Ochrana trvalek na podzim



Stránky: 1,  2   
mučenka - (27) - 111.172 (?) 
4.10.2009 10:55, zobrazeno: 13413x

Prosím o radu -  stříkat ,  kdy   a čím?

Již několik let napadá v  mé zahrádce   plíseň zejména divizny,  vysoké ( různobarevné )  floxy a to v období, kdy ještě kvetou.  Proto je vždy ještě v době květu ostříhám a zlikviduji. Letos postihla plísen i všechny máčky (několik barev),   orlíčky , monardy a možná i jiné rostliny (stále tak plním popelnici plesnivými rostlinami).

Nevím, jestli mám záhony (již téměř prázdné) postříkat ještě letos, nebo počkat až do jara a jaký postřik použít. (Bojím se, že plíseň, která se rychle šíří,  nakonec dožene i mě).

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 143.205 (?), 5.10.2009 7:29

Nedožene, nebojte se, plíseň na lidi nejde.

Suchý podzim jako letos by mohl napomoci, aby se plíseň příští rok nevzpamatovala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 5.10.2009 18:24

Vzhlečdm k tomu, že se u Vás "plíseň" letos tak rozmohla, nespoléhal bych na to, že jí bude příští rok méně. Obávám se, že zjara budete muset stříkat. A to raději preventivně, než se "plíseň" projeví a opakovaně po cca 3 týdnech; střídejte přípravky.

 A ještě poznámka: možná, že se bude jednat spíše o padlí, než o "plíseň"; na padlíá neúčinkují všechny přípravky proti houbovým chorobám, pouze některé - je to na nich uvedeno.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 5.10.2009 20:32

Dobrý večer, je to tak jak píše Josef je to padlí taky mě to postihlo asi ne tak jak Karolinu já už poučena z minulých let stříkám preventivně.Nejvíce je to na hvězdnicích, pořád byly pěkné a teď už začínají šednout.Budu muset ty přípravky měnit jak píše Josef.Zdraví Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.205 (?), 6.10.2009 6:48

Stříkat po 3týdnech opakovaně a jak dlouho myslíte?   celé jaro nebo i v letě?.  Děkuji to bych raději zahrádku nechtěla než tam lít litry chemie s nejistým výsledkem.  Ona příroda je někdy chytřejší než zahradník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 6.10.2009 20:49

Já stříkám 1x za měsíc začínám v květnu končím v říjnu co má padlí postříkám.Zdraví Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.11 (?), 7.10.2009 7:56

Není mi jasné proč, ale plísně, škůdce a choroby všeho druhu mám po celé zahradě. Řekla bych, že každá kytka má něco. Snad je to tím, že jsme jediná zahrada na samotě, tak ty potvory neměly kam jít 

Po neustálém stříkání jsem byla už pořádně naštvaná, jelikož jsem dost ekolog a i když jsem se snažila používat bio přípravky, tenhle stav mě deptal. Tak jsem se rozhodla rok to ponechat přírodě... Přišla jsem o hodně růží, o monardy taky a nevzpomenu si o co ještě. Letos jsem opět zahájila rok s postřiky. Růže se trochu zdrchaly (ty co zbyly), z monard jsem našla kořínky, tak se je snažím vypiplat znova. Podotýkám, že nemám celou zahradu přepečlivě udržovanou, mám obrovský kompost, hromadu větví a dřeva, tím pádem: ježky, ropuchy, užovky, střevlíky, včely drvodělky a ostaní blanokřídlé atd. proto jsem nechtěla jít do chemie. Bohužel se tomu snad ani nedá vyhnout. Tento stav mně ale pekelně štve 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 7.10.2009 20:17

zdravím, bohužel je to tak, že teď bez chemie nic nevypěstujete ať je to zelenina, či kytky.Já si pamatuji, že rodiče nic nestříkali, měli jsme okurek, rajčat a.t.d.vše čisté.Taky tu chemii nemusím snažím se na zeleninu používat bio přípravky, ale zjistila jsem, že jsou slabé, na kytky je to chemie.Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.96 (?), 8.10.2009 9:03

Promiňte, ale musím se do toho vložit. To, co píše Marie, je holý nesmysl. Sama jsem na své zahradě nepoužila nikdy jediný postřik (kromě bylinkových odvarů a kopřivového zákvasu) ani umělé hnojivo a rozhodně mám ze všech sousedů nejlepší úrodu zeleniny a kytky mi taky kvetou pěkně. Ano, v letošním velmi suchém podzimu se mi objevilo taky na některých rostlinách padlí (konkrétně na měsíčku a cuketách), ale nic se neděje. Padlí letos bylo skoro všude, i na dubech v lese, na jaře zase bude vše OK. Pokud ale máte zahradu šedivou každý podzim, bude možná lépe se zamyslet, jestli by nebylo lepší něco udělat jinak.

Ono totiž u ekozahrad nestačí jen nepoužívat chemii - ze všeho nejdůležitělší je víc myslet na to, co a kam sázíte. Vybírejte odolné odrůdy - výběr je veliký - sázejte je tam, kde budou mít ideální podmínky pro život - např. když máte suchou zahradu na slunci, sázejte suchomilné rostliny, když vlhkou ve stínu, suchomilkám se u vás samozřejmě dařit nebude. Prostě se o každé rostlině snažte dozvědět co nejvíc a podle toho s ní nakládejte. Zamyslete se nad tím, jestli opravdu potřebujete nutně pěstovat zrovna ty druhy, kterým se u vás nedaří - když zvolíte jiné, vhodnější, ušetříte si nervy a ve finále stejně nadělají víc parády, protože budou zdravé. Své udělá i vhodná kombinace rostlin (některé se nesnášejí, jiné podporují). Existuje bezpočet fint, jak zlepšit podmínky na své zahradě - projeďte si pár ekozahradních knih a webů, ale hlavně VYDRŽTE. Když totiž jeden rok stříkáte a další zase ne, nikdy se vám na zahradě nenastolí kýžená biologická rovnováha a bez ní to opravdu nejde. Slepýši a ježci jsou fajn, ale potřebujete i všelijaké půdní a jiné breberky, kterým postřiky většinou moc dobře nedělají. Nesmíte zpanikařit, když se vám jeden rok na zahradě objeví ve větší míře nějaká choroba nebo škůdce - to se děje i v přírodě, a vždycky si s tím nějak poradí. Možná v té sezóně přijdete o pár salátů (nebo něčeho jiného), ale nezoufejte, zase se vám urodí něco jiného. Navíc to chvíli trvá, než se vám ta rovnováha vytvoří (dle zkušeností tak 2-3 roky) Hlavně žádné poraženectví, bez chemie to opravdu jde! Držím palce, Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.205 (?), 8.10.2009 9:11

Dobrý den, Lenko,

Vy jste mne dnes po ránu dokázala potěšit, mockráte Vám děkuji. 

Svuj krátký nazor jsem napsala již nahoře, ale byl převálcovaný těmi jinými (chemickými).  Opravdu to chce i něco jiného než jen úzký pohled na svoji zahrádku,  příroda je určitě moudřejší než zahradník, a ten by se měl naučit ji respektovat. Je to spíše o životní filosofii a moudrosti lidí.   JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika