Příprava půdy před založením sadu



kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.136 (?)
6.10.2014 19:04

Děkuji za odpovědi, jen by mě zajímalo, zda vojtěška dokáže vytvořit tak bohatý kořenový systém během sezony, kdybych ji zasel na jaře a na podzim zaoral. A šlo by udělat směs té lupiny s vojtěškou? Hnůj jsem měl řádně vyzrálý a uleželý, takže doufám, že zaplevelení pozemku nehrozí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 10.7.2014 8:35

Dobře, děkuji za užitečné informace. A jen se zeptám, psal jste, že jste ze střední Moravy, můžete sdělit aspoň okres?Abych si mohl udělat obrázek o půdě atd. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 5.10.2014 11:27

Dobrý den,
jak jsem již výše psal, chtěl bych si založit menší ovocný sad, mám Letos po žních jsem pole pohnojil koňským hnojem a dále jsem zasel svazenku jako zelené hnojení. Příští rok 2015 na podzim bych chtěl sadit ovocné stromy.  Přemýšlel jsem, že bych během příštího roku několikrát po sobě vysel svazenku nebo směs vhodnou na zelené hnojení a toto vždy zaoral a dále bych zaoral dávku koňského hnoje. Myslíte si, že je taková příprava půdy vhodná?  Děkuji za odpověď. Jo a ještě k rozboru půdy, jakou firmu by jste mi doporučili?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.10.2014 13:39

Svazenka je vhodná především jako zelené hnojení na záhonech, protože není příbuzná s žádnou běžně pěstovanou zeleninou. Místo svazenky bych volil nějakou jetelovinu, která koření hluboko, provzdušní půdu a obohatí ji dusíkem, tu zaoral jen 1x.  Hnůj bych doplnil zásobním hnojením draslem a fosforem. Pokud se jednalo o obdělávané pole, rozbor půdy bych nepovažoval za nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.10.2014 14:00

Kůň má rychlé trávení a proto jeho koblížky obsahují hodně klíčivých semen. Časté hnojení koňským hnojem je proto zaručenou cestou k silnému zaplevelení pozemku. Koňský hnůj proto navezte na hromadu, nechte rozpařit a zkompostujte. Kompost z koňského hnoje opakovaně prohřátého nad 70°C již mnoho klíčivých semen neobsahuje a je ho možné použít k startovacímu vyhnojení výsadbových jam. Obecně nejvhodnější předplodinou pro založení ovocného sadu nebo chmelnice je výsev vojtěšky. Uvádí se, že její kořeny tvoří hmotnostně více biomasy, než která je jako zelená hmota nad zemí. To znamená, že biomasu dostanete i pod úroveň ornice zpracovávané orbou a někdy se jí slangově říká "rigolování zadarmo a bez práce".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 6.10.2014 15:29

Na zelené hnojení je taky velmi dobrá Lupina. Má kůlový kořen, který proniká do 2 m hloubky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.136 (?), 6.10.2014 19:04

Děkuji za odpovědi, jen by mě zajímalo, zda vojtěška dokáže vytvořit tak bohatý kořenový systém během sezony, kdybych ji zasel na jaře a na podzim zaoral. A šlo by udělat směs té lupiny s vojtěškou? Hnůj jsem měl řádně vyzrálý a uleželý, takže doufám, že zaplevelení pozemku nehrozí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 6.10.2014 21:44

Dejte jen tu vojtěšku. Kůlový kořen Lupiny je sice viditelnější než 8-15 kg vlásečnicových kořínků Vojtěšky, ale fixace dusíku závisí na ploše povrchu a ten má jemné vlášení podstatně větší...

Lupina je vhodná do kamenitých půd, kde je potřeba její větší průraznost do skeletových půd (polohy bramborářské a vyšší).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 7.10.2014 17:22

Od loňského podzimu také připravuji půdu pro výsadbu ovocných stromů. Trávu kosím ručně, letos dokonce dvakrát protože skoro celé léto propršelo. Kupky posečené trávy jsem prolévál kompostovým zákvasem a teď na podzim je zarývám do míst budoucí výsadby.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 7.10.2014 19:32

Stando dobře, děkuji za odpověď, jen jestli mi ještě odpovíte, zda za jednu sezonu ta vojtěška je schopna vytvořit dostatečné mnoství kořenů i ve větší hloubce. :-) A Jiří Vy máte pozemek bývalou zemědělskou půdu nebo ležela ladem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 8.10.2014 0:53

Ano, to je právě udáváno u vojtěšky jako největší přípravný proces, že prokořenění je rovnoměrné a do velké hloubky (podle geologických podmínek až do 3 m). Hned za vojtěškou následuje červený jetel a vikev huňatá. Pro krátkodobý pokryv půdy na ochranu úhoru před erozí je pak vhodná hořčice, svazenka a hrách (případně lupina). Svazenku mají rádi včelaři jako medonosnou květinu, jenže zaorávání nati po odkvětu je problematické s ohledem na zdřevnatění stonků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika