní zapíchané staré vratové šrouby a větší hřebíky). Otázkou zůstává skutečná účinnost toho drátku a samozřejmě hladiny reziduí v plodinách.

Měď patří mezi stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro lidský i rostlinný organizmus. 

Ano, ale tohle platí třeba i pro arzen (nebo alespoň některé jeho oxidační stupně) a podobných příkladů by se našla řada.

Ad Z. Varmužková: být vámi zkusil bych telefon, dělat analýzy za pár stokorun nikoho moc nevytrhne, a ještě se k tomu vyjadřovat písemně...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 24.7.2009 12:14

Těžké kovy nejsou nějaké supr sofistikované analýzy a zvládají je (od pol. 90. let)  i malé laboratoře. Chci říci, že v každém okrese musíte najít alespoň jednu akreditovanou labinu, která měď udělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 25.7.2009 13:43

Nejsem si jist, zda je měď považována za jeden z těžkých kovů. Zato patří mezi stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro lidský i rostlinný organizmus.
    Přijde mi nelogické konzumovat víno stříkané bordeauxkou jíchou, koupat se v mazénu s modrou skalicí, pít pivo vařené v měděných kotlech a bát se drátku ve stonku rajčete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.26 (?), 25.7.2009 14:48

Z toho, co zde pane Vysloužile, jmenujete, nedělám ani jedno, proto nebudu ani zapichovat drátky do rajčat :-). Ale jinak s Vámi v podstatě souhlasím, je tolik zdraví škodlivých vlivů, o kterých navíc ani nevíme, že konce bychom se nedobrali. Ale znáte to, co oči nevidí, srdce nebolí. Hezký víkend!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 26.7.2009 9:12

Asi tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 128.44 (?), 26.7.2009 10:38

Měď je těžký kov. Jinak pokud jde o tu logiku, já jsem ty limity nevymyslel.  A proč si ještě k tomu množství, které chtě nechtě do sebe cpem, přidávat další.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 26.7.2009 14:36

Pánové, našla jsem laboratoř, vznesla mailem dotaz... zatím se nikdo neozval. Dám vědět jak to pokračuje. Třeba až dozrají má rajčata, za rozumnou cenu, udělají v laboratoři testy a budeme všichni chytřejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.102 (?), 26.7.2009 16:20

Přijde mi nelogické konzumovat víno stříkané bordeauxkou jíchou, koupat se v mazénu s modrou skalicí, pít pivo vařené v měděných kotlech a bát se drátku ve stonku rajčete...

Zajisté. Ale tato zajímavá diskuze není o strachu z drátku ani o paušálním odmítání měďnatých fungicidů. Mám rád jednoduchá a elegantní řešení, a do této kategorie by mohl patřit i měděný drátek ve stonku (ostatně několik let mám v zemi kolem pěnišníků a broskvoní zapíchané staré vratové šrouby a větší hřebíky). Otázkou zůstává skutečná účinnost toho drátku a samozřejmě hladiny reziduí v plodinách.

Měď patří mezi stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro lidský i rostlinný organizmus. 

Ano, ale tohle platí třeba i pro arzen (nebo alespoň některé jeho oxidační stupně) a podobných příkladů by se našla řada.

Ad Z. Varmužková: být vámi zkusil bych telefon, dělat analýzy za pár stokorun nikoho moc nevytrhne, a ještě se k tomu vyjadřovat písemně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 30.7.2009 22:42

Na ten pořad si pamatuju, kdy Dr. Podlaha trapně vyvracel to co před tím v jeho pořadu proběhlo. Jednu poznámku: měděný drátek v el. cívkách, alektromotorech a pod. bývá lakovaný. Aby měď působila, je třeba lesklý povrch drátku odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzkav - (27) - 74.73 (?), 4.8.2009 13:19

Vážení příznivci a odpůrci měděného drátku ve stonku rajčete. Pan doktor z laboratoře se ozval a kopíruji zde jeho odpověď.

Vážená paní, není to žádný problém ale 1 test stojí cca 400 Kč protože limity nejsou stanoveny bylo by dobré provést zkoušku v rajčatech bez „drátku“ a s drátkem.

Domníváme se ale že ke zvýšené kontaminaci nedochází.

Zdraví Pavel Mikuláš.

TAK. Můžeme diskutovat dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.190 (?), 4.8.2009 13:45

Myslím, že bychom se měli složit a test udělat, aby měli pochybovači jasno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika