Phalaenopsis - jak ustřihnout stvol?



micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?)
6.11.2008 12:32

Karlosi díky a jsem ráda, že jste to vzal všechno sportovně.Phalenopsis mám rok a keiki se na něm objevilo asi v polovině léta, kořeny má listy taky a ještě dva stvoly na kterých kvete už 3 měsíc.Tak čekám, a až odkvete chci keiki oddélit.Mě se to " máčení" osvědčilo už z toho důvodu, že toho mám opravdu hodně a týden i 14 dní nemusím s orchidejkama nic dělat.Jen do kalendáře napíšu (a to se mi směje celá rodina) koupat orchideje.Sice mi bylo řečeno když jsem je dostala, že nemám zalévat jen rosit, ale to se mi opravdu neosvědčilo.Dendrobium vypadá jak koště, co jsem přestala rosit a máčím je vidět zlepšení.Asi je to taky podmínkama v bytě či domě.Vlhkost, topení atd.A teď po roce, jsem k narozkám dostala další tři, Rozrůstá se mi to...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
magilego - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 101.143 (?), 6.11.2008 0:45

Květní stvol nemusíte stříhat vůbec, ale pokud jej chcete ustřihnout, pak nejlépe někde nad očkem. Nad kterým je celkem jedno.

To, že Vám měknou listy je jasná známka toho, že něco není ideální. Podle toho, co píšete typuji, že zaléváte moc málo. U zálivky faleňáků je důležité, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschnul. Takže zalejte, počkejte až substrát vyschne, zalejte... a tak pořád dokola. Samotná zálivka nemusí být vůbec střídmá, spíše naopak. Nejlepší je zálivka namáčením, substrát takto přijme nejvíc vody. Květináč ponořte do vody tak na jednu minutu, pak ještě třikrát nahoru a dolů (jako pytlík s čajem) a je to (pořádně mokré - o to jde). Pak stačí počkat až substrát vyschne (což by nemělo trvat déle než 7 dní) a znovu zalejte.

Podívejte se na kořeny, zda náhodou nejsou hnědé (= hnijí), pokud ano, neváhejte a rostlinu přesaďte do nového substrátu, přičemž nahnilé kořeny bez milosti ostříhejte.
Ale příčina měknutí listů může být způsobena i nevhodným stanovištěm. Nestojí u okna, které špatně těsní? Nemáte ho na parapetu přímo nad radiátorem? To nejsou vhodná stanoviště. A teplota? Není u Vás moc chladno? Teplota by u faleňáků neměla trvale klesat pod 15˚C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 6.11.2008 7:36

Dobrý den pane Jiří, jsem ráda za Váš příspěvek.Dělám to přesně tak jak píšete a i když orchidejky pěstuji teprve rok, daří se.Nevím proč tak Karlos rezolutně odmítá máčení koř.balu, vždyť to je nejlepší způsob jak dokonale provlhčit substrát.Rostlinu dám do nádoby a z hora proliji dlouho odstátou vodou a chvíli nechám pak vyndám nechám okapat Nerosím, když jsem to dělala tak rostlinám žloutly listy a vypadaly, no,opelichaně.Ale mám jiný problém, jak správně oddělit keiki?Poradíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 186.98 (?), 6.11.2008 8:47

Karlos odmítá máčení proto, že je to zbytečná operace. Klidně to dělejte když Vás to bude bavit, ale není to nutné pro úspěšné pěstování. To si fakt může dovolit ten, kdo má jeden, dva phalaenopsisy a nic jiného. Kdybyste měla 10 Phalaenopsisů, budete každý zvlášť máčet do kýble s vodou, a kapat při tom vodu na koberec, když stačí jednoduše cáknout z konve vodu do substrátu? Než máčení to mám raději sprchování, osprchujete i listy a substrát je mokrý až až. po týdnu v praze když se vracím domů, jsou kytky často prosušené, tak je osprchuji... Do vany se Vám vejde několik kytek najednou a můžete je tam nechat přes noc... ve vaně je vlhko a kytky parádně nacucnou vodu. Pro orchideje v květináči, není při pravidelné zálivce důležité, aby byl celý obsah květináče vlhký. Stáčí když je ve vlhku pár kořenů... a kytka nevadne.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 6.11.2008 9:01

Tak se Karlosi nerozčilujte.Já zatím mých 5 kousků přenesu do dřezu v kuchyni a vy zas svých deset do vany.Jaký je v tom rozdíl?Každý má nějaký způsob a není nutné zavrhovat ten či onen.Stačí přeci napsat já to dělám tak a tak, ale dá se to i jinak..Nemusí být vždy špatné to co zrovna Vy neděláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 186.98 (?), 6.11.2008 9:36

Tak to ani náhodou, máčení místo klasické zálivky není žádná super cesta, způsob, vychytávka. Já je taky nesprchuju při každé zálivce, ale jen občas, kvůli vodnímu deficitu. Sprchuju hlavně epifyty navázané na kouscích kůry a td.

Holandské Phalaenopsisy vám dostatečně porostou, když je budete zalévat uplně normálně z konvičky. Hotové. Sprchování je dobré pro spoustu pokojovek, odstraníte prach z listů a td...

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 6.11.2008 10:33

Jasně, hotové... Karlosi, opravdu nejsem retardovaná a opravdu vím co mým nejen pokojovkám prospívá, sprchování či otírání navlhčeným hadříkem, atd.Květiny všech barev a druhů miluji a starám se jak nejlíp to jde.Jen tak mimochodem cením si vašich rad a příspěvků na tomto foru, jen by mohly být trochu přátelštější.Ne všichni vše víme a každá rada dobrá.A když už jste tady neporadíte jak správně oddělit keiki?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 6.11.2008 11:47

Micko: Já jen nemám rád, jak se někdo řídí tím či oním, co kde někdo napsal. Máčet je můžete, ale nevidim jedinej důvod proč to dělat pokaždé. Jediný důvod co mě napadá je ten, že je kytka dehydrovaná. pak bych ji namočil ale ne víc jak na hodinu. Je to pracné, stěhovat kytky a nosit jak kočka myš... a o tom něco vim.

Keiki... nepoštěstilo se mi, nemám odrůdu co dělá keiki, ne každá to má v krvi, že běžně dělá keiki. Není ale problem počkat na první kořeny, a pak prostě odříznout a zasadit. Odebírat to bez kořenů to nemá smysl...

Phalaenopsisů mám jen pár, ale dva mám asi už 10 let a vypěstoval jsem je z malých sazeniček.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 6.11.2008 12:22

Mám ji asi 3 roky. Já ji jenom mírně zalévám, 2-3 lžíce asi 2x do týdne. Zalévám převařenou a studenou vodou co mi zbyde ve varné konvici. Mám ji v původním substrátu, ale ve dvou miskách. V první větší misce mám keramzit s vodou a na tom misku s orchidejí. Je na parapetu u okna na západ. Nevím jestli je to správně, ale nikdy jsem nedávala květináč do vody a zatím ji to prospívá a kvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 6.11.2008 12:32

Karlosi díky a jsem ráda, že jste to vzal všechno sportovně.Phalenopsis mám rok a keiki se na něm objevilo asi v polovině léta, kořeny má listy taky a ještě dva stvoly na kterých kvete už 3 měsíc.Tak čekám, a až odkvete chci keiki oddélit.Mě se to " máčení" osvědčilo už z toho důvodu, že toho mám opravdu hodně a týden i 14 dní nemusím s orchidejkama nic dělat.Jen do kalendáře napíšu (a to se mi směje celá rodina) koupat orchideje.Sice mi bylo řečeno když jsem je dostala, že nemám zalévat jen rosit, ale to se mi opravdu neosvědčilo.Dendrobium vypadá jak koště, co jsem přestala rosit a máčím je vidět zlepšení.Asi je to taky podmínkama v bytě či domě.Vlhkost, topení atd.A teď po roce, jsem k narozkám dostala další tři, Rozrůstá se mi to...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.171 (?), 6.11.2008 12:49

Zdravím.

Keiki oddelujem ked maju aspon 2-3 vzdusne korene, asi tak 3cm dlhe.Zatial mam 100%-nu uspesnost.

Dusan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika