Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 54.27 (?)
21.10.2014 13:26

Máme doma několikero rýčů, některé jsou letité, ještě po mém tatínkovi - schováváme je spíše z nostalgie - i když on jimi zvládl porýt i 1 000 metrů čtverečních. Asi jsme zmlsaní. Já už dnes neryju žádné závratné rozlohy, ale těch 100 m čtver. to bude určitě, ale těžká, jílovitá půda, zvláště když nestačí proschnou jako letos - mám rycí vidle fiskars a jsem spokojená. Syn ryje převážně rýčem Fis., jen v místech, kde je více kamenivo používá jiný - firmu nevím - celkem poryjme asi 400-500 metrů čtver. Ale každému asi vyhovuje něco jiného, jiný tvar rýče, jiná násada... Každý má jiný typ půdy, někdo ryje celý den, někdo po chvilkách odpoledne... Nemyslím si, že si zde diskutující vymýšlí, jenom mne udivují názory, že jen ten jeden je jediný srávný a ostatní lžou...  Elena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
                     
host - 54.27 (?), 21.10.2014 13:26

Máme doma několikero rýčů, některé jsou letité, ještě po mém tatínkovi - schováváme je spíše z nostalgie - i když on jimi zvládl porýt i 1 000 metrů čtverečních. Asi jsme zmlsaní. Já už dnes neryju žádné závratné rozlohy, ale těch 100 m čtver. to bude určitě, ale těžká, jílovitá půda, zvláště když nestačí proschnou jako letos - mám rycí vidle fiskars a jsem spokojená. Syn ryje převážně rýčem Fis., jen v místech, kde je více kamenivo používá jiný - firmu nevím - celkem poryjme asi 400-500 metrů čtver. Ale každému asi vyhovuje něco jiného, jiný tvar rýče, jiná násada... Každý má jiný typ půdy, někdo ryje celý den, někdo po chvilkách odpoledne... Nemyslím si, že si zde diskutující vymýšlí, jenom mne udivují názory, že jen ten jeden je jediný srávný a ostatní lžou...  Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 21.10.2014 12:01

Asi si moc nerozumíme.Tak znovu.Rýč teto značky se prodává sám.takže žádný zázrak z obchodníkem.Před 50 lety jsem nebyl mimino, bohužel,ale 18ti letý klacek, který dokázal levou nohou část rýče srolovat o jeho pětinu.Zlomit násadu taky.Pak jsem ho svařoval a zesiloval úhelníkem na který jsem šlapal.Po 40letech jsem dělal u zahradnické firmy a nikdo tam nebyl pomýlený.Nebo jinak, dělal jsem u více firem jako dodavatel zem.prací a všichni tedy byli podle vás pomýlení.Co se týče hospody, tak tam jste asi opravdu nebyl, protože debata se vede jiná.A protože mám uši a lidi poslouchám, tak si dovedu představit všechno.Vás, za jiným rýčem než je Fiskars i chirurga, který zapomene v břiše nástroj.A mám to z hospody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.74 (?), 21.10.2014 18:51
O tom kdo nechce rozumět by se dalo hodně diskutovat. Po té sametové volovině se celá řada našich firem rozpadla a přestala vyrábět předcházející sortiment a řada jich zmizela s povrchu zemského. Toho okamžitě využili kapitalističtí dravci a moc velkou práci neměli. Když se firma nepoložlia sama, nebo nezměnila výrobní sortiment, byla nuceně odkoupena a v mnoha případech srovnána se zemí, viz cukrovar v Hrochově Týnci. A ty kapitalistické firmy okamžitě zaplnily trh. Nedivím se, že mnoho lidí tady tvrdí, že u nich ve firmě nikdo na jiný rýč, než na ten severský zázrak, na nic jiného nešahne. Začátkem devadesátých let ani jiný nástroj do ruky na obracení půdy nebyl k mání a tak ti co tvrdí, že se u nich šahalo jen po tom zázraku, který, když držím v ruce, tak se ani trochu nezapotím, mají určitým způsobem pravdu. Nešahali po něčem jiném, jen proto, že po něčem jiném šahat ani nemohli, protože tam nic jiného nebylo. Nikdo tu nedeklaroval zapomenutý nástroj chirurgem v břiše po operaci, ale psalo se o možnosti ji provést něčím jiným, tak to nevytrhávejte a nepřibajujte. Použiji vaše slova - tak znova. Uveďte popisy ručního nářadí, kterému se říká rýč a lopata a uveďte diametrální rozdíly kterým se odlišují a k jakým pracem jsou tyto nástroje určeny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
brousek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 175.210 (?), 4.11.2014 21:38

Určitě mám poryto mnohem víc, než 1ar. U nás na dědině je celá řada lidí, kteří si významně ťukají na čelo a při tom říkají „ten..., je..., un to zase ryje. To „un“ je napsáno správně foneticky, bo se u nas tak mluvi. Tak proto jsou moje reakce takové, jaké jsou. Co je rýč klasického tvaru? Jak vypadá? Uvítal bych popis s obrázky ve více pohledech, jako je nárys a bokorys.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 112.195 (?), 17.10.2014 16:44

Kupil som fiskars ergonomic (strieborny) kopacie vidly aj ryl. Ryl pouzivam len pri vykopavani stromov a nezahradnych zemnych pracach, kde nie je potrebne hladiet na strukturu pody. Na kopanie mam tie vidly, 3 tyzdne dozadu som s nimi pocas soboty skopal zahon cca 40m2, ale s tym, ze som vyberal vsetky korene trvacich burin, kamene a kamienky a vacsie kusy hliny som rozbijal, nahrubo urovnaval, co dost brzdilo celkovy vykon. Poda je tazsia ilovitejsia. Narozdiel od minulych rokov so starymi vidlami ma vecer nebolelo cele telo, az som bol prekvapeny. Skor len taka prijemna unava z poriadnej roboty. Mam 195 cm, tak som sa pred kupou trochu bal, ci tych 122 cm dlzky vidiel nebude malo, no zatial som nezistil vaznejsie kompilkacie. S tym rylom sa poda kope o dost rychlejsie nez s vidlami, ale podla mojich skusenosti to na mojej pode dost nici podnu strukturu, zabija dazdovky a mnozi korene vytrvalych burin, takze radsej kopem vidlami.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 17.10.2014 18:50

Nejhorší je, že F. šel s kvalitou silně dolů. Tuhle jsem koukal "F-akce jen za 285,-Kč tak jsem šel zkouknout vo co de. Nebýt na tom napsáno Fiskars, tak bych si začal myslet, že HECHT začal šetřit na materiálu. Jenže hecht byl vedle za totožnou cenu a v mnohem kvalitnějším provedení. Avšak ani jeden z nich v kvalitě, abych nakoupil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 17.10.2014 21:02

Asi mate lepsi prehlad a mate moznost porovnavat. Ja som mohol porovnat len so susedovym cca 5+ rokov starym fiskars rylom. Nevidim zasadny rozdiel oproti tomu mojmu, okrem toho, ze ten jeho ma kratsiu rukovat. Je ale rozdiel aj v radach. Solid za cca 10 euro je naozaj skor na stavbu alebo nieco podobne, mam moznost porovnat a tie detaily ktorymi Ergonomic lisi od neho sa ukazuju ako vyznamne. Platil som cca 20 euro za vidly, co nie je malo, ale ani prehnane vela. Rozhodne by som dnes uz nekupoval nejake naradie len preto, ze je fiskars (napr. kuchynske noze), ale objektivne musim posudit, ze so starym klasickym rylom/vidlami sa mi pracovalo ovela horsie. Investiciu nelutujem, hoci netvrdim, ze neexistuje nieco lepsie, kvalitnejsie, ale asi aj drahsie. Zatial som spokojny.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.79 (?), 22.10.2014 10:33

Vloni jsme pořídili zahradu v osadě a soused mi nabídl k vyzkoušení své 3 různé rýče Fiskars a měl jsem možnost si je pořádně odzkoušet při rytí.
Jeden byl klasický, druhý ergonomický a třetí teleskopický. Musím říct, že ani jeden mě nenadchnul tak, abych si ho pořídil. Ten teleskopický se navíc viklal, což mi bylo nepříjemné. Poté jsme od toho samého člověka dostali nějaké staré nepoužívané zahradní nářadí mezi kterým byl i rýč. Klasický s dřevěnou rukojetí. Rýč je rovný a ocel je celá hladká stříbrná – nevím jestli to je nerez nebo chrom, ale každopádně je to hladké.
Na rovinu – práce s ním je mnohem příjemnější než z kterýmkoliv Fiskarsem. Docela jsem se sousedovi divil, že tento rýč odložil a preferuje Fiskars, ale mě teda pasuje ten „klasický“ rýč mnohem lépe. A stejný pocit měla i manželka, která taktéž Fiskarsy vyzkoušela.
Po přečtení hodně diskuzí a fór a i po této své zkušenosti řadím výrobky značky Fiskars mezi tuctové zboží s výborným marketingem (aspoň v ČR) a tomu odpovídající cenou, která s užitnými vlastnostmi nemá vůbec nic společného.
Jinak řečeno Fiskars vidím jako hodně předražený.
Myslel jsem si, že aspoň jejich sekery jsou top, ale tam je to to samé v bledě modrém. Když jsem viděl známého sekeru fiskars, jak má dokousané ostří, nevěřil jsem tomu a to s ní měl udělané jen málo. Dokonce mojí kolegyni z práce (tedy ženě) se podařilo násadu u sekery Fiskars zlomit. Se značkami jako Wetterlings, Hultafors nebo Gränsfors bruk se to nemůže srovnávat.
Tím nechci na značku Fiskars plivat – to ne. Je to docela kvalitní nářadí, ale za neodpovídající cenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 22.10.2014 12:45

Sekery su dobre... hlavne pre ludi co so sekerou nevedia pracovat a drevo by rozlamali za den. To, ze sa trochu poskodi ostrie nie je taka tragedia. No ale ak mate doma plnu budu "Wetterlings, Hultafors nebo Gränsfors"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.79 (?), 22.10.2014 13:46

Kdyby ostří bylo TROCHU poškozené, tak by to nevadilo. Jenže trochu to nebylo. Vylámané to bylo dost a na hodně místech. Největší zub měl hloubku kolem 3mm!

Kdyby měla sekera konvexní výbrus, tak by ostří vydrželo víc, ale výbrus byl rovný ne-li dokonce konkávní (už si to nepamatuji přesně).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika