Příprava půdy před založením sadu



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
10.10.2014 13:42

Ano Wimpi, b) je výborná volba yes - alespoň v bodě 0 by si měl pro celý pozemek (větší celek) soudný pěstitel nechat udělat rozbor. Tedy pro sad se to vyplatí, pro jednotlivé záhonky před každou další plodinou nikoliv.

Zajímavé je, když se dozvíte, že půdní zásobu fosforu máte vysokou a hodnotu využitelného fosforu nízkou. Pak se ten rozbor zaplatí už na tom, že se dozvíte jak překlopit P z formy nedostupné na formu P dostupnou pro rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.10.2014 14:00

Brambory tam i tady, skoro všude okolo baráku byla zem prokypřená, vyhnojená.Černo-hnědozem, i když časem už udusaná.Jíl začíná 40 cm pod povrchem.Pochopte, k běžné výsadbě mi pak stačí prokypření, a pak každý další půdní rozbor je zbytečný.

Já ale nic nenechávám náhodě, a proto dělám s předstihem výsadbové jámy.Stačí že v prokypřené půdě železné složky zoxidují, hnůj v nich uzraje, zemina vylehčená pískem slehne.Pak se mi nestává, že broskvoně trpí kdečím možným od klejotoku po chlorozy...až k zadušením kořenů meruněk..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.10.2014 14:23

Vždyť i na jednom pozemku, v jedné zahradě se budou nacházet půdy se zcela odlišnou půdní struktůrou, složením.Pak vám moc nepomůže půdní rozbor, když o pár metrů dál bude zcela jiné půdní složení.Někde byla vápenka, jinde brambory, záhonky,navážka starých cihel, omítky,retardace půdy z jednostranného využití jedním kultivárem.To by jste potřeboval půdní rozbor v každém místě, kde plánujete něco vysadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 10.10.2014 15:16

"Vždyť i na jednom pozemku, v jedné zahradě se budou nacházet půdy se zcela odlišnou půdní struktůrou, složením".

Ano, mohou, ale nebývá to zcela obvyklé, půdní struktura se plošně mění velmi pozvolna. Zásadní lokální rozdíly bývají způsobeny jen přímou činností člověka. Pokud má majitel pozemku pochybnosti o homogenitě půdní vrstvy na celé testované ploše, může si objednat rozbor více sondážních vzorků. I já jsem pro jistotu na nové zahradě odebral dva půdní vzorky, protože se mi zdálo, že struktura půdy v její horní části byla odlišná od dolní, alespoň "barevně"  se mi to tak jevilo. Překvapivě - výsledky testu byly u obou vzorků velmi podobné a příliš se od sebe nelišily. Zato se od sebe výrazně lišily výsledky z obou zahrad, staré a nové. Naprosto zásadně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.10.2014 13:28

Nemůže být, naopak... dráselná sůl je levnější

Jasně, popletl jsem to, sůl je levnější než síran.
To vápnění je zmíněno správně, ono totiž nejen síran, ale všechna zmíněná hnojiva (superfosfát, draselná sůl, nakonec i hnůj) pH půdy spíš snižují a vápníku vůbec se ve většině těžkých půd nedostává. Samozřejmě nevápnit současně s hnojem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.10.2014 13:43

Moc nerozumím tomu, když říkáte, že máte velmi těžkou jílovitou,neúrodnou  půdu.Vždyť okolo Vaší malé vísky vidím obrovské lány obdělavané půdy,statek.Že by i tam nic nerostlo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.10.2014 18:37

Což o to. Dokonce i kousek ode mě přímo ve vsi mají někteří sousedi v zahradě parádní půdu. Jenže ta moje je na severním břehu vyschlého vymletého koryta a tam je prostě ten drn a jíl.
   Abych nekecal, každoročně vyvrtám 3/4 metrové díry zalévám je slepičinci a zasypávám kompostem s pískem Ale je to běh na dlouhou trať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 10.10.2014 22:08

Vidím, že se tady rozjela pořádná diskuze :-) Já bych se jen chtěl zeptat ohledně toho hnojení, v tomto trošku plavu, takže když budu chtít hnojit tekutým hnojivem, můžu si ho udělat tak, že rozpustím například NPK ve vodě v určeném poměru a toto budu aplikovat jako zálivku pod strom nebo jako postřik na list? Může to tak být? A jinak to vylehčování jam pískem je dobré, taky přemýšlím občas pohodit celou plochu pískem, ono se to do půdy dostane i tak, aspoň myslím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 10.10.2014 22:30

O tom písku to platí dvojnásob, že je potřeba nechat si udělat půdní rozbor včetně zrnitostní křivky. Pochopte už konečně, že písek jsou kuličky a zrníčka, které nevážou vodu ani živiny a ani žádné živiny nepřináší do půdy. Chcete pane Kema zakládat sad nebo golfové hřiště? Pokud sad, tak písek radši vynechte.

PS: chtělo by to lokalizaci místa a alespoň fotku, jak vypadá hrouda odrýpnutá rýčem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 10.10.2014 22:32

:-D neee golfové hřiště určitě zakládat nehodlám. Tak myslím si, že mírné vylehčení pískem by nebylo na škodu. Fotku bych mohl poslat, jak budu na zahrdě tak vyfotím :-) A tu lokalizaci místa myslíte jak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika