Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Na toto jsem zapoměl odpovědět. V době, kdy jsem vylepšoval a zkoušel různé úpravy (orba a doprava v těžkém terénu) jsme potřebovali ani ne z důvodu kultivace, ale z důvodu srovnání pozemku nadělat hlínu. Tu potom rozhrnout a vyrovnat. Orbu jsem provedl ještě s klasickými jednoduchými koly, max. zátěží (+ 20kg navíc) a na užší rozteč kol. Protože máme zahradu v mírném kopci cca na 50 m/1m, tak jsem oral z kopce. Orba, která je na videu je do kopce, protože nechci mít nahoře schodek a dole navýšení. Proto tak ořu stále. Po takové přípravě jsem pooral trávník starý - dle pamětníků více jak 50 let celkem bez problémů. Přesto se ale stávalo, že se malotraktor zahrabal - orebné návleky jsem neměl, určitě by se to zlepšilo. Díky tomu jsem si mákl, protože pomáhat tlačit a nadzvedávat pluh je vysilující. Mohu jen litovat, že jsem neměl to, co mám teď.  Ale to už je pryč a zůstaly z toho poznatky. Pooraný trávník jsme na jaře porotavátorovali a vyrovnali, zaseli, uváleli a v prvních 5 letech zde byla i bez hnojení hustá a vysoká tráva. Nyní nepotřebujeme trávu, tak využívám srovnanou plochu pro jednodušší sečení sekačkou. Takový trávník se dá i přímo rotavátorovat, ale rotavátor musí udělat 2 operace - nakypřit a rozmělnit, proto to jde pomalu a je to řešení na menší plochu. U takové orby je nutné mít pluh správně seřízený, ostří nabroušené(pluh i kráječ), nafoukaná kola - v plné zátěži hrozí poškození ventilku protočením pláště na disku, závaží + vyvážení pro snadnou manipulaci, pluh musí být v závěsu volný - dorazové šrouby nastavit, aby se dalo mírně pohybovat do stran - cca 5mm, ale i méně, rozhodně ne na tvrdo - tím není možné bez námahy korigovat směrové odchylky. Samozřejmě motor(spojka) a převodovka(olej, spojkový buben bez znatelného opotřebení a kontrola uchycení - dotažení matky + pojistka) musí být OK, jinak hrozí nebezpečí poškození součástek. V orbě je vhodné použít aretaci 1+Z, aby nedošlo stereotypem k omylu a zařazení mezi rychlosti, nebo na jinou  - nevhodnou rychlost - aretace vymezuje kam řadící páku posunout a nemusíme trefovat přesně danou polohu.
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika