řez rododendronu



Stránky: 1,  2   
host - 132.221 (?) 
3.5.2008 21:12, zobrazeno: 39829x

Mám asi 7 roků rododendron, který každý rok nádherně kvete /téměř nejsou vidět listy/, ale nyní začínám mít problém s tím, že docela slušně roste do šířky i výšky a já bych ho ráda udržela nižší. Chtěla bych ho udržet ve výšce cca do 1 m řezem, nejsem si ale jistá jestli ho tím neodsoudím k záhubě nebo zlikviduju kvetení. Může někdo poradit? Díky 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Miky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 186.3 (?), 14.5.2008 11:51

Nemluvím z vlastních zkušeností, ale četla jsem, že i rododendrony lze udržovat řezem. Nesmí se však řezat celý najednou, radikální řez je prý lepší rozložit do několika let, aby neměl keř veliký šok.  Jinak je nutno počítat s tím, že rok po řezu rododendron nepokvete. A rozhodně se prý nemá kombinovat řez a přesazování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.15 (?), 14.5.2008 14:31
Máte pravdu! Rhododendron snáší řez ale jen slabě. Záleží na tom jak je velký. Uříznout 2-4 větve ročně a postupně si řez rozdělit na několik let. Krásně se zmladí a nové větve vyrostou ze spících oček.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 14.5.2008 14:45

Sakra -  že bych to svoje staré kvetoucí koště trošku upravila?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.6 (?), 16.5.2008 21:33

Ze své skušenosti vím, že se dá řezat bez problémů a nemusí to být ani postuně! Pokud je rostlina v dobré formě, zvládne to. Je dobré ji na to připravit, dobře zalévat a dostatečně hnojit!! Pak můžete skracovat o kolik chcete!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 16.5.2008 21:58

Asi záleží na tom, kde rododendron roste, jaké má podmínky. Má-li dobré, nebojte se ho ořezat, ale prosím po odkvětu. Nechte ho ještě kvést. Je také pravda, že příští rok nepokvete, ale pak zase začne a bude krásný. Zkusím připojit pár fotek, jak brutálně jsme rododendrn zredukovali a jak vypadal po dvou letech. Ten pařízek vpředu jsem několikrák Roudapem přesvědčovala, že nemá obrážet, ten nezašel sám!

Řez rododendronu - po zásahu
Řez rododendronu - po zásahu
Řez rododendronu - podvou letech
Řez rododendronu - podvou letech
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 16.5.2008 22:15

Olinko, obdivuji Vaši odvahu.  Rododendrony máte překrásné . Já jsem se neodvážila je takto radikálně ořezat a provádím to postupně. Dodala jste mi odvahu, hned po odkvětu jdu do toho!   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 18.5.2008 17:40

Po pravdě měli tu odvahu moje děti, ale mohli je seříznout ještě houběji, za rok naroste asi 20 až30 cm a tak už jsou zase vysoké. Ale nejdříve zkuste, jak bude ve vašich podmínkách na řez reagovat. Pravda je, že když se řeže postupně, nevypadá to tak děsivě jako to bylo u nás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.190 (?), 14.3.2017 18:21

sSnímky keřů rododendronu nejsou totožné. Po zásahu jsou na nímku topoly v pozadí a po dvou letech vzorstlý strom. To je jako v pohádce a ani pozad budov nešsaoiuhlasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 144.41 (?), 14.3.2017 22:58

Ale ano, budou to ty samé keře, akorát foceno je z trochu jiného místa a zhruba o 90 stupňů pootočeno - je tam vidět stejná fasáda sousední stavby a i kousek té vzrostlé borovice je na první fotce vidět.

Řez rhododendronů ke opravdu radikální, ale jak je vidět, pěkně ho snesly.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika