Z čeho živý plot?



Stránky: 1,  2   
Dobby - (20) - 241.21 (?) 
25.7.2018 22:28, zobrazeno: 8297x
Úplně původně jsem chtěla brest, ale ten se musí stříhat moc často. Potom thuye, ale o je jak na hřbitově. Pak buxus, ale ten žere zavijec. Tak mi prosím poraďte něco štíhlé, nenáročné, do 2metrů. Děkuji, DK
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.179 (?), 25.7.2018 22:44

Ptačí zob, habr, buk?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 26.7.2018 10:14

Dobrý den, stříhat musíte skoro všechno pokud to chcete udržovat v určitých mezích. Thuje vůbec nevypadají tak špatně, jak někteří v současné době zdůrazňují. Pokud máte málo místa, tak jsou podle mě perfektní. Nebo můžete mít to, co Vám radí paní Lída. Já osobně vysázela thuje (již poměrně vzrostlé) v několika úsecích na zahradě a před tím mohu mít trvalkové záhony, takže krásná stále zelená stěna, před kterou je spousta různých květin a vypadá to moc dobře. Buxus roste hodně pomalu a pak ho sežere zavíječ, což se stalo přesně mě. Brest mi nedoporučilo několik lidí, je to taková "Adéla". Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dobby - (20) - 241.21 (?), 26.7.2018 10:42

Stříhání je jasné, ale šestkrát za sezonu jako brest potřebuje je na mě moc, zvládnu to tak dvakrát.

Málo místa... na délku 60 metrů, z jedné strany plot (a za ním "moc milý soused") a z druhé cesta - takže to nesmí růst moc do šířky.

Zvládnu ty tři uvedené - pt.zob, habr, buk - udržet na šířce metr, metrdvacet?

Děkuji za pomoc, DK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.179 (?), 26.7.2018 12:22

Buk nevím, plot jsem z něj v reálu neviděla, stříhaný z habru i ptačího zobu by se měl pohodlně vejít (konkrétně u nás v osadě ho mají z ptačího zobu š.60cm, výšky (zatím)cca 150cm a vypadá čím dál tím líp.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 26.7.2018 14:14

všechno udržíte třeba na šířku 0,5m, když začnete včas stříhat. Uvedené druhy, hlavně habr a zob jsou pro listnatý plot nejpěknější, navíc drží listy i v zimě. Některé zoby (L. ovalifolis) jsou i stálezelené, ty ale v extrémních zimách pod -20st namrzají či vymrzají. Brest řežu 2-3x ročně, ale to už má až metrové šlahouny. Zato z něj vypěstujete 2m vysoký plot za 2-3 roky, habr a buk potřebuje řadu let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 26.7.2018 15:13

Udržíte na takové šířce i buk, který sice opadává, ale velkou část zimy má listí, i když uschlé.Takže stěnu tvoří převážnou část roku.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 26.7.2018 15:51

Udržet v takové šířce a výšce plot z listnáčů je práce pro zoufalce. V posledních letech postupně odstraňuji pošetilosti z mládí. Rozhodně to nemohu nikomu doporučit. Na úzký plot, vysoký jen okolo 2 metrů, lze použít jen Thuji occ. Smaragd (tam nevadí, že ji zapomete rok stříhat). Pokud by to bylo trochu širší a vyšší, pak Tis. Listnáče jen pro mladé šílence a nebo rentiéry za vodou, kteří si na to mohou objednávat firmu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mizaj - (3) - 123.168 (?), 10.4.2019 8:37

Máme pletivový plot a od něj ve vzdálenosti 3 m vysázené ovocné stromky, čtvrtkmeny a polokmeny. Mohu mezi stromky a plot ještě vysadit nějaký úzký živý plot? Stačil by do výšky 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 10.4.2019 8:48

Můžete, co by ne, ale bude možná stínit vašim stromkům a možná porostou větve do sebe. To vám ale nikdo neřekne, vše záleží na vašich klimatických a půdních podmínkách, na řezu, na bujnosti odrůd stromků a typu živého plotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika