Štěrbinový filtr zapojený gravitačně a za tím další filr



aleskoi - (49) - 111.236 (?)
14.6.2014 21:20

Neznám zatím nic (kromě bunového filtru) lepšího než je štěrbiňák, mám tedy "jenom" domácí výrobu ale udělá tolik služby o které se vám ani nesní, denně zabere asi 10 sekund. Poku se vám nelíbí nevzhledné krabice tak je zamaskujte, me osobně přijde gravitační filtrace hodně komplikovaná a kazová. Nechci nikomu nic rozmlouvat ale nehledejte v tak krásné věci jako je chov ryb nic složitého. Jezírko má sloužit na pohlazení duše a pokochání pohledem. Přeji krásný den všem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 116.252 (?), 13.6.2014 7:15

Též by mě zajímalo, jak to vypadá dále za štěrbinovým filtrem, když bych chtěl dále vodu prohnat dalšími médiemi v sudech gravitačně a pak do potůčku a zpět do jezírka. Nemusel bych použít tlakový filtr? Děkuji za schéma i každý obrázek Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.149 (?), 13.6.2014 8:46

U sterbinaku jde o takove pseudogravitacni zapojeni, protoze uz se sve podstaty nemuze v gravitacnich systemech normalne fungovat.

Ve sterbinaku pada voda dolu pres sito a spodem je ze sterbinaku odvadena, tzn. podle vysky sterbinaku prijdete o napr 40cm vysoveho rozdilu, ktery proste musite zase nejak nahnat a to cerpadlem za sterbinakem, to vede dal vodu do jakychkoliv jinych filtru zapojenych za sterbinakem a z nich pak uz vesele vyteka do jezirka. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.6.2014 9:15

Schematicky to může vypadat takhle - viz obrázek níže. Tohle zapojení jako jedno z možných používá Fiap, odkud také obrázek pochází.  Podle mého je ale čerpadlové (rozuměj ne gravitační) zapojení síta jistější, a chová se naprosto blbuvzdorně, a stále stejně, nezávisle na znečištění síta


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.252 (?), 13.6.2014 14:12

Děkuji za obrázky, Takhle je mi to jasný, když bude čerpadlo hned za štěrbiňákem

.Ale jak dostat tu vodu ze štěrbiňáku do sudů a ** nad** hladinu jezírka?

Všechny nádoby jsou ve sklepě domu, zapuštěném jen napůl v zemi. cca 1,2m pod úrovní hladiny jezírka..Původně jsem plánoval šachtu se dvěma vstupy, čerpadlo a z něj přes tlakový filtr Filtoclear 30000, cca1m nad hladinu. ale po pročítání všeho možného, bych raděj ten štěrbinový filtr a pár popelnic :-)).I finančně přijatelnější.kamarád popropojuje za protislužbu :-).tedy téměř zdarma..Zdá se být o dost účinnější štěrbinový filtr... Ven bych žádný nádoby nechtěl na malou zahrádku dávat.Jen tu 8m hadici do země a na zimu z ní vypustit vodu... co vy na to, zkušenější  :-))? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.149 (?), 13.6.2014 15:57

Teď je otázkou: je strop ve sklepě je pod hladinou jezírka?

pokud je strop sklepu pod hladinou jezirka tak použití jakékoliv filtrační nádoby která není vodotěsná včetně stropu je nepřijatelné riziko, i štěrbiňák by šel udělat aby byl utěsněný ale značně to bude komplikovat čištění (zavřít přívodní šoupě, odšroubovat víko atd. a navíc žadný se takto seriově snad ani nevyrábí, muselo by to být na zakázku.

Pak by šlo umístit stěrbiňák na nějaký podstavec aby byl nad ostatními nádobami - do štěrbiňáku a z něj bude voda vytékat graviačně, čerpadlo dáte až na samotný konec filtrace a bude tlačit zpět do jezírka. Tady je ale bezpodmínečně nutné mít vyřešené bepečnostní přepady pro případ ucpání média aby vždy voda mohla protéct až k čerpadlu. Při výpadku proudu se celá sestava zaplaví, ale díky těsným víkům všech nádob nevyplaví sklep. Osobně mně tato varianta nepřipadá moc reálná.

Pokud je hladina někde rozumně pod stropem jezírka tak to udělejte přesně jak to máte na tom schématu od fiapu, čerpadlo za štěrbinak a je vystaráno, jen v tom sklepě si dejte pozor ať konce nádob jsou bezpečně nad hladinou jezirka + tam musi byt sakra dobře udělané propojení, šoupata pro případnou odstávku/revizi ať vám to nevyplaví sklep, voda bude volně vytékat v takové výšce nad hladinou v jaké je pracovní hladina v nádobách za štěrbiňákem. Pokud byste chtěl tlačit ještě výš, muselo by být na konci další čerpadlo (slabší než to první), umístěné až venku se systémem přepadu, protože zregulovat dvě čerpadla je nereálné. Takto bude brát tolik vody kolik stačí a zbytek bude přetékat do jezírka (asi to jde udělat nějakou malou vzhlednou nádržkou s přepadem zakomponovanou do břehu jezírka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.6.2014 17:58

Dávat to do sklepa mi také přijde relativně rizikové, a pokud horní hrana filtrů bude pod úrovní hladiny vody v jezíku, tak i docela šílené. Důvodů, proč Vám to může vyplavit sklep bude celá řada, a určitě by se i nějaký v provozu časem našel...
Kombinace dvou čerpadel - na přítoku a odtoku je technicky komplikované řešení. Provozně sice řešitelné, ale jen do první poruchy jakéhokoli z čerpadel nebo jejich regulace.  V lepším případě by to pak skončilo spáleným čerpadlem, v horším případě pak jezírkem ve sklepě.

Pokud máte výšku stropu ve sklepu takovou, že horní hrana filtrů bude bezpečně nad hladinou jezírka, počítejte ještě s nějakým manipulačním prostorem nad filtry - které budete muset obsluhovat a čistit.
Zvažte, jestli je opravdu potřeba používat gravitační způsob zapojení filtru. Při těch převýšeních co máte se provozně gravitační i čerpadlem podporovaná verze nebudou provozně spotřebou energie příliš lišit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.252 (?), 13.6.2014 21:41

Navštívil jsem dnes Banáta u Olomouce a i on mě to rozmlouvá. Jeden pracovník, docela sdílnej, povídal,že i štěrbińáky přestávají lidi brát-furt jsou prý zanešený, čistit se musí každý den atd..

Nakonec skončím asi u venkovní šachty, do toho se mě vůbec nechce.

Nebo nádrž s těmi 2 vstupy a tlačit přes ten tlakový filtr

A zase jsem na začátku :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
aleskoi - (49) - 111.236 (?), 14.6.2014 21:20

Neznám zatím nic (kromě bunového filtru) lepšího než je štěrbiňák, mám tedy "jenom" domácí výrobu ale udělá tolik služby o které se vám ani nesní, denně zabere asi 10 sekund. Poku se vám nelíbí nevzhledné krabice tak je zamaskujte, me osobně přijde gravitační filtrace hodně komplikovaná a kazová. Nechci nikomu nic rozmlouvat ale nehledejte v tak krásné věci jako je chov ryb nic složitého. Jezírko má sloužit na pohlazení duše a pokochání pohledem. Přeji krásný den všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
aleskoi - (49) - 111.236 (?), 14.6.2014 21:27

Štěrbiňáky přestávají li brát jenom pro to, že zjistily, že výroba vlastního výjde asi desetkrát levněji než komerční bedny, né-li vícekrát. Ceny českých prodejců jsou pohoršující a vydělávají na neznalosti chovatelů, tedy většinou začínajících.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 16.6.2014 10:25

Argument, že filtr se musí čistit, mi přijde úplně absurdní. Od toho se to přeci jmenuje filtr. Pokud ho chcete čistit jednou za měsíc, vemte kladivo, a udělejte do síta několik velkých děr. Pak se na něm žádný bordel nezachytí :) Samočištění sít je dobře řešeno u bubnových filtrů, ale to už je finančně o dost jinde.
Ten tlakový filtr, o kterém píšete, bych se snažil ze systému vyloučit, za každou cenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika