Solární ohřev vody a písková filtrace po domácku



host - 120.121 (?)
13.11.2016 10:19

Dobrý den. Čtu váš přízpěvek jak si vyrobit solární panel na ohřev vody a velice se mi zamlouvá. Byl by jste tak hodný a ochotný a poradil by jste mě výrobu panelu. Jsem domácí kutil a myslím si, že bych to mohl zvládnout i sám s něčí pomocí. Chtěl bych si vyrobit panel na ohřev vody do bazénu, který má 11m krychlových vody. Panel bych chtěl vyrobit z PE trubek, ale nevím jakou trubku mám použít ani sílu. Vodu bych chtěl cirkulovat přes panel pomocí fíltrace, kterou mám k bazénu. Mám filtraci nad bazénem řešenou zpětnou záklopkou. Vedle bazénu mám střechu o rozloze 10 x 10 m což bych si mohl dovolit panel udělat i větších rozměrů. Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji a budu se těšit na spolupráci s Vámi. Přeji hezké dny Vladimír.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 251.249 (?), 2.8.2009 17:54

Ahoj,

mam to normalne z plastovych trubek, nafouknout se to nemuze to je nesmysl, nebot tam je v podstate 0 tlak, tedy pokud nemate nejaky specialni okruh s vymenikem...

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.139 (?), 14.11.2011 10:56

polistyren pod panely se vytratí teplem dát skelnou vatu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 119.85 (?), 17.3.2009 23:28

Pískovou fitraci jsme vyrobil z barelu na vodu a dvou přírub pro bazen azuro. Použil jsem původní čerpadlo z 3m3 kartušové filtrace, kpisek novodurový trubky, písek od bedi Trávníčka (výrazně nejlevnejší). Celá ta sranda stála asi pětikilo. 4,5m bazen - křišťálová voda celý leto.  Každejch 14 dni filtr odpojím a propláchnu  (opačným seměrem)

Letos se chystám na solární panel (polypropylenová deska nastříkaná načerno, vlepená do novodurovejch trubek. Pokusný prototyp fungoval bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.111 (?), 27.4.2009 19:03

Potřeboval bych poradit jakou hadici propojit solární panel k ohřevu bazénu a bazén. Hadice které se k tomu účelu prodávájí maji krátkou životnost a jsou náchylné k mechanickému poškození. Průměr 5/4-6/4"

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 27.4.2009 21:46

Hadice levné orig. nejsou dostatečně UV odolné. Ty které jsme měli mimo přímé sluneční záření vydržely déle. Solární panel může být zhotoven z např. plastových trubek, CU trubek(z důvodu náročnosti pokrytí plochy je vhodnější měděný plech a na něj trubky vodivě přichytit, např. letováním). Plastové kolektory jsou většinou bez krycích skel,  z důvodu ceny i účelu použití - nízké teploty při ohřevu bazénové vody, která přímo proudí přes tyto kolektory. Při umístění pod sklo, je třeba počítat s podstatně vyššími teplotami, které budou zejména při výpadku el., nebo při manuelním spínání, když se zapomene. CU výměníky jsou vhodné pod sklo a mají vyšší pracovní teploty, většinou jsou používány přes výměníky, bazénová voda přes ně neproudí, protože jsou využívány i na ohřev TUV a pod. Zásadní při konstrukci solárního panelu je zvolit správný a dostatečný průtok vody přes panel dimenzováním trubek. Jinak se zvýší tlak a celý systém je přetěžován, stejně tak i čerpadlo a navíc se sníží průtok vody. Čerpadla solárních systémů mají proměnné otáčky a udržují tak nastavenou teplotu. U filtrace, která bude vodu čerpat i přes solární panel - y je konstantní a hlavně daleko větší průtok vody. Proto jsou dodávány i bypassy, které umožní nastavit průtok tak, aby přes panely proudilo jen potřebné množství vody. Záleží na konstrukci panelů, některé mají velké průtoky a zvládnou plný průtok. To ale je spočítáno a u doma dělaného panelu nelze např. 1/2" trubku přes panel napojit do 5/4" od filtrace.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ttominoo - (3) - 89.103 (?), 22.6.2010 16:16
Dobry den, chtel by si vyrobit nejaky ten solar ale nevim jak, nevim jaky pouzit material a jak to dat dohromady, jde o to ze nas bazen je(z duvodu male zahrady) vetsinu dne ve stinu. Voda ma tak 20 stupnu a vic se nemuzeme zatim dostat. Proto bych to resil nejakym tym solarem. Chtel bych jestli by byl nekdo ochotny a napsal mi jak to vyrobit a co na to koupit. Taky jakou tloustku trubky. A potesili by i nejake fotografie:-) Vsem moc diky za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.121 (?), 13.11.2016 10:19

Dobrý den. Čtu váš přízpěvek jak si vyrobit solární panel na ohřev vody a velice se mi zamlouvá. Byl by jste tak hodný a ochotný a poradil by jste mě výrobu panelu. Jsem domácí kutil a myslím si, že bych to mohl zvládnout i sám s něčí pomocí. Chtěl bych si vyrobit panel na ohřev vody do bazénu, který má 11m krychlových vody. Panel bych chtěl vyrobit z PE trubek, ale nevím jakou trubku mám použít ani sílu. Vodu bych chtěl cirkulovat přes panel pomocí fíltrace, kterou mám k bazénu. Mám filtraci nad bazénem řešenou zpětnou záklopkou. Vedle bazénu mám střechu o rozloze 10 x 10 m což bych si mohl dovolit panel udělat i větších rozměrů. Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji a budu se těšit na spolupráci s Vámi. Přeji hezké dny Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.148 (?), 27.4.2017 0:05

Dobrý den,

mám bazén 3,05x0,76. Vyzkoušel jsem plastové solární topení 1,2x 1,6m za 890,- Kč z OBI a byla to katastrofa, protože ten nesmysl má tak velký hydraulický odpor, že mi to pomalu neutáhlo čerpadlo filtrace (2,03m3/hod.)

Taky mě to mohlo napadnout, že... Loni jsem si tedy vyrobil solární topení z chladiče Fabie (motor 40kW a průměr připojovacích hrdel je 32mm, tedy stejný, jako mají moje bazénové hadice), který jsem pořídil v Auto Kelly za cca 560,- kč a vestavěl do dřevěné skříňky, opatřené na čelní straně sklem. Chladičové lamely jsem nastříkal černou matovkou. Skříňka je ze všech stran uzavřená, takže jsem nepoužil ani žádnou tepelnou izolaci v solárku. Pro indikaci teploty vody v solárku jsem použil digi teploměr do auta s "venkovním" čidlem, které jsem zalepil silikonem do otvoru pro spínač ventilátoru v chladiči. Kupodivu ukazuje naprosto stejně jako klasický lihový teploměr v bazénu. Výsledek mě dost překvapil. Když svítí slunce, výstupní voda do bazénu má teplotu od 0,5 do 1°C vyšší, než je teplota vody v bazénu... Pokud dáte ruku ke vtoku vody do bazénu, zcela bezpečně cítíte rozdíl, navíc hydraulický odpor chladiče je minimální a nezmenšuje průtok vody z filtrace. Letos mám v plánu přidělat ještě 2 takové jednotky a všechny je zapojit "do série". Chtěl bych jen podotknout, že jsem pro udržení teploty přes noc zakoupil zastřešení bazénu (stan), který byl dražší, než bazén samotný a na noc pokrývám hladinu solární plachtou. Úbytek teploty je cca o 1°C za noc. Od 11 hod. do 18 hod., kdy je solárko osluněné, je v této kombinaci ohřátá voda o cca 2-3°C za den, čehož žádné topení z OBI není rozhodně schopné... Pokud jsou za sebou slunné aspoň tři dny, vytopí tento "vynález" bazén na 28°C celkem v pohodě. Výhledově ovšem uvažuji o zakoupení tepelného čerpadla, protože moje lepší polovička nevleze do vody, která nemá alespoň 30°Csad... Předpokládám, že solárko zapojím do soustavy stejně, takže účinnost TČ by se měla ještě zvýšit. Ještě pro informaci dodávám, že filtraci mi spínají spínací hodiny s intervalem 15 min. běží a 15 min. stojí, a to v čase od 11-18 hod., kdy je solárko osluněné.

Myslím si, že Vaše výroba radiátoru nikdy nedosáhne takové účinnosti jako popisované řešení, kvůli vysokému tepelnému odporu plastů, a tím k mizernému přenosu tepla do vody, nehledě k tomu, že osluněná plocha potrubí bude ve srovnání s lamelami chladiče asi desetinová, ne li menší. Možná bude pořizovací cena materiálu nižší, ale vezmu li v potaz práci, ve finále rozdíl rozhodně nebude výrazný.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 27.4.2017 7:36

Výstupní voda o 0,5°C - 1°C stupeň vyšší než v bazénu je opravdu perfektní.To se o ten stupeň stačí ochladit než doteče do toho bazénu.O zbytku se nemá cenu vyjadřovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.148 (?), 27.4.2017 23:54

To Dasty:

Já si myslím, že s ohledem na cenu,  použité řešení a délku hadice z topení do bazénu (2,5m), to perfektní je. Vyjadřovat se k tomu nemusíte. Mně stačí, že to opravdu funguje a určitě líp, než plastové nesmysly, které se tu mnozí snaží pracně vyrábět a přitom "ohýbat" fyziku.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika