Zahradní koupací jezírko svépomocí



Boník - (3) - 144.29 (?)
26.6.2008 9:15

Značku fólie si přesně nepamatuju, ale je to nejspíš Aquaplast 805, tl.1mm. Fólie byla v rolích šířky 1,2m (dodávala firma).

Přibližný rozpočet : vyhloubení a odvoz zeminy (tam a zpět cca 15 km) - 25000 Kč, položení fólie a geotextilie včetně materiálu (190 Kč/m2) - 43000 Kč, kamínková fólie s lepidlem - 3000 Kč, dřevo - 12000 Kč (cena smrku), kačírek + písek - 7000 Kč, projekt - 3800 Kč, rostliny - 3300 Kč, nerez spoj.mat. - 5000 Kč, ostatní - 3000 Kč

Osobně se domnívám, že korýtko je bezpečnější, téčko by mohlo uplavat (pokud ho bezpečně nezatížíte).

Jezírko jsme dokončili min.rok na konci června. V té době byly zrovna vedra  - proto se nejspíš dělaly počáteční zelené řasy než se vytvořila biolog.rovnováha. Jestli byly nějakou delší dobu vedra později si už nepamatuji, ale zatím funguje bez problémů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 143.205 (?), 12.6.2008 11:28

Cekám na ty fotky Romane,  jinak ha... ha..J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Boník - (3) - 144.29 (?), 25.6.2008 9:37

Souhlasím s Romanem, ke správnému fungování jezírka stačí správně vysázené rostliny (zejména dostatek orobince a rákosu – nejvíce čistí), dostatečná plocha pro osázení rostlinami (cca 70% celkové plochy), dostatečná hloubka (v mělkém jezírku může docházet k přehřívání vody) a udržování správného PH (nejlépe 7,2). Filtry, UV lampy apod.zařízení jsou vyhozené peníze. Pokud něco z toho do jezírka zabudujete, tak už se tomu nedá říkat „přírodní“ a když Vám něco z toho přestane fungovat, tak se může narušit vytvořená rovnováha a voda se začne kazit a začnou růst řasy. Nemůžete chtít od jezírka, aby bylo pořád průhledné a čisté jako bazén. Je to sice umělý útvar, ale fungující na přírodních zákonech a nějaká řasa v malém množství tam patří. Já jsem postavil jezírko minulý rok cca za dva měsíce svépomocí o rozměrech cca 120m2, hloubka 2m, vyhloubený objem cca 120 m3, objem vody cca 100m3 při nákladech cca 105000 Kč (s využitím různých známostí).
Všechny potřebné informace jsem našel na internetu. Povolení bylo na ohlášení, ale musel jsem mít projekt (jednoduchý). Postup výstavby je jednoduchý, ale trochu pracný na vytvarování regeneračních zón, kde jsou vysázené rostliny. K oddělení regenerační a koupací částí jsem použil korýtko vyrobené z modřínových prken cca 25x25x2,5 cm, které jsem naplnil hrubým kamenem (je levný) a po té dosypal kačírkem. Zemní práce a položení fólie s geotextilií provedli odborné firmy, s vytvarováním pobřežních zón mi občas pomáhali dva ukrajinci (na kolečkách jsme odvozili po vybagrování ještě asi 3 tatry zeminy), ostatní práce (výroba dřevěného korýtka, mola, ohraničení jezírka o okolní úpravy jsem prováděl sám). Voda v jezírku je obyčejná z vodovodního řadu. Po napuštění se první týden začal na povrchu tvořit povlak ze zelených řas, které jsem obden mechanicky sbíral. Do jezírka jsem proto ponořil na měsíc pět pytlů rašeliny k úpravě PH (do teď je pořád 7,2). Voda je čistá, pouze občas při velkých změnách počasí se nepatrně zakalí a za pár dní je zase čistá. Řasy (vláknité) se tvoří občas v malém množství, které jednou za čas mechanicky odstraním. Růst řas nejspíše způsobují přemnožení karasy, dali jme tam tři a teď jich jsou hejna. Letos je odlovím a vysadím něco jiného. Kdo má zájem může se přijet podívat, jezírko se nachází na okraji Jičína směrem na Hradec Králové. Přikládám několik foto. Email jizika07@gmail.com.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.235 (?), 25.6.2008 23:25

Velice pěkné jezírko, gratuluju. Měl bych několik otázek.

-Jaká je použita fólie?

-Kolik stála fólie, kolik její položení a kolik další práce a materiál (stačí orientačně)?

- Mají ta korýtka nějakou výhodu proti téčku z fošen?

- Prošlo jezírko už nějakými delšími vedry? Co to s ním udělalo?

Díky za odpovědi.

Slávek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Boník - (3) - 144.29 (?), 26.6.2008 9:15

Značku fólie si přesně nepamatuju, ale je to nejspíš Aquaplast 805, tl.1mm. Fólie byla v rolích šířky 1,2m (dodávala firma).

Přibližný rozpočet : vyhloubení a odvoz zeminy (tam a zpět cca 15 km) - 25000 Kč, položení fólie a geotextilie včetně materiálu (190 Kč/m2) - 43000 Kč, kamínková fólie s lepidlem - 3000 Kč, dřevo - 12000 Kč (cena smrku), kačírek + písek - 7000 Kč, projekt - 3800 Kč, rostliny - 3300 Kč, nerez spoj.mat. - 5000 Kč, ostatní - 3000 Kč

Osobně se domnívám, že korýtko je bezpečnější, téčko by mohlo uplavat (pokud ho bezpečně nezatížíte).

Jezírko jsme dokončili min.rok na konci června. V té době byly zrovna vedra  - proto se nejspíš dělaly počáteční zelené řasy než se vytvořila biolog.rovnováha. Jestli byly nějakou delší dobu vedra později si už nepamatuji, ale zatím funguje bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 26.6.2008 9:31

Jiří Zíka :..."Nemůžete chtít od jezírka, aby bylo pořád průhledné a čisté jako bazén. Je to sice umělý útvar, ale fungující na přírodních zákonech a nějaká řasa v malém množství tam patří."...

Souhlasím s Vámi, jezírko je přírodní a je jistě jiné než bazén, vy jste si laťku čisté vody nasatavil podle mého rozumně, ale Vaše kritika na filtry a jejich použití mi nedovolí nereagovat. Zákazníci požadují křišťálovou vodu trvale, a proto se asi filtry prodávají. Když to vezmu kolem a kolem, zadání na nás vlastně jdou proti sobě - požadavek zní přírodní jezírko, ryb, kytky -  a bazénově čistá voda 

Jinak k Vašemu jezírku, jestli ty fotky zveřejněné výše jsou aktuální, tak mne opravdu překvapuje, jak malý počet rostlin tam máte, (v souvislosti se stářím jezírka) - osobní zkušenost mám s daleko větším a hustším porostem,  ale ne s takhle čistou vodou po 2 letech - gratulace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Boník - (3) - 75.197 (?), 26.6.2008 21:14

Máte pravdu, kdo chce přírodní jezírko s neustále průzračnou vodou asi si tam filtr musí dát a doufat, že mu to bude fungovat. Také musí počítat s tím, že to bude o něco dražší a že provoz filtru není zadarmo. Já zastávám názor, že jezírko s rostlinami není bazén a proměnlivá čistota vody k tomu patří a v přírodě to tak funguje.

K množství rostlin chci podotknout, že nezáleží jenom na množství, ale také na správné skladbě rostlin. Když jich je příliš mnoho může stát, že živiny ve vodě nestačí zásobit všechny rostliny. Rostliny začnou růst pomaleji a začnou odumírat což může mít za následek, že se voda začne kazit. Z letošního roku je 7 a 9 foto. Rostliny se neustále rozrůstají a dnes jich je zase o něco více (také jsme jich už několik rozdali).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.35 (?), 5.8.2008 0:27

Vážení stavitelé jezírek měla bych pro vás dotaz do diskuze. Už druhým rokem uvažuji o koupacím jezírku na zahradě a nevím jak na to. Něco jsem vyčetla z vašich diskuzí, ale mám jiné podmínky. Máme na zahradě starou stavební jámu na vápno. I se zbytky hašeného vápna. Je vyzděná, myslím bez dna, máme jílovitou zem, asi 2 x 2 metry, dva metry hlubokou. Chtěla bych z ní udělat koupací jezírko. Do jámy stále přitéká voda, málo, ale ještě se nikdy nestalo že by v ní voda nebyla. Používáme ji na zalévání zahrady a vždy jsme měli vody dost, nikdy nevyschla. Na vodě plave pořád nějaká řasa, záleží na počasí, občas to posbíráme, v horku se vytvoří znova, bydlí u nás žáby, vážky, pijí z vody včely... no nevím co všechno za havěť tam je. Poraďte jak z toho udělat jezírko ke koupání??Jámu můžeme rozšířit tak na 3 x 5metrů. Stačilo by to nebo je to málo?? Jak zjistím kvalitu vody? Kde se dají koupit PH papírky a tak? Děkuji za rady. Hana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 28.7.2008 11:27

Skvělá práce! Gratuluji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarmusch - (1) - 4.82 (?), 29.9.2008 22:49

Dobrý den,

nevím zda tyto gratulace a plácání po zádech jsou oprávněné. Jezírko bez filtrace popř. mechanického sběrače je, nebo dříve či později bude zelená louže uprostřed zahrady. Má-li vodní plocha splňovat funkci bazénu i estetický vjem je důležité nevynechat žádné podstatné i nepodstatné detaily. Vykopat, položit fólii, následně umístit do jezírka filtrační prefabrikát,  finálně ho zavozit štěrkem a osázet flórou rostoucí za vesnicí umí kdekdo a je to také rešení. Někdo si potrpí na kvalitu zaplatí si firmu a dostane právě toto. V tomto případě je realizace svépomocí výhrou.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.34 (?), 22.10.2008 17:50

Nic ve zlém, ale jestli je koupací jezírko na obrázku výhra, s tím se dá polemizovat.

Mně osobně se toto konkrétní provedení dost značně po vzhledové stránce nelíbí.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika