Jak se dřív dělala jezírka bez folie?



Stránky: 1,  2   
host - 40.135 (?) 
4.5.2010 7:50, zobrazeno: 35192x

Dobrý den.

Na zahradu bychom chtěli menší jezírko, jenom na kytky a komáry. Pozemek ale není úplně optimální pro foliové jezírko (velký svah) a nechci dávat plastovou skořepinu, jsou moc malé. Jak se jezírka dělala dříve? Předpokládám, že betonová. Na co si dát pozor, nějaké tipy, aby to pěkně vypadalo a podobně velmi vítám.

Pěkný den.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 218.45 (?), 4.5.2010 8:51

Zdravím,

mám podobný  "problém".Už dlouho přemýšlím, jak se to dělalo dříve. Chtěla bych trochu větší jezírko než na komáry. Mám jílové podloží a láká mě představa vykopat díru a napustit vodou...

Už vidím co se tady snese na mou hlavu, ale kdyby čirou náhodou tu byl někdo kdo by mi řekl, že to není úplný nesmysl a poradil co a jak, byla bych ráda.

Jovana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 4.5.2010 10:08

Ak máte ílovité podložie, a možnosť vodu dopúšťať, prečo nie :-) V prírode jazerá tiež nikto neizoluje. Jeden známy má na pozemku malý potôčik, prietok len pár litrov za minútu. Vykopal relatívne veľkú jamu, odhadom kruh o priemere 30 m, a po pár mesiacoch napĺňania má pekné prírodné jazierko, bez fólie. V záhradných podmienkach by možno stačilo vymazať dno a steny jazierka tehliarskou hlinou, alebo nejakým ílom.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.36 (?), 4.5.2010 9:10

Dřív se používal térpapír (nebo nátěr asfaltem) a beton nebo jako vrchol elegance stará vana, protože nic rozumnějšího nebylo k sehnání. Jedno betonové jsem rozebíral a protože předek z manželky strany kdysi "znárodnil" cement na stavbě paneláku, nešetřil s ním a byla to vražedná práce Chalupář

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.149 (?), 4.5.2010 11:59

Již se to tady řešilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 4.5.2010 12:10

Postupně pročítám místní diskuze. Hm, čistě jílovité je taky zajímavá myšlenka. Napájeno by bylo jenom dešťovou vodou svedenou z velké střechy, takže bude asi hodně záležet na propustnosti. Dá se udělat nějaký test? V zahraničí se dá jíl koupit, v kostkách, které se utuží, jde to něčím nahradit v našich podmínkách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 4.5.2010 12:27

Píšu rychleji než čtu, odkazovaná diskuze je velmi zajímavá, díky za tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 218.45 (?), 5.5.2010 8:07

Díky za ten odkaz!   Mnoho užitečného je tam napsáno.

Na naší zahradě je asi 0,5 m jílopísek a pod ním šedý slínovec (Tak to nazýval hydrogeolog)  Také mám neuvěřitelné zásoby opuky kterou bych chtěla dát na dno a stěny. Stálý přítok ve formě potůčku nemám, ale je tam vydatná studna a také jsem tam chtěla svádět dešťovou vodu.

Chvíli budu sbírat odvahu a pak to zkusím. O výsledek se po čase podělím a to i v případě že dopadnu jak sedláci u Chlumce.

Jovana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.198 (?), 25.5.2010 22:46

Jovano, máme na zahradě podobné podmínky. Náhodou jsme zjistili, že se v jámě drží voda, zvětšili jsme ji (asi 5krá7 m), ničím nevykládali, svedli do ní dešťovou vodu z okapů a přepad ze studny a tůňka byla na světě. Kde se vzal, tu se vzal, začal v ní růst orobinec a na březích další rostliny, hrozně rychle se v ní zabydleli různí brouci, vážky, šídla, žáby - nádhera! Za velkých veder voda hodně ubyla, zbyla jen na dně, ale byla čistá a přežili v ní ve zdraví i dva jelci-tloušti. Po čtyřech nebo pěti letech předěláváme tůňku na koupací jezírko a dohadujeme se, jestli je nutná folie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 118.29 (?), 6.5.2010 22:10

Dobrý den, přemýšlíme o stejné věci - máme zahradu v mírňoučkém svahu a celá horní polovina je stále silně podmáčená. Od jara do léta půda přímo čvachtá pod nohama. Když jsem stříhala stromky, málem mi tam půda sežrala holinky. Pokud jde o půdu-je tam asi 50cm hlíny a pak nastupuje silně upěchovaný jíl (místy úplně modrý-vhodný k pálení cihel:-) - no a před týdnem jsme skáceli stromek, nezaházeli díru, pak příjdem a po kolena vody. Tak nás napadlo, že tam díru necháme a přeměníme ji v malé jezírko (tak 4x3m) pro žáby, pulce, vážky a vrby. Je to možné? Počítáme s tím, že třeba v létě tam bude téměř sucho a chceme, aby se tam stahovala voda z okolí. (jiný stálý zdroj není).Všude na netu nabízejí PVC folii nebo plastová jezírka, to nechceme. Nešlo by použít čistě naše "skvělé" jílovité podloží (na kterém absolutně nic nevypěstuje) a kameny? Nebo folii jenom na dno a stěny nechat jílovité, aby tam ta voda prosakovala? A co květiny? Moc děkuji za jakoukoli radu nebo vlastní zkušenost. Lída V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika