Solární ohřev vody a písková filtrace po domácku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?) 
29.4.2017 11:29

Já jsem měl hodně dávno doma dělanej solární panel z měděnejch trubek a fungoval perfektně.Ale po několika letech začal téct, protože ho chlorovaná voda začala rozežírat.Nyní mám dva panely 1,2 x 3 m na střeše a spokojenost.Hadice k soláru jsou celkem 14 m dlouhý a ty soláry měly na výstupu letos 1 a 2 dubna vodu o 8°C vyšší než vodu v bazénu.Takže byla voda 2 dubna 2017 26,3°C.A to není bazén zastřešenej, jenom krytej plachtou.Takže ta životnost vašeho řešení bude sporadická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 64.148 (?), 1.5.2017 2:36

Souhlasím, že měď je to nejlepší co existuje. Jen mi není jasný důvod "rozežírání" trubek chlorovanou vodou. Osobně se domnívám, že měď by se, při minimální koncentraci chlóru ve vodě, neměla "hnout". Nevím, čím jste trubky pájel, ale spíš bych se přikláněl k názoru, že tekly spoje, než že by byly trubky, či radiátor proleptané. Ale nejsem odborník na chemii. Myslím, že zde existují diskutující, kteří se podobnou problematikou zabývají profesionálně a mohli by třeba "utrousit" nějaké to moudro, jak se vlastně věci mají... sad Co se onoho "mého" chladiče týče, je z hliníku a teoreticky by hliník měl vytvořit na povrchu vrstvu kysličníku, která by měla být vůči chlóru odolná. Uvidíme, jak to časem dopadne...

Jinak jsem tady někde na fotce viděl Vaše výměníky. Jejich plocha je dost velká, a i když jsou plastové, fungovat musí. Navíc si připočtěte k výkonu panelů i 1/2 povrchu černých PE hadic, které musí nutně také "přitápět". Já bohužel nemám to štěstí mít střechu chaty směrovanou na JZ, nebo jih a vedle bazénu mám velmi málo místa, takže solár musím "tahat" spíš do výšky. Bylo by docela jistě zajímavé zjistit, kolik energie (práce) Vám ty výměníky vyrobí. Nemám sedmileté zkušenosti jako Vy, ale jen roční a už vůbec jsem se nikdy nezabýval termodynamikou. Naštěstí máme internet, takže než jsem se pustil do "chladiče", trošku jsem si o tom něco přečetl a popočítal. Zkuste se na to mrknout, třebas Vám to ve Vašich příštích experimentech taky pomůže. Najdete to tady popřípadě také tady.

Hezký večer!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 1.5.2017 8:11

No tak s tím hliníkem je to ještě horší.Já jsem si koupil hliníkovej reflektor do bazénu a za jednu sezonu byl sežranej.Chlor a Ph tak jak má být.Chloru možná i trochu míň.Nyní tam mám několik sezon nerezovej a bez viditelného poškození.Jinak ty PE hadice jsou izolovaný Mirolem, bez nich se část tepla ztrácela.Spoje na tom měděném soláru to vydržely, ale opravdu to prožralo tu měď a měnit třeba kolínka se mi nechtěto.Včera u nás bylo pod mrakem a i tak byla na výstupu voda ze soláru o 1,5°C vyšší než v bazénu.A když je v létě parno tak je rozdíl i 15°C.Já si říkám, že šedivá je teorie a věčně zelený strom poznání.Já jsem se formou pokus omyl dostal tam kam jsem chtěl a nyní se nemusím o provoz bazénu starat, kromě doplňování tablet do zásobníku dávkovače a proplachu filtrace pomalu vůbec.Poslední dobou jsem se věnoval tomu aby k nám do bazénu a na zahradu nikdo nelezl bez pozvání a i to už jsem úspěšně zvládnul.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 1.5.2017 15:16

Tak dneska, kdy je zakalené slunce a dost větrno je rozdíl mezi bazénem a výstupem solárů 5,3°C.Od dopoledne to do 15 hodin ohřálo bazén o 4,5°C.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 16.5.2017 7:29

Včera už to začalo pořádně hřát.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.164 (?), 28.4.2009 9:47

Info pro Vas -polypropylenove desky se prodavaji i cerne. Spis by me zajimalo cim jste spojil-slepil ty desky a trubky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.85 (?), 11.5.2009 0:22

Trubky na vedení elekroinstalací z bauhauzu na PP desku lepím silikonem - tlaková zkouška OK :)  A trubka má navíc pruměr přesně odpovídající průměru roury od filtru :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.111 (?), 12.6.2009 18:58

Můžete udat jakým silikonem? Mám vytržený ten komůrkový plast z té přivodní trubky a nedaří se mi to zalepit. Většinou lepidla drží když jsou mezi dvěma plochami, ale tady je lepidlo na povrchu. Poraďte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 233.149 (?), 8.7.2009 8:41

Dobrý den. Zkuste komůrkovou desku k trubce přivařit horkovzdušnou pistolí a plastovým drátem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 106.106 (?), 16.8.2009 12:46

Dík za radu.Taky jsem zkusil z el. trubek a polykarbonátové desky vyrobit kolektor (zatím jen asi 1,7 m2).Zkouším třetí den a zatím OK. Jen se přikláním k samostatnému okruhu haného čerpadlem pro ústřední topení, má to spoustu předností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika