Svoz sena



host - 236.62 (?)
7.6.2010 19:49

Velice děkuji za příspěvky.

Situaci ohledně louky přesně vystihl PD - chudá horská louka s kamenitým podložím a jde opravdu především o zachování skladby rostlin. Na kusu jsem jeden rok mulčoval (půjčil jsem si mulčovač) a sem tam se kvítek sice najde, ale převažuje plevel jako na skládce, který sice taky kvete, ale není to ono (nejsem botanik, ale už to prostě není horská louka).

Jinak se zdá, že je dost málo pošuků jako já, kteří by takovou plochu sekali prostě proto, aby bylo posečeno.

Asi zkusím něco na způsob tohoto příspěvku - nechám na vozík, který se obvykle k malotraktoru dá dokoupit, navařit nějakou drátěnou klec, aby se zvedla kapacita.

Jinak o Dark uvažuji především pro možnost rozsáhlého příslušenství - využiji především vozík Kor (cosi jako motorozivaný klasický kolec s velkou korbou), adaptér na převážení metrového dřeva (topíme dřevem a přímo u chalupy není kam složit) a štěpkovač (kus louky je vlastně řídký sad). Mám to ve svahu a všechno rvát klasickým kolcem je taková dřina, že většina nepořádku se prostě válí na hromadách, protože po trávě mi už nezbývá síla ani čas na nic jiného:-)

Pokud by se ještě někdo chtěl podělit se svým řešením pro svoz trávy, rád si to přečtu. Mimochodem, i když bych sekal na seno, tak budu mít stejný problém - a to jak seno dopravit pod střechu a vlastně ještě horší, protože seno (pokud se nebalíkuje) zabere ještě víc prostoru než "mokrá" tráva.

Přeci ten, kdo řeší sečení něcím na způsob vari či dakr nebude mít na svoz sena ještě klasický traktor s valníkem?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 134.105 (?), 7.6.2010 22:51

To je fór? To jako že si to sekání ještě rozkouskoval?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 7.6.2010 22:34

Nemohu tu nikde najít doporučení sekat 1,5 ha rotačkou (a ještě k tomu 2x )!!!  

Reagoval jsem tímto na rezolutně odmítavý příspěvek nade mnou, který se týká sečení velmi vysoké trávy zahradním traktorem.Prostě to lze, má to sice svá specifika, ale když není jiná možnost... Za tou rotačkou děsně nerad šlapu po svých a tak si v takhle vysoké trávě dávám v nouzi nejvyšší cca 0,25 ha. A upřímně řečeno, i tak se s tím mažu třeba týden. Každý den kousek .

On totiž není ten největší problém ve výšce, ale v hustotě trávy!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.105 (?), 7.6.2010 22:53

V tom případě nechápu, proč tam uvádítě ridery?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.50 (?), 8.6.2010 19:01

blízko lesa bývá směs lučních travin, ale určitě bude záviset na jejich výšce. Blízko lesa nebývá porost hustý, neboť v trávě přibývá mech atd, zastínění lesem, určitě bych si nedovolil srovnávat s horskou loukou, osluněnou. Skladby rostlim může být podobná, shodná, ale hustota i výška bude někde jinde.

Jak vysoko dokáže nastavit žací ústrojí? 20 cm na zem? 25?  Pořád je to půl m trávy minimálně a pokud to nebudou řídká stébla, nemůže mít zahradní traktor v normálním porostu nárok. Když vidím, jaký má soused problémy při sekání, když mu dva týdny nevyjde počasí, neumím si představit, že s výkonově podobným strojem dokážete posekat tři čtvrtě a více vysokou trávu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 8.6.2010 22:10

Máte pravdu, blízko lesa je více mechu a tráva je hustá pouze místy. Pokud se nám do diskuse nenamotá opět nějaký fanatický nesmiřitelný prudič se svými slaboduchými výkřiky, dobereme se výsledku.

Už jsem zkoušel při údržbě travin lecjakou technologii a věřte mi, že jsem na tom kus života a zdraví nechal. Obhospodařuji nejen zahradu u lesa ale i velmi podmáčené louky (podloží písčité s blátem a opukou).Občas tu nechápu obhajovače starších Zetorů jakožto naprosto nejvhodnějších strojů pro údržbu podobných pozemků, neboť na mých loukách není problém 2 m vysoká velmi hustá směs travin, ve které se podobný stroj s rotačkou v letech kdy fakt roste tráva nechytá. Ujišťuji znalé sekáče, že i moderní traktor 4WD o výkonu 160 PS tam má docela honičku (ne ideálně rovný terén a svou roli pochopitelně hraje šíře záběru použitých sekaček). Dále na některé takovéto louky používám nožový mulčer tažený cca 16 PS malotraktorem. Trávu rozmydlí při pomalém pojezdu a včasné seči na malé chuchvalečky, které zmizí za nějaký čas do ztracena a na skladbu travin to nemá naprosto žádný vliv. Na sušších loukách bych ale mulčování nepoužíval, tam se louka opravdu zničí. Část podmáčených luk spásají krávy a ujišťuji Vás, že po svém mulčování mám louku daleko bohatší na skladbu kulturních rostlin 

Není pro mě problém použít ruční kosu, na seno si ze zahrady vysekám nejlepší směsi travin lištou nebo křovinořezem. Sekačku používám na zbylou část zahrady ze které se mi tráva prostě nelíbí a že má výšku i 1 m je prostě fakt. Velká část pozemku je zárověň vlhká i velmi osluněná a tak si to srovnání s horskou loukou klidně dovoluji použít.Znovu připomínám, že seču na dvakrát, špičkově a často nabroušené nože, první seč na nejvyšší možnou výšku nesmírně pomalu (pojezd variátorem s plynulou změnou rychlosti pojezdu) - rychle plný koš je fakt opruz, druhou seč druhý nebo jakýkoliv další den na běžnou výšku strniště (tam už to odsejpá). Práce je to nechutná nachozenými kilometry a časově, dávám si každý den podle nálady, ale prostě to lze.

U traktorů je největší problém sběr do koše, rozumně použitelné budou pouze drahé stroje s výkonem (Wisconsin řady 3...Kubota GR 1600 a 21,Iseki, John Deere X 540...) Občas tu někdo zmíní technologii nejprve posekat bez sběru a po zaschnutí pojezdit znovu se sběrem - tam se zase nechytám já. Stébelnaté části travin zapadnou mezi strniště a vysbírat je se mi nedaří.

Nesmírně fandím borcům, kteří sečou louky a trávu suší nebo sbírají alespoň do kompostu. Dělám to na části pozemku taky a taky jsem za obecního blázna. Dnešní lid tohle nechápe. Až Vás ale opustí zdraví a pozemky Vám hrdost na sebe nebo předky nedovolí nechat je zarůstat bez údržby, je dobré vědět že existuje způsob, jak se povozit na traktůrku a pozemek posekat a sebrat trávu zároveň.

Jen je potřeba vědět, že stroje na toto použitelné jsou, obsluha musí mít v hlavě mozek, cena je však vysoká a celá tahle sranda je naprosto nerentabilní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.50 (?), 9.6.2010 19:09

k obhajovačům starých Zetorů. Jsou doporučovány třeba z důvodu relativně nízké ceny, přičemž dostanete poměrně výkonný stroj, navíc víceúčelový. Doporučil jsem Zetora právě z tohoto důvodu, navíc není nutné tahat za slabším traktorem největší rotačku co se dá sehnat, rotačky jsou stavěné dle výkonu traktoru, pokud si dobře vzpomínám, existovala speciálně zpřevodovaná rotačka, kterou zvládla i třicítka, pětatřicítka. Je jasný, že za nějakou padesátku nebudu dávat ŽTR 185 nebo podobnou obludu, ale když seženu ŽTR 140 bude to chodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 7.6.2010 15:53

Já na svoz do seníku zapřahuji za Vari přívěsný vozík za auto. Na dvoumetrovém vozíku mám dřevěný rám na prodloužení a rozšíření, takže nakládám na vozík o půdorysu asi 2x3,5metry.  Sklízení sena se tím dost urychlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
L. Radek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (404) - 142.240 (?), 7.6.2010 19:00
Ja uz travu nesbiram patnact let. A rozdil proti sousedum? Trava je hustsi, ale slozeni podobne. Navic razantne pribyly snezenky a bledule. O proti sousedum nemam problem s krtky a mechem. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.98 (?), 7.6.2010 19:38
Poslední postřeh: pokud jste to osívali stejnou směsí, nebo to bylo již zatravněno, tak se dá usoudit, že je složení podobné, ale jinak na sečeném trávníku se jen tak nepozná složení (u 2cm listů trav se jen tak neurčí, jestli jde o kostřavu, jílek, lipnici či jakoukoliv jinou z rozličných trav..) To že razantně přibyly tyto dva druhy je dobře korespondující se zvyšováním úživnosti - bledule i sněženka jsou přirozeně rostliny lužních lesů s velmi humózními půdami a tak jim to mulčování dělá dobře...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.62 (?), 7.6.2010 19:49

Velice děkuji za příspěvky.

Situaci ohledně louky přesně vystihl PD - chudá horská louka s kamenitým podložím a jde opravdu především o zachování skladby rostlin. Na kusu jsem jeden rok mulčoval (půjčil jsem si mulčovač) a sem tam se kvítek sice najde, ale převažuje plevel jako na skládce, který sice taky kvete, ale není to ono (nejsem botanik, ale už to prostě není horská louka).

Jinak se zdá, že je dost málo pošuků jako já, kteří by takovou plochu sekali prostě proto, aby bylo posečeno.

Asi zkusím něco na způsob tohoto příspěvku - nechám na vozík, který se obvykle k malotraktoru dá dokoupit, navařit nějakou drátěnou klec, aby se zvedla kapacita.

Jinak o Dark uvažuji především pro možnost rozsáhlého příslušenství - využiji především vozík Kor (cosi jako motorozivaný klasický kolec s velkou korbou), adaptér na převážení metrového dřeva (topíme dřevem a přímo u chalupy není kam složit) a štěpkovač (kus louky je vlastně řídký sad). Mám to ve svahu a všechno rvát klasickým kolcem je taková dřina, že většina nepořádku se prostě válí na hromadách, protože po trávě mi už nezbývá síla ani čas na nic jiného:-)

Pokud by se ještě někdo chtěl podělit se svým řešením pro svoz trávy, rád si to přečtu. Mimochodem, i když bych sekal na seno, tak budu mít stejný problém - a to jak seno dopravit pod střechu a vlastně ještě horší, protože seno (pokud se nebalíkuje) zabere ještě víc prostoru než "mokrá" tráva.

Přeci ten, kdo řeší sečení něcím na způsob vari či dakr nebude mít na svoz sena ještě klasický traktor s valníkem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika