Nové koupací jezírko zezelenalo - bez ryb



host - 209.79 (?)
11.6.2015 20:53

standart je dneska linearne ziarivky. To znamena, ze ked napisem 1.5W/L tak to znamena že 240L nadrz o rozmeroch 120x50x40 teda na plochu 0.5m2 palilo z vysky cca 50cm 7 kusov ziariviek T5 54W s lestenymi reflektormi a garantujem vam, ze taketo presvetlenie nedosiahnete ani na rovniku. Nechapem ale preco sa tu bavime o svetle ked z prispevku je jasne ze svetlo NIKDY nesposobuje riasy. Svetlo je limitujucim faktorom pre rast ale nie zivinou. To by potom muselo kazde jazierko na slnku byt totalne zariasene, alebo naopak zatienene uplne bez rias ale nie je, prečo?

Ked mi niekto oponuje tak cakam, ze pouzije aj nejake argumenty a nenapise len prispevok, ze takto to nefunguje. Ked to takto nefunguje tak nebudte partizan a napiste ako to teda funguje,  co tie riasy sposobuje? A my tu ostatny fore nemusime donekonecna riesit nasledky rias, teda UVC, chemiu a co ja viem co este, jednoducho odstranineme pricinu a mame pohoda, klídek, tabáček.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 12.6 (?), 11.6.2015 17:18

...to by bola zase ekonomicka debata, ake 1.5 Watty ste tam davali, ci elektricke, alebo svetelne. Slnko dava svetelny vykon okolo 1000W/m2. To je akoby ste svietili 2000 W reflektorom s elektr. ucinnostou 50 % na tuto plochu, klasickou ziarovkou alebo halogenkou by to muselo byt neporovnatelne vyssi vykon 3-5 tis W. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.79 (?), 11.6.2015 20:53

standart je dneska linearne ziarivky. To znamena, ze ked napisem 1.5W/L tak to znamena že 240L nadrz o rozmeroch 120x50x40 teda na plochu 0.5m2 palilo z vysky cca 50cm 7 kusov ziariviek T5 54W s lestenymi reflektormi a garantujem vam, ze taketo presvetlenie nedosiahnete ani na rovniku. Nechapem ale preco sa tu bavime o svetle ked z prispevku je jasne ze svetlo NIKDY nesposobuje riasy. Svetlo je limitujucim faktorom pre rast ale nie zivinou. To by potom muselo kazde jazierko na slnku byt totalne zariasene, alebo naopak zatienene uplne bez rias ale nie je, prečo?

Ked mi niekto oponuje tak cakam, ze pouzije aj nejake argumenty a nenapise len prispevok, ze takto to nefunguje. Ked to takto nefunguje tak nebudte partizan a napiste ako to teda funguje,  co tie riasy sposobuje? A my tu ostatny fore nemusime donekonecna riesit nasledky rias, teda UVC, chemiu a co ja viem co este, jednoducho odstranineme pricinu a mame pohoda, klídek, tabáček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.205 (?), 11.6.2015 22:14

Argumenty: tie 54 Wattovky vam síce budú páliť elektriku po 54 W každá jedna, ale vyprodukujú svetla tak po 25 W. Aj ked ich bude 7, na slnko sa nechytaju ani výkonom ani spektrálnym zložením svetla (produkujú veľa jalového ič). 

Svetlo je veľmi dôležité pri raste rias. Sinice dokažu fixovať dusík zo vzduchu, toto žiadne vyššie rastliny nedokážu. Skúste dať flašu vody bez živín na slniečko a budete sa čudovať ako sa zazelená. Svetlo znamena aj prehrievanie a to je proti rastlinam.

Stačí časovo krátka chyba, aby sa riasy chytili a mali navrh a je tu problém... sa dá často vyriešiť znížením osvetlenia, ktoré rastliny ustoja lepšie. 

To čo tu uvádzate je použiteľné pre akvarko. Skúste šupnúť akvarium na balkón, teraz sú tie správne slnečné dlhé dni... dostanete ďlašie argumenty.... ak existujú nejaké rozdiely medzi akvarkom a jazierkom, tak svetlo je jedným z rozhodujúcich. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.99 (?), 12.6.2015 0:10

Svetlo je veľmi dôležité pri raste rias. Sinice dokažu fixovať dusík zo vzduchu, toto žiadne vyššie rastliny nedokážu. Skúste dať flašu vody bez živín na slniečko a budete sa čudovať ako sa zazelená

Sinice nie su riasy, neva pre niektorych to treba napisat aj 1001 krat.

Na južnom okne ma moja babicka od r1994 ciru sklenenu nadobu do ktorej som jej osobne v Jordáne napustil vodu. Asi to bude fakt zazracna voda lebo doteraz je bez jedinej riasy a to na nu svieti cele leto od rana do vecera.

V inej diskusii sa ma zas uzivatel dasty snazi presvedcit, ze neexistuje aby moj bazen do ktoreho pri napusteni nadavkujem modru skalicu a potom po zbytok sezony iba strazim pH, mal cistu vodu po cele leto a bez chloru aj ked to tak robim uz 3 rokom.

Ospravedlnujem sa vsetkym za nezmysli, až teraz som pochopil, ze to ja mam vlastne iba stastie na same zazracne vody. Kez by mi vyssia sila dala miesto vody radsej zazracny rozum alebo este lepsie nejaky zazracny los do loterie, potom si aj ako hlupak kupim seckych...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 12.6.2015 7:50

A Dasty má recht. Buď ta koncentrace skalice je tak vysoká, že v tom nepřežije nic (včetně člověka), nebo lžete. A nebo neříkáte celou pravdu. A lžou (nebo neříkají celou pravdu) všichni, kteří provozují bazény celé léto s vodou jako křišťál bez chemie. To Prostě Nejde!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 12.6.2015 8:57

RE - alfa omega v prevencii proti rasam tzv. filtracné rastliny? Ruzkatec, Egeria atd... Nic? Pak ale naozaj nema zmysel dalej neco vysvetlovat...

Možná se budete divit, ale právě tyto rostliny v jezírkách najdete poměrně zřídka kdy. V několika málo nádržích, kde jsem je viděl, by asi většina majitelů jezírek nebyla spokojena s kvalitou vody.  Odkážu Vás třeba na areál Dendrologické zahrady v Průhonicích, kde jednu z těchto nádrží uvidíte pár set metrů od vchodu.
Věřím, že Vám podobné způsoby fungují v akváriu, tedy relativně uzavřeném a ovladatelném systému. V jezírku jsou ale myslím tyhle aplikační postupy vzhledem k otevřenosti a složitosti celého systému těžko aplikovatelné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 12.6.2015 10:43

Dajte si svoje akva do zahradky, alebo aspon na terasu a skuste to udrzat tak, aby vam tam nerastli riasy. Kazdemu je jasne, ze sinice z hladiska systematickej biologie nie su riasy, ale takto to proste lajcka a casto aj odborna komunita vola. Asi preto, ze sa za riasy davnejsie povazovali. Vacsinou to co nam vadi v jazierku su viacdruhove biofilmy a vlaknite a nevlaknite povlaky, kde prve husle hraju sinice v symbioze aj s riasami a dalsimi mikroorganizmami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika