Zásobárna pitné vody



host - 129.96 (?)
3.6.2011 14:09

Mám letitou zkušenost s převážením vody v 5-10 l plastových kanystrech. Vozím vynikající vodu ze studny na chatě na použití doma přes týden. Voda v pohodě vydrží. Zásadní problém není teplo. Rozhodující je zamezení přístupu světla. A takhle si ode mě odváží vodu už léta většina návštěv.

Podotýkám, že voda má sice vynikající chemické parametry, ale z hlediska norem nemůže být pitná, protože je ze studny. A tak s ohledem na minimální překročení biologických parametrů prakticky vyhovět normě nemůže.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kepis - (2) - 28.194 (?), 25.12.2008 20:49, zobrazeno: 29933x

Zdravím,

rád bych požádal o rady a nápady, jak lze skladovat pitnou vodu. Problém spočívá v nedostatečké kapacitě vody ve studni. Jsou období, kdy voda prostě není. A tak bych rád bych využil dobu, kdy je vody dostatek a přečerpával ji do nějaké zásobárny na horší časy. Zajímavá se mi zdá možnost uložení propojených IBC kontejnerů do země. Rád bych věděl jaká rizika toto obnáší, vydrží vůbec voda nezávadná?

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 26.12.2008 0:03

Řeším obdobný problém, jen mi jde o načerpání vody (nějaké energeticky nenáročné ne-li přímo bez dodávání energie (vítr atp)) a vytvoření zásoby vody odkud by už tekla do místa spotřeby samospádem. Obávám se (chci využít shodné IBC kontejnery), že ale tato voda bude skladováním jako pitná nepoužitelná. Kvůli ochraně před chladem (mráz) bude kontejner zakopán v zemi, čímž se zamezí i růsru řas. I tak se ale obávám, že se voda, byť bude stále (ale jen málo) protékat, znehodnotí a bude použitelná jen jako užitková. Vodu, kterou budu kuntejner plnit mám otestovanou a tak chci zkust nějaký čas vodu jen skladovat a nechat rozbor udělat znovu - pak zjistím rozdíly, i to, zda je voda i nadále pitná. Ve Vašem případě bych asi postupoval obdobně. Pokud by voda nebyla pitná, tak bych kontejnery načerpal a vodu používal jen jako užitkovou a pitnou vodu bral přímo ze studny a v případě naprostého vyschnutí bych asi vodu kupoval balenou. Další možnost je koupit nějaký osmotický filtr (není to zrovna levná záležitost) na čištění pitné vody nebo bych zauvažoval o prohloubení studny, aby byla voda stále.  Do rozvahy bych určitě zahrnul náklady na pořízení, množství spotřebované pitné vody a dobu po kterou by se voda osmotickým filtrem čistila (i provoz něco stojí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 26.12.2008 7:20

1.Levné IBC kontejnery nemají atest na pitnou vodu a nové stojí o dost hodně víc.

2.V každé přírodní vodě je určitý obsah mikroorganismů, voda v nádobách bude dál pracovat jinak, ale nejlepší by bylo poradit se s někým, kdo dělá biologické rozbory vody.Rozhodně by to mělo pomoci s denní hygienou, už jsem na internetu potkal chytání dešťovky do IBC kontejnerů na splachování WC. Případné ošetření ozonem, chlornanem, UV lampou chce asi opravdu probrat s někým znalým úpravy vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.26 (?), 17.8.2009 9:44

z pitnou vodou je to vecny problem, me se ho castecne podarilo vyresit nasledovne.

Pouzil sem 4 ks vyrazenych sudu Keg na pivo z nerezu, uzavery sem vysrouboval, navaril na ne savky a pomocne ventily..

Pocas vydatne studnicni hladiny, nacerpam vodu do keg-u a natlakuju pomoci CO2+ Ar (corgon) (jedna lahev 10l plynu mi drzi uz 5 ty rok)

pak asi po 3 dnech syceni plynem mam v sudech sodovku, ktera mi vydrzi ve sklepe cely rok, jeto cca 200l "sodovky"  mam na umyvadle 2 baterie, z jedne mi tece "sodovka" z druhe mam samospadem vyresenou uzitkovou vodu v plastovem 1,5kubikovem barelu na pude. vsechny rozvody jsou udelane pomoci pivnich plastovych trubek a plastovych hadic PE na rozvody vody.

Muj znamy to vyresil jeste lepe, je to chemik, mechanik, pitnou vodu skladuje take v keg- sudech, ale vozi si je na chatu naplnene, v u zaveru ma udelany pruchod pro napajeni male germicidni lampy, kterou ma pres casovac zapnutou hodinu denne. (lampa, nebo vybojka je primo pod uzaverem v sudu)

kEG-y tlakuje pomoci kompresoru pres uhlikovy filtr obyc. vzduchem, vplyvem zareni UV z germicidni lampy, vznika v keg-u ozon ktery stabilisuje pitnou vodu po velmi dlouhou dobu proti mikroorganizmum a nevytahuje mineralni latky.

Voda se mi zda jeste chutnejsi, nez moje "sodovka"...

Jinak sem kdysi v 90 ltech skousel take stabilizaci pitne vody pomoci Ag v plastovych bandaskach, je to naprosto funkcni, ale drahe reseni.

Do klas. 10l bandsky na vodu z kohoutem se vlozi alespon 50g volne smotaneho Ag dratu z cistotou 99,99%

jelikoz ma stribro take bakteriocidni ucinek stabilisuje se voda na cca 1 mesic, nez se stane jaksi kovove pachutni.

Je to klasika z armadni techniky, kdy se voda filtrovala a stabilisovala pomoci stribrnych filtru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 222.137 (?), 3.6.2011 8:27

Zdravím, sleduju jak tady řešíte skladování pitné vody. V ČR existuje výrobce takzvaných Q-tainerů na skladování potravin, jako tomu je voda, víno, ocet, olej a další. Materiál, ze kterého je to vyrobeno je zdravotně nezávadná PE fólie. Rozměry pro skladování jsou od 3m3 až po 50m3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.230 (?), 3.6.2011 10:07

Zdravím, také namám na chtě pitnou vodu.Vozíme ji v kanistrech.Mě by spíš zajímalo, jak dlouho vydrží nezávadná pitná voda v uzavřené nádobě? Díky Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 3.6.2011 13:44

Kupovaná balená v PETkách má dobu spotřeby několik měsíců, i skoro rok. To by mě zajímalo, jestli je nějak ošetřená, nebo to prostě natočí do PET láhve a hotovo... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 129.96 (?), 3.6.2011 14:09

Mám letitou zkušenost s převážením vody v 5-10 l plastových kanystrech. Vozím vynikající vodu ze studny na chatě na použití doma přes týden. Voda v pohodě vydrží. Zásadní problém není teplo. Rozhodující je zamezení přístupu světla. A takhle si ode mě odváží vodu už léta většina návštěv.

Podotýkám, že voda má sice vynikající chemické parametry, ale z hlediska norem nemůže být pitná, protože je ze studny. A tak s ohledem na minimální překročení biologických parametrů prakticky vyhovět normě nemůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.101 (?), 3.6.2011 22:22

když se pozorně podíváte na etiketu balených pet vod tak zjistíte značný rozdíl v době spotřeby u vod perlivých a neperlivých, vody perlivé, jsou syceny CO2 a mají spotřebu cca 1 rok, vody neperlivé jsou bez CO2 ale zato jsou tlačeny dusíkem a mají spotřebu cca 6 měsíců, jinak co se týče podzemních vod, tak bez přístupu vzduchu a světla je jejich životnost několik desítek let, např, minerální voda kterou kupujete v obchodě s obsahem přírodního CO2 se čerpá z podzemního vrtu o hloubce cca 100m a prokazatelné stáří této vody je cca 100 let, takže Kaiser Franc je proti minerálce mladík

yirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika