Jak se dřív dělala jezírka bez folie?



Stránky: 1,  2   
host - 40.135 (?) 
4.5.2010 7:50, zobrazeno: 35338x

Dobrý den.

Na zahradu bychom chtěli menší jezírko, jenom na kytky a komáry. Pozemek ale není úplně optimální pro foliové jezírko (velký svah) a nechci dávat plastovou skořepinu, jsou moc malé. Jak se jezírka dělala dříve? Předpokládám, že betonová. Na co si dát pozor, nějaké tipy, aby to pěkně vypadalo a podobně velmi vítám.

Pěkný den.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 218.45 (?), 4.5.2010 8:51

Zdravím,

mám podobný  "problém".Už dlouho přemýšlím, jak se to dělalo dříve. Chtěla bych trochu větší jezírko než na komáry. Mám jílové podloží a láká mě představa vykopat díru a napustit vodou...

Už vidím co se tady snese na mou hlavu, ale kdyby čirou náhodou tu byl někdo kdo by mi řekl, že to není úplný nesmysl a poradil co a jak, byla bych ráda.

Jovana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 4.5.2010 10:08

Ak máte ílovité podložie, a možnosť vodu dopúšťať, prečo nie :-) V prírode jazerá tiež nikto neizoluje. Jeden známy má na pozemku malý potôčik, prietok len pár litrov za minútu. Vykopal relatívne veľkú jamu, odhadom kruh o priemere 30 m, a po pár mesiacoch napĺňania má pekné prírodné jazierko, bez fólie. V záhradných podmienkach by možno stačilo vymazať dno a steny jazierka tehliarskou hlinou, alebo nejakým ílom.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.36 (?), 4.5.2010 9:10

Dřív se používal térpapír (nebo nátěr asfaltem) a beton nebo jako vrchol elegance stará vana, protože nic rozumnějšího nebylo k sehnání. Jedno betonové jsem rozebíral a protože předek z manželky strany kdysi "znárodnil" cement na stavbě paneláku, nešetřil s ním a byla to vražedná práce Chalupář

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.149 (?), 4.5.2010 11:59

Již se to tady řešilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 4.5.2010 12:10

Postupně pročítám místní diskuze. Hm, čistě jílovité je taky zajímavá myšlenka. Napájeno by bylo jenom dešťovou vodou svedenou z velké střechy, takže bude asi hodně záležet na propustnosti. Dá se udělat nějaký test? V zahraničí se dá jíl koupit, v kostkách, které se utuží, jde to něčím nahradit v našich podmínkách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 4.5.2010 12:27

Píšu rychleji než čtu, odkazovaná diskuze je velmi zajímavá, díky za tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 218.45 (?), 5.5.2010 8:07

Díky za ten odkaz!   Mnoho užitečného je tam napsáno.

Na naší zahradě je asi 0,5 m jílopísek a pod ním šedý slínovec (Tak to nazýval hydrogeolog)  Také mám neuvěřitelné zásoby opuky kterou bych chtěla dát na dno a stěny. Stálý přítok ve formě potůčku nemám, ale je tam vydatná studna a také jsem tam chtěla svádět dešťovou vodu.

Chvíli budu sbírat odvahu a pak to zkusím. O výsledek se po čase podělím a to i v případě že dopadnu jak sedláci u Chlumce.

Jovana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.198 (?), 25.5.2010 22:46

Jovano, máme na zahradě podobné podmínky. Náhodou jsme zjistili, že se v jámě drží voda, zvětšili jsme ji (asi 5krá7 m), ničím nevykládali, svedli do ní dešťovou vodu z okapů a přepad ze studny a tůňka byla na světě. Kde se vzal, tu se vzal, začal v ní růst orobinec a na březích další rostliny, hrozně rychle se v ní zabydleli různí brouci, vážky, šídla, žáby - nádhera! Za velkých veder voda hodně ubyla, zbyla jen na dně, ale byla čistá a přežili v ní ve zdraví i dva jelci-tloušti. Po čtyřech nebo pěti letech předěláváme tůňku na koupací jezírko a dohadujeme se, jestli je nutná folie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 118.29 (?), 6.5.2010 22:10

Dobrý den, přemýšlíme o stejné věci - máme zahradu v mírňoučkém svahu a celá horní polovina je stále silně podmáčená. Od jara do léta půda přímo čvachtá pod nohama. Když jsem stříhala stromky, málem mi tam půda sežrala holinky. Pokud jde o půdu-je tam asi 50cm hlíny a pak nastupuje silně upěchovaný jíl (místy úplně modrý-vhodný k pálení cihel:-) - no a před týdnem jsme skáceli stromek, nezaházeli díru, pak příjdem a po kolena vody. Tak nás napadlo, že tam díru necháme a přeměníme ji v malé jezírko (tak 4x3m) pro žáby, pulce, vážky a vrby. Je to možné? Počítáme s tím, že třeba v létě tam bude téměř sucho a chceme, aby se tam stahovala voda z okolí. (jiný stálý zdroj není).Všude na netu nabízejí PVC folii nebo plastová jezírka, to nechceme. Nešlo by použít čistě naše "skvělé" jílovité podloží (na kterém absolutně nic nevypěstuje) a kameny? Nebo folii jenom na dno a stěny nechat jílovité, aby tam ta voda prosakovala? A co květiny? Moc děkuji za jakoukoli radu nebo vlastní zkušenost. Lída V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika