Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
79.197: Pri zavlažovaní stromov sa nedá riadiť nejakými dopredu určenými schémami, množstvami či vzorcami. Všetko závisí od aktuálnych zrážok, teploty ovzdušia, typu pôdy a podložia, polohy záhrady a jednotlivých stromov v nej (slnko, tieň...), veku stromov, typu podpníka atď... Najlepšie je spoľahnúť sa na jednoduchý 'sedliacky rozum', prípadne pichnúť prst do pôdy pod stromčekom a tak zistiť aká je jej vlhkosť pod povrchom. Staršie stromy na silnejšie rastúcich podpníkoch veľa závlahy nepotrebujú, mladé stromčeky na slaborastúcich podpníkoch (M9, M27, M26) sa bez polievania väčšinou nezaobídu. U mňa by bez zavlažovania bolo pestovanie ovocných stromov nemysliteľné. Záhradu mám ale v extrémne teplej oblasti na juhu Slovenska, v nížine, kde je permanentný deficit zrážok. Teploty v lete atakujú 40°C. Pridám ešte fotky, aby Ste mali predstavu - asi 2/3 záhrady mám zatrávnené, ale pod každým stromom je pôda bez trávnatého porastu o priemere 90-120cm, pravidelne okopávaná, nemulčujem. V období sucha polievam kvôli trávniku každé 3-4dni, pri extrémnych horúčavách aj obdeň. Mám vlastnú studňu a čerpadlo. Polievam hadicou so silným prietokom, voľne rukou. Kruhy pôdy pod stromami dostanú dávku vody vždy aktuálne - podľa vlhkosti pôdy a počasia. Tento spôsob polievania je časovo náročný, každé polievanie zaberie cca 90-120 minút. Ak by som nepolieval, z trávnika by bola vyschnutá pustatina. Týmto Vás nechcem 'obracať na svoj obraz' - to veru nie, takýto spôsob ovocinárčenia je prácny (najmä udržiavanie kruhov pod stromami, ktoré sa tráva snaží prerastať) a časovo náročný. Nemusí to ale mať každý také 'katalógové' ako na mojich fotkách, dá sa to robiť aj menej precízne. Každopádne bez zavlažovania je pestovanie stromov vo väčšine oblastí Slovenska a Čiech čím ďalej ťažšie a bude to časom asi len horšie a horšie... IH. (P.S.: Fotky sú z rôznych rokov, niektoré aj aktuálne. Zverejňoval som ich už na inom vlákne - tí čo ich už videli nech prosím prepáčia ich opakovanie).
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika