Zavlažování stromů - dávkování vody



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?)
2.9.2019 8:40

I Vy tam ale po zalití máte "krustu"

Však už jsem psal v první reakci - tento problém snadno řeší mulč z posekané trávy. V prvním roce jsem taky měl jen holou zeminu kolem stromu, a po zalití pak ztvrdla na kámen. A pak několikrát ročně okopával. Když ale používám mulč, zemina je krásně průchozí, neztvrdlá, navíc se do ní při zalívání voda okamžitě vsakuje.

jenomže jsem zase někde četl, že okolo kmenů by se neměly stromy okopávat

Proč by neměly? Naopak je pro ně dobré, když budete půdu kolem nich udržovat zkypřenou, kořeny pak lépe dýchají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 1.9.2019 20:17
79.197: Pri zavlažovaní stromov sa nedá riadiť nejakými dopredu určenými schémami, množstvami či vzorcami. Všetko závisí od aktuálnych zrážok, teploty ovzdušia, typu pôdy a podložia, polohy záhrady a jednotlivých stromov v nej (slnko, tieň...), veku stromov, typu podpníka atď... Najlepšie je spoľahnúť sa na jednoduchý 'sedliacky rozum', prípadne pichnúť prst do pôdy pod stromčekom a tak zistiť aká je jej vlhkosť pod povrchom. Staršie stromy na silnejšie rastúcich podpníkoch veľa závlahy nepotrebujú, mladé stromčeky na slaborastúcich podpníkoch (M9, M27, M26) sa bez polievania väčšinou nezaobídu. U mňa by bez zavlažovania bolo pestovanie ovocných stromov nemysliteľné. Záhradu mám ale v extrémne teplej oblasti na juhu Slovenska, v nížine, kde je permanentný deficit zrážok. Teploty v lete atakujú 40°C. Pridám ešte fotky, aby Ste mali predstavu - asi 2/3 záhrady mám zatrávnené, ale pod každým stromom je pôda bez trávnatého porastu o priemere 90-120cm, pravidelne okopávaná, nemulčujem. V období sucha polievam kvôli trávniku každé 3-4dni, pri extrémnych horúčavách aj obdeň. Mám vlastnú studňu a čerpadlo. Polievam hadicou so silným prietokom, voľne rukou. Kruhy pôdy pod stromami dostanú dávku vody vždy aktuálne - podľa vlhkosti pôdy a počasia. Tento spôsob polievania je časovo náročný, každé polievanie zaberie cca 90-120 minút. Ak by som nepolieval, z trávnika by bola vyschnutá pustatina. Týmto Vás nechcem 'obracať na svoj obraz' - to veru nie, takýto spôsob ovocinárčenia je prácny (najmä udržiavanie kruhov pod stromami, ktoré sa tráva snaží prerastať) a časovo náročný. Nemusí to ale mať každý také 'katalógové' ako na mojich fotkách, dá sa to robiť aj menej precízne. Každopádne bez zavlažovania je pestovanie stromov vo väčšine oblastí Slovenska a Čiech čím ďalej ťažšie a bude to časom asi len horšie a horšie... IH. (P.S.: Fotky sú z rôznych rokov, niektoré aj aktuálne. Zverejňoval som ich už na inom vlákne - tí čo ich už videli nech prosím prepáčia ich opakovanie).








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.197 (?), 1.9.2019 22:16
Máte to nádherné, jste evidentně profík (a máte mnoho času), což se o mě říci nedá. I Vy tam ale po zalití máte "krustu", takže okopávání je nutnost. Z lenosti asi zkusím tu svislou drenáž, ale musím vyřešit, jak zabránit vstupu hlodavcům, aby to bylo dostatečně "zelené" řešení :-) Snad v Bauhausu budou mít nějakou kovovou zátku - plasty mi žerou hraboši.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 2.9.2019 8:40

I Vy tam ale po zalití máte "krustu"

Však už jsem psal v první reakci - tento problém snadno řeší mulč z posekané trávy. V prvním roce jsem taky měl jen holou zeminu kolem stromu, a po zalití pak ztvrdla na kámen. A pak několikrát ročně okopával. Když ale používám mulč, zemina je krásně průchozí, neztvrdlá, navíc se do ní při zalívání voda okamžitě vsakuje.

jenomže jsem zase někde četl, že okolo kmenů by se neměly stromy okopávat

Proč by neměly? Naopak je pro ně dobré, když budete půdu kolem nich udržovat zkypřenou, kořeny pak lépe dýchají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.225 (?), 2.9.2019 9:11

musím vyřešit, jak zabránit vstupu hlodavcům

Od hrabošů mám, provrtranou celou zahradu, ale do drenážek nelezou (na rozdíl od škvorů a slimáků). Asi nemají rádi pravidelnou koupel. Nicméně otvory v hadicích zakrývám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika