Technika orby



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?)
8.11.2007 20:24
Na toto jsem zapoměl odpovědět. V době, kdy jsem vylepšoval a zkoušel různé úpravy (orba a doprava v těžkém terénu) jsme potřebovali ani ne z důvodu kultivace, ale z důvodu srovnání pozemku nadělat hlínu. Tu potom rozhrnout a vyrovnat. Orbu jsem provedl ještě s klasickými jednoduchými koly, max. zátěží (+ 20kg navíc) a na užší rozteč kol. Protože máme zahradu v mírném kopci cca na 50 m/1m, tak jsem oral z kopce. Orba, která je na videu je do kopce, protože nechci mít nahoře schodek a dole navýšení. Proto tak ořu stále. Po takové přípravě jsem pooral trávník starý - dle pamětníků více jak 50 let celkem bez problémů. Přesto se ale stávalo, že se malotraktor zahrabal - orebné návleky jsem neměl, určitě by se to zlepšilo. Díky tomu jsem si mákl, protože pomáhat tlačit a nadzvedávat pluh je vysilující. Mohu jen litovat, že jsem neměl to, co mám teď.  Ale to už je pryč a zůstaly z toho poznatky. Pooraný trávník jsme na jaře porotavátorovali a vyrovnali, zaseli, uváleli a v prvních 5 letech zde byla i bez hnojení hustá a vysoká tráva. Nyní nepotřebujeme trávu, tak využívám srovnanou plochu pro jednodušší sečení sekačkou. Takový trávník se dá i přímo rotavátorovat, ale rotavátor musí udělat 2 operace - nakypřit a rozmělnit, proto to jde pomalu a je to řešení na menší plochu. U takové orby je nutné mít pluh správně seřízený, ostří nabroušené(pluh i kráječ), nafoukaná kola - v plné zátěži hrozí poškození ventilku protočením pláště na disku, závaží + vyvážení pro snadnou manipulaci, pluh musí být v závěsu volný - dorazové šrouby nastavit, aby se dalo mírně pohybovat do stran - cca 5mm, ale i méně, rozhodně ne na tvrdo - tím není možné bez námahy korigovat směrové odchylky. Samozřejmě motor(spojka) a převodovka(olej, spojkový buben bez znatelného opotřebení a kontrola uchycení - dotažení matky + pojistka) musí být OK, jinak hrozí nebezpečí poškození součástek. V orbě je vhodné použít aretaci 1+Z, aby nedošlo stereotypem k omylu a zařazení mezi rychlosti, nebo na jinou  - nevhodnou rychlost - aretace vymezuje kam řadící páku posunout a nemusíme trefovat přesně danou polohu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 25.2 (?), 11.7.2011 19:58

Vari je oproti konskemu potahu mnohem lehči, a pokud je pozemek slehnut a utužen tak i s přednim, kolovym i zadnim doplnkovym zavažim "vyskakuje " z brazdy.Mam pětapulku Hondičku a na toto jsem si už zvykl.Dobrym pomocnikem při podzimni orbě je mi roundup ale stejně si to zduvodnuji, že nejdřive podmitam a potom teprve ořu.Take mam varihondičku 10let.A ještě mi jistě deset let bude věrně sloužit.ps-starotvaci šnuru jsemuž měnil snadtřikrat, ale je to spiše tim, že Hondička pracuje za každeho počasi.Nejen v zahradnictvi, sadě,u sousedu ale i obecnim "komunale".Proto těm z Libic nad Cidlinou po deseti letech děkuji za pracanta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.99 (?), 8.11.2007 19:52
Dobry den. Zkouseli jste nekdo s VARI poorat a pokultivovat 20 let stary travnik? Je nejaka sance?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.11.2007 20:24
Na toto jsem zapoměl odpovědět. V době, kdy jsem vylepšoval a zkoušel různé úpravy (orba a doprava v těžkém terénu) jsme potřebovali ani ne z důvodu kultivace, ale z důvodu srovnání pozemku nadělat hlínu. Tu potom rozhrnout a vyrovnat. Orbu jsem provedl ještě s klasickými jednoduchými koly, max. zátěží (+ 20kg navíc) a na užší rozteč kol. Protože máme zahradu v mírném kopci cca na 50 m/1m, tak jsem oral z kopce. Orba, která je na videu je do kopce, protože nechci mít nahoře schodek a dole navýšení. Proto tak ořu stále. Po takové přípravě jsem pooral trávník starý - dle pamětníků více jak 50 let celkem bez problémů. Přesto se ale stávalo, že se malotraktor zahrabal - orebné návleky jsem neměl, určitě by se to zlepšilo. Díky tomu jsem si mákl, protože pomáhat tlačit a nadzvedávat pluh je vysilující. Mohu jen litovat, že jsem neměl to, co mám teď.  Ale to už je pryč a zůstaly z toho poznatky. Pooraný trávník jsme na jaře porotavátorovali a vyrovnali, zaseli, uváleli a v prvních 5 letech zde byla i bez hnojení hustá a vysoká tráva. Nyní nepotřebujeme trávu, tak využívám srovnanou plochu pro jednodušší sečení sekačkou. Takový trávník se dá i přímo rotavátorovat, ale rotavátor musí udělat 2 operace - nakypřit a rozmělnit, proto to jde pomalu a je to řešení na menší plochu. U takové orby je nutné mít pluh správně seřízený, ostří nabroušené(pluh i kráječ), nafoukaná kola - v plné zátěži hrozí poškození ventilku protočením pláště na disku, závaží + vyvážení pro snadnou manipulaci, pluh musí být v závěsu volný - dorazové šrouby nastavit, aby se dalo mírně pohybovat do stran - cca 5mm, ale i méně, rozhodně ne na tvrdo - tím není možné bez námahy korigovat směrové odchylky. Samozřejmě motor(spojka) a převodovka(olej, spojkový buben bez znatelného opotřebení a kontrola uchycení - dotažení matky + pojistka) musí být OK, jinak hrozí nebezpečí poškození součástek. V orbě je vhodné použít aretaci 1+Z, aby nedošlo stereotypem k omylu a zařazení mezi rychlosti, nebo na jinou  - nevhodnou rychlost - aretace vymezuje kam řadící páku posunout a nemusíme trefovat přesně danou polohu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.166 (?), 8.11.2007 21:14
Orbu starého trávníku nebo jetelniska je nejlépe provádět nadvakrát. To znamená, po poslední seči nejlépe v červenci, srpnu zorat trávník do malé hloubky 8 až 10 centimetrů nechat zahnít do podzimu, potom důkladně narušit rotavátorem a provést orbu na hluboko. Takto se trávník lépe zapraví a pohonná jednotka tolik netrpí jako při jednorázové orbě, kdy zůstavají velké drny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.104 (?), 9.11.2007 18:27
Vážený pane Jesensky, pokut budete mněnit spojku pošlu vám na vámi dodaný kontakt hodnoty základního nastavení šroubu - přitahovače čelistí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ANDREJ - (5) - 189.51 (?), 9.11.2007 20:19

Ďakujem Vám velmi pekne jedna sa mi o tie hodnoty dotiahniutia popripade vole na čelustiach. Ak by ste niekde narazil na literaturu rád si ju prečítam a poučím sa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.51 (?), 9.11.2007 20:30
Jesensky .O@zoznam.sk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.104 (?), 10.11.2007 18:20
Tak nevím. Zprávu jste dostal nebo je chyba v mailové adrese.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ANDREJ - (5) - 189.51 (?), 11.11.2007 16:15
Spravu som dostal ďakujem. Vpondelok to nastavim podla navodu. A pustime sa do zvarania radlice na sneh.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.53 (?), 12.11.2007 13:37
 Radlicu sme zvarili a funguje to na tej spiatocke. Jednotka je moc rychla. Tu uz napadol sneh tak sme to aj odskusali. Ma to taky styl ako ta orba. Dakujem za radu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika