Jak rozmnožit oleandr



host - 91.143 (?) 
16.9.2009 16:50, zobrazeno: 29658x

Dobrý den, v létě jsem si z oleandrů v Chorvatsku dovezla semena.Jsou to dlouhé lusky a nevím, jestli se mají rozlomit a vyndat a nebo zda se zasadí celý lusk.Po otevření lusku v něm bylo "chmíří",tak nevím... děkuji.Pavla

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 122.179 (?), 16.9.2009 17:34

Rozhodně rozlouskněte a podívejte se, co lusky obsahují.Zkušenost mám ale jinou.Do vody (a pak do mokrého hadříku na cestu v igelitu) jsem si také přivezl řízky oleandrů.Ponořil jsem je do vody (o výšce 2 cm),předtím jsem řízky namočil do práškového stimulátoru.Vodu pouze doplňuji.Řízky kupodivu zakořenily, dnes od zač.června mají kořínky 2 cm dlouhé. Myslím, že se oleandry množí pouze vegetativně, nikoliv ze semen.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 48.243 (?), 16.9.2009 20:53

Oleandr se semenem samozřejmě množit dá, ale nikdy nevíte, jakou bude mít barvu květů. Obecně se dá předpokládat, že květy budou malé a růžové, ale může dojít i k překvapení.

Chcete-li zachovat barvu, velikost a vůni květů, musíte oleandr množit řízkováním, tak jak se píše nahoře.

Semena jsou ta jednotlivá chmýří, která jsou v lusku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 16.9.2009 22:27
nechte lusky v klidu dozrat na teplem miste a zjara je vysejte...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.143 (?), 17.9.2009 9:33

Děkuji za odpověd´,lusky tedy nerozlamovat a na jaře zasadit.A Prosím jak hluboko a naležato nebo svisle.Jsou dost velké a dlouhé.D´Pavla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.143 (?), 17.9.2009 9:38

A omlouvám se, nenašla jsem včas všechny odpovědi jen tu poslední.Tedy chmíříčka jsou semínka.Paní domácí mi v Chorvatsku řekla, že to mám zasadit ale znáte chorvatštinu, myslíte že jim rozumíte - zní to známě a nakonec zjistíte, že nevíte co říkají.Bylo mi trapné krást ze zahrad větve a tak jsem loupila jen lusky.Bylo to z nádherných kravavých oleandrů.Ještě jsem si ale utrhla u pláže větvičku fíkovníku, ted´ho mám ve vodě a pouští kořínky.Nemáte ještě zkušenosti s tímto stromem?.Díky.Pavla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.100 (?), 26.10.2009 11:03

Lusky na oleandru se mi objevily kupodivu v místnosti, nikde mi nebyli schopni poradit, co s tím:-) Teď alespoň vím a na jaře zkusím zasadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 126.125 (?), 24.9.2009 12:13

také jseem letos množila oleandry řízkováním pouze do vody a brzy puslily kořínky a nyní již mám malé sazeničky a začaly růst.Ze semen nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 24.9.2009 13:06

Ze semen nikdy nenaroste původní rostlina, ale zcela nová generace.Může být barevně shodná, ale také ne, květy mohou být stejně velké, nebo menší a dokonce i větší.Pokud chcete mít zaručeně stejné vlastnosti, pak množte jenom řízkováním.Ale to už tady bylo nejednou řečeno a nejen u oleandrů.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika