Solární ohřev vody a písková filtrace po domácku



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?) 
5.7.2011 20:00

Já Vás nechci odradit, pouze Vám vysvětluji, co od toho čekat. Přesně tyto panely jsme měli a na nadzemní bazén dejme tomu. Nadzemní bazén přes noc v létě spadne o 5 C a tak to má význam ohřívat i v době, kdy to ani není příliš třeba. Já v ohřevu solárním systémem vidím prodloužení koupací sezóny a tím se tyto soláry nedají vlastně nic moc využívat, neboť když je horko, tak není třeba ohřívat, když je chladno, výkon je mizivý. Samozřejmě, záleží na bazénu, a jeho doplňcích, které efekt ohřevu zvyšují a eliminují ochlazování.Ale v našem případě nyní využíváme větší solární systém i na ohřev bazénu, takže to není spec na bazén, ale rozšíření využití soláru.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 88.250 (?), 2.8.2011 1:13

Jasně..., ale o systému o kterém píšete Vy je to hlavně o penězích -  jestliže správně předpokládám že máte na mysli solární selektivní systém (kolektory s povrchem TiNox - či podobné napařeniny). Nic proti tomu, ale jak to tady čtu, tak o ty různé ohřívátka (jinak se to opravdu asi nazvat nedá :o))) tady mají zájem kluci kteří mají přece jen asi hlouběji do kapsy...

Sám plánuju výrobu kolektorů, ale (snad se nikdo neurazí) poněkud lepší kategorie (snad alespoň té střední), - samozřejmě kysličník titanu doma na kolektor nenapařím, ale jinak by se kolektor (řemeslně) neměl lišit od solidního kupovaného (hlavní Cu'žebřík' letovaný na tvrdo, použití silnějších sběrných lamel - než těch "papírových" co jsou často prodávány...) Řeším vanu a sklo...

Jestli sem někdo náhodou zabloudil kdo už něco takového dělal, - nebo se chystá tak budu rád když se ozve.

P.S.  Příznivcům plastových kolektorů (vůbec nic proti nim), a především těm "komůrkáčům" malý vzkazík - jde to vyřešit velmi jednoduše, elegantněji a hlavně bez kapání - udivuje mě že to trochu nedotáhla jakási firma která se s tím ůdajně zabývala profesionálně - jak jsem tady kdesi četl.

Prozradím za velkou čokoládu :o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.6 (?), 2.8.2011 7:23
Systém, který popisuji je právě o penězích, jen mít snahu. Starší, opravené kolektory, konstrukčně takové, jak chcete dělat. Tinox jsem nahradil spec částečně selektivní německou barvou M 40 Li, je poznat rozdíl před nátěrem a po nátěru. Ostatní využití je logickým důsledkem výkonu takového systému.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 82.162 (?), 2.8.2011 8:17

O.K. poslete adresu kam poslu tu cokoladu :-)))

Jak to tedy jde vyresit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.29 (?), 2.8.2011 8:46

Já jsem udělal takovej kolektor jak popisujete.Na vanu jsem použil "C" profil na sádrokarton 10cm.Z něj jsem udělal rám a na dno jsem položil vyřazený polikarbonát a na něj 5 cm izoční vatu.Na vatu černou folii pod jahody a na ni žebřík s Cu trubek.Přikryté sklem vyřazeným při výměně v panelácích.Napojený na obyčejné PE hadice a na nich10mm mirol.A funguje již několik let.Letos bylo první koupání 2 dubna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.250 (?), 2.8.2011 11:21

Aha, - jestli to chápu dobře tak jako absorbér funguje pouze ta Cu trubka a rozšířením její aktivní plochy jste se nezabýval (?), řekl bych že je to škoda, protože přidáním lamel by ten celkový výkon kolektoru byl zase někde jinde (i v případě že by nebyla použita drahá měď).

Použití obyč. skla bych se trochu bál, jednak z mechanického důvodu (třeba již ty obávané kroupy), ale i z termického namáhání - mám s tím osobní zkušenost kdy jsem (v interiéru!)  provizorně v létě ze vnitř bytu chtěl zastínit střešní okno v ložnici (nemaje ještě žaluzie) a kolem 10h. mě probudila rána kdy praskla vnitřní (od interieru) tabule skla která nevydržela tepelné pnutí, zastínění bylo obyč. polystyrenovou tabulí - ale jak už jsem napsal bylo to míněno jako jednoduchá improvizace na pár dní (nevydrželo to ani první ranní paprsky...), takže jsem si tím přidal práci s výměnou zasklení střešního  okna, tolik k odolnosti obyč skla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.41 (?), 2.8.2011 10:21
Myslíte stočenou černou hadici pod sklem, nebo nekapání komůrkových panelů, které jsou málo účinné v chladném a zejména málo slunečném počasí...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.250 (?), 2.8.2011 11:41

No, - upřímně řečeno, plastovým provedením se nemám chuť věnovat - už ze samé fyzikální podstaty - kolik výkonu lze "vyždímat " z kovového absorbéru versus plastového... Mám v úmyslu kolektory používat především pro výrobu TUV v létě + ohřev bazénu, takže to zařízení musí přece jen splnit určité tech. požadavky - i přesto že s jeho funkcí v zimním období naprosto nepočítám....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.250 (?), 2.8.2011 15:05

Vloží sem někdo fotku stávajícího - deštivého(kapajícího) provedení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.29 (?), 2.8.2011 15:21

Tak to sklo je normální a je vyndaný z vyřazenech panelákovech oken.Je to na střeše už pátou sezonu a pořád to drží.Je přilepený silikonem k tomu rámu.Jelikož je to na střeše tak to ani na zimu nesudavám, ale jenom vyfoukám stlačeným vzduchem.Zatím to přežilo jak kroupy tak i velký mrazy.Tenkrát jsem měl Cu trubky lacino a nechtěl a ani v ten okamžik nemohl investovat do plechu pod ně.Je mě jasný, že by to trochu zvedlo výkon ale zatím to je dostatečný.Možná bych udělal ještě jeden, ale spíš z důvodu, že mám možnost ještě pár trubek sehnat a zbytek materiálu mám a čas na takové hraní zatím taky.Dneska je teplota vody 29°C a to nesvítí od rána sluníčko. a neni to krytej bazén, jenom na noc zakrejvanej.6Ale taky to dalo hraní a experimentování než jsem to dostal tam kam jsem to chtěl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika