Technika orby



host - 25.2 (?)
11.7.2011 19:58

Vari je oproti konskemu potahu mnohem lehči, a pokud je pozemek slehnut a utužen tak i s přednim, kolovym i zadnim doplnkovym zavažim "vyskakuje " z brazdy.Mam pětapulku Hondičku a na toto jsem si už zvykl.Dobrym pomocnikem při podzimni orbě je mi roundup ale stejně si to zduvodnuji, že nejdřive podmitam a potom teprve ořu.Take mam varihondičku 10let.A ještě mi jistě deset let bude věrně sloužit.ps-starotvaci šnuru jsemuž měnil snadtřikrat, ale je to spiše tim, že Hondička pracuje za každeho počasi.Nejen v zahradnictvi, sadě,u sousedu ale i obecnim "komunale".Proto těm z Libic nad Cidlinou po deseti letech děkuji za pracanta.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 25.2 (?), 11.7.2011 19:58

Vari je oproti konskemu potahu mnohem lehči, a pokud je pozemek slehnut a utužen tak i s přednim, kolovym i zadnim doplnkovym zavažim "vyskakuje " z brazdy.Mam pětapulku Hondičku a na toto jsem si už zvykl.Dobrym pomocnikem při podzimni orbě je mi roundup ale stejně si to zduvodnuji, že nejdřive podmitam a potom teprve ořu.Take mam varihondičku 10let.A ještě mi jistě deset let bude věrně sloužit.ps-starotvaci šnuru jsemuž měnil snadtřikrat, ale je to spiše tim, že Hondička pracuje za každeho počasi.Nejen v zahradnictvi, sadě,u sousedu ale i obecnim "komunale".Proto těm z Libic nad Cidlinou po deseti letech děkuji za pracanta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.99 (?), 8.11.2007 19:52
Dobry den. Zkouseli jste nekdo s VARI poorat a pokultivovat 20 let stary travnik? Je nejaka sance?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.11.2007 20:24
Na toto jsem zapoměl odpovědět. V době, kdy jsem vylepšoval a zkoušel různé úpravy (orba a doprava v těžkém terénu) jsme potřebovali ani ne z důvodu kultivace, ale z důvodu srovnání pozemku nadělat hlínu. Tu potom rozhrnout a vyrovnat. Orbu jsem provedl ještě s klasickými jednoduchými koly, max. zátěží (+ 20kg navíc) a na užší rozteč kol. Protože máme zahradu v mírném kopci cca na 50 m/1m, tak jsem oral z kopce. Orba, která je na videu je do kopce, protože nechci mít nahoře schodek a dole navýšení. Proto tak ořu stále. Po takové přípravě jsem pooral trávník starý - dle pamětníků více jak 50 let celkem bez problémů. Přesto se ale stávalo, že se malotraktor zahrabal - orebné návleky jsem neměl, určitě by se to zlepšilo. Díky tomu jsem si mákl, protože pomáhat tlačit a nadzvedávat pluh je vysilující. Mohu jen litovat, že jsem neměl to, co mám teď.  Ale to už je pryč a zůstaly z toho poznatky. Pooraný trávník jsme na jaře porotavátorovali a vyrovnali, zaseli, uváleli a v prvních 5 letech zde byla i bez hnojení hustá a vysoká tráva. Nyní nepotřebujeme trávu, tak využívám srovnanou plochu pro jednodušší sečení sekačkou. Takový trávník se dá i přímo rotavátorovat, ale rotavátor musí udělat 2 operace - nakypřit a rozmělnit, proto to jde pomalu a je to řešení na menší plochu. U takové orby je nutné mít pluh správně seřízený, ostří nabroušené(pluh i kráječ), nafoukaná kola - v plné zátěži hrozí poškození ventilku protočením pláště na disku, závaží + vyvážení pro snadnou manipulaci, pluh musí být v závěsu volný - dorazové šrouby nastavit, aby se dalo mírně pohybovat do stran - cca 5mm, ale i méně, rozhodně ne na tvrdo - tím není možné bez námahy korigovat směrové odchylky. Samozřejmě motor(spojka) a převodovka(olej, spojkový buben bez znatelného opotřebení a kontrola uchycení - dotažení matky + pojistka) musí být OK, jinak hrozí nebezpečí poškození součástek. V orbě je vhodné použít aretaci 1+Z, aby nedošlo stereotypem k omylu a zařazení mezi rychlosti, nebo na jinou  - nevhodnou rychlost - aretace vymezuje kam řadící páku posunout a nemusíme trefovat přesně danou polohu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.166 (?), 8.11.2007 21:14
Orbu starého trávníku nebo jetelniska je nejlépe provádět nadvakrát. To znamená, po poslední seči nejlépe v červenci, srpnu zorat trávník do malé hloubky 8 až 10 centimetrů nechat zahnít do podzimu, potom důkladně narušit rotavátorem a provést orbu na hluboko. Takto se trávník lépe zapraví a pohonná jednotka tolik netrpí jako při jednorázové orbě, kdy zůstavají velké drny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.104 (?), 9.11.2007 18:27
Vážený pane Jesensky, pokut budete mněnit spojku pošlu vám na vámi dodaný kontakt hodnoty základního nastavení šroubu - přitahovače čelistí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ANDREJ - (5) - 189.51 (?), 9.11.2007 20:19

Ďakujem Vám velmi pekne jedna sa mi o tie hodnoty dotiahniutia popripade vole na čelustiach. Ak by ste niekde narazil na literaturu rád si ju prečítam a poučím sa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.51 (?), 9.11.2007 20:30
Jesensky .O@zoznam.sk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.104 (?), 10.11.2007 18:20
Tak nevím. Zprávu jste dostal nebo je chyba v mailové adrese.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ANDREJ - (5) - 189.51 (?), 11.11.2007 16:15
Spravu som dostal ďakujem. Vpondelok to nastavim podla navodu. A pustime sa do zvarania radlice na sneh.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.53 (?), 12.11.2007 13:37
 Radlicu sme zvarili a funguje to na tej spiatocke. Jednotka je moc rychla. Tu uz napadol sneh tak sme to aj odskusali. Ma to taky styl ako ta orba. Dakujem za radu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika