Choroba na rajčetech



Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 99.3 (?)
28.6.2010 15:38

a ty puchýřky jsou takové spíše kapičky co je lze některé i odloupnout, ne?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Red - (8) - 14.185 (?), 28.6.2010 15:36, zobrazeno: 27751x

Dobrý den,

objevila se mi na rajčatech nemoc, se kterou nevím co dělat. Na rostlinách postupně usychají listy. Začne jeden lístek na celém listu a postupně se přidávají další. Zbytek rostliny vypadá, že je v pořádku, ale postupně takto uschlé listy přibývají. A v poslední době se na kmeni rostliny objevily takové puchýřky. Postříkal jsem to Kuprikolem, ale nevypadá to, že by to nějak pomohlo. Co s tím? Děkuji za rady.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 99.3 (?), 28.6.2010 15:38

a ty puchýřky jsou takové spíše kapičky co je lze některé i odloupnout, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Red - (8) - 14.185 (?), 28.6.2010 15:42

Byl jste rychlejší než já :) Už jsou tam i fotky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 28.6.2010 17:31

Na fotkách to není dobře vidět, ale myslím si, že na listech jde o plíseń bramborovou na rajčatech, k postřiku bych použila systémový fungicid s kratší ochrannou lhůtou, tady v diskuzích jsou přípravky uvedeny. To na stonku mi přijde spíše jako pučící kořeny než jako choroba. Uvidíme, jaký názor budou mít ostatní přispěvatelé.   Zdraví J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Red - (8) - 14.185 (?), 28.6.2010 18:01

No právě na plíseň bramborou to dle mého nevypadá. Tam to chytá více listů a postupně to dostane celá roslina, ale tady to dostane poslední list z celého listu a uvadne - pak seschne. Tak to pokračuje celé, až je celý list zvadlý a následně suchý. A dá se říci, že je chytlý vždy jeden list, až téměř uschne, jde to na další. Navíc na omak je ten list měkký, jakoby zvadlý, zatímco zbytek rostliny má listy pevné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.158 (?), 29.6.2010 7:47
Taky si myslím že to plíseň není, a ty puchýřky - rajče se snaží zakořenit. Zkuste postřik Ridomil Gold MZ Pepite. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 29.6.2010 12:17
Dobrý den. Myslím, že se jedná o vadnutí rajčat. Je to bakterioza a mám za to, že zde platí jen likvidace. Také se nazývala rakovinou rajčat. Pokud si vzpomínám.MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.158 (?), 29.6.2010 14:52
Našel jsem tohle - BAKTERIÁLNI VADNUTÍ Původce: Pseudomonas solanaceum (syn. Burkolderia solanaceum) Hostitelské rostliny: Bakteriální vadnutí je cévní (vaskulární) onemocnění způsobené bakterií Pseudomonas solanaceum. Tato bakterie žije v cévních svazcích xylému, které ucpává a v důsledku přerušení cévního zásobení rostliny dochází k jejímu vadnutí. Je to závažná choroba rajčat, tabáku a brambor, ale ne papriky. V ČR tato bakterie zatím nebyla zjištěna. Příznaky: Prvotním příznakem je slabé vadnutí mladých listů. Následně dochází k vadnutí celé rostliny. Obvyklé je vadnutí několika sousedících rostlin v řádku. Na vodivých pletivech ve spodní části stonku vadnoucích rostlin bývají tmavě hnědé diskolorace. Tyto příznaky jsou velmi podobné příznakům napadení některými houbovými patogeny. V případě bakteriálního vadnutí se na rozdíl u vadnutí způsobeném houbami tvoří v místě rozvětvení stonku mléčně bílý exsudát. Epidemiologie choroby: Bakterie přežívá na rostlinách a napadených rostlinných zbytcích. V půdě je schopna přežít dlouhou dobu. Bakterie proniká do rostliny druhotnými kořínky a cévami xylému se dostává do celé rostliny. Bakteriální infekci podporuje poškození kořenů háďátky, hmyzem a obděláváním porostu. U papriky je znám i přenos osivem. Bakteriální vadnutí podporují vysoké půdní teploty (25-35 °C) a vysoká vzdušná vlhkost (tropické a subtropické klima). Ochrana: a) Chemická ochrana. Jestliže jsou příznivé podmínky pro rozvoj bakteriální infekce, je vhodné aplikovat měďnaté přípravky. Měďnaté přípravky je možno používat preventivně aplikací na osivo a přidáváním do vody při závlaze. b) Pěstitelská opatření Preventivní metody: · Osevní postup bez zařazení rostlin z čeledi lilkovitých. · Desinfekce nářadí. · Při vzniku choroby je vhodné odstranit z porostu nemocné rostliny i rostliny v jejich blízkosti i když jsou bez příznaků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 29.6.2010 17:56
Aha, tak jsem smotala několik věcí dokupy. Je to už také řada let, co jsem se s chorobou podobnou té na fotkách potkala. Naši říkávali " má to rakovinu, vyhoď to ". Jenže dřív se rakovina říkalo kdečemu. Také jsem si našla v Plant Protection - tomato v chorobách rajčat, zdálo se mi, že by to mohlo být ono. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 29.6.2010 18:21
Hezké slunečné odpoledne paní Marie (u nás se už ochladilo z 31 na 27°C ;o), abych pravdu řekl, tak víceméně již jen sleduji rajské zda se na nich neobjevila plíseň bramborová, ostatní "choroby" už skoro přehlížím. Nedá se snad ani určit co to je, vždy něco chybí nebo přebývá. Rostliny jsem ošetřil po Acrobatu Ridomilem a jsou Ou Kej. Co se oteplilo tak vše roste jako z vody, jen ty noční teploty nejsou stále košer (na noc hlásí až! 12°C), velké rozdíly mezi deními a nočními teplotamy způsobují k ránu velkou vlhkost, kterou zatím vítr stačí likvidovat. V tom pokecu co jsem sem hodil se uvádí: V ČR tato bakterie zatím nebyla zjištěna., takže nevím. Přikládám foto pár aktuálních "anomálií" na mých rajčatech.
fleky na Žlutém gigantu - řeším postřiky a hnojivem na list
fleky na Žlutém gigantu - řeším postřiky a hnojivem na list
keříčkové Venus - fleky přetrvávají od zimy, 1x postříkáno, přihnojeno dusíkem pro obnovu listů, na 14 dnů odstaveno od konzumace
keříčkové Venus - fleky přetrvávají od zimy, 1x postříkáno, přihnojeno dusíkem pro obnovu listů, na 14 dnů odstaveno od konzumace
asi Žlutý gigant, tentokrát hore nohama - zase žluté fleky na spodních listech, že by výživa?
asi Žlutý gigant, tentokrát hore nohama - zase žluté fleky na spodních listech, že by výživa?
ještě jednou ŽG visící, plody asi moc rychle rostou, nevím podle mne to není choroba, velká rajčata (200-300g) jsem nikdy nepěstoval
ještě jednou ŽG visící, plody asi moc rychle rostou, nevím podle mne to není choroba, velká rajčata (200-300g) jsem nikdy nepěstoval
Pollicino
Pollicino
Ildi, takové listy, pokud jsou, tak jsou jen dole
Ildi, takové listy, pokud jsou, tak jsou jen dole
Černý Maur - ustřihnu je
Černý Maur - ustřihnu je
vlevo Pollicino, napravo Popugajčik (ten to tam má stále ale roste) ošeteno postřikem
vlevo Pollicino, napravo Popugajčik (ten to tam má stále ale roste) ošeteno postřikem
Černý princ - stále
Černý princ - stále "shrnuté" listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika