zlomený terminál u mladého stromku



host - 191.1 (?)
24.7.2013 20:33

Povedlo se nám zlomit traktůrkem letos zasazenou hrušeň skoro na půl v kmínku. Hladce jsme ji přeřízli, a zahrádkářskou páskou svázali a dali dlahu. Je to už 3 měsíce a listy v koruně jsou stále zelené - tmavě. Od spoda - nad roubem raší 3 pruty nových větví. Mám nějakou z nich nechat nebo je odstranit? V koruně nic nenarostlo ani lísteček. Nezachránili bychom tím tu hrušku, že by vyrostla odspoda znova? Děkuji. Lenka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 185.31 (?), 27.8.2008 10:28, zobrazeno: 9178x

Na jaře jsem zasadila třešeň - zákrsek. Hlavní terminál vyrostl asi o 1m, ale včera mi ho někdo ulomil. Stromek má už jen jednu větev, která roste kolmo ke kmeni a jednu minivětvičku (3 cm). Pokusili jsme se větvičku přidělat zpět (jakoby naroubovat - podle knížky), ale moc tomu nevěřím. Dočetla jsem se, že pokud je hlavní terminál zlomený, že už dál neporoste, je to pravda? Můžu té třešince nějak pomoci, nebo to mám nechat na ní? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 27.8.2008 10:39

Nechte to na ní, na jaře tam narostou nově větvičky. Možná se některá z nich sama ujme role terminálu, a když ne tak můžete některou z větviček přihnout a vyvázat k nějakému kůlu a tím z ní uděláte terminál.

Třešeň ale můžete pěstovat i s kotlovitou korunou a pak žádný terminál ani nepotřebujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.8.2008 11:33
Asi bych zbylou vodorovnou větev vyvázal ke kůlu a tím ji přeměnil v nový terminál. Když tak ale neučíníte, stromek si nový terminál příští rok vyrobí sám a asi ne jeden. Byl-li terminál ulomen úplně, je jeho "naroubování" zpět marné. Raději bych ránu zaříznul dorovna a zatřel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.31 (?), 27.8.2008 21:40

diky za rady. Sousedé mne přesvědčovali, ze už je po ní a nepodaří se mi nikdy zapěstovat žádnou korunku. Prý si mám raději pořídit nový stromek. "Roub" už uschnul, takže to zítra podle rady oříznu a budu čekat. Děkuju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.8.2008 22:29

Důležité jsou kořeny. Zasazením nového stromku stratíte rok. U u již zakořeněného stromku nadzemní část defekt v příštím roce dožene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.1 (?), 24.7.2013 20:33

Povedlo se nám zlomit traktůrkem letos zasazenou hrušeň skoro na půl v kmínku. Hladce jsme ji přeřízli, a zahrádkářskou páskou svázali a dali dlahu. Je to už 3 měsíce a listy v koruně jsou stále zelené - tmavě. Od spoda - nad roubem raší 3 pruty nových větví. Mám nějakou z nich nechat nebo je odstranit? V koruně nic nenarostlo ani lísteček. Nezachránili bychom tím tu hrušku, že by vyrostla odspoda znova? Děkuji. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.7.2013 21:13

A kde máte foto! Šup s ním, ať se podíváme.Pravděpodobně původní kmínek nezachráníte.Ale naděje tu je-v podobě zapěstování kmínku nového z nejlépe vyvinutého výhonu, který počíná nad místem srůstu podnože s ušlechtilou odrůdou.

Jen taková zajimavost.Druhým rokem po přeroubování staré hrušky se mi zlomil výhon od roubu na kterém jsou, a prosperujou dvě hrušky.Místem zlomu proudí míza velmi stenčeným řečištěm.Nechám hrušky dozrát, a příští jaro výhon zastřihnu pod místem zlomu, protože vím, že se rána nemá jak zacelit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 25.7.2013 9:28

Když zůstane kus neporušené kůry a něco vodivých pletiv, má stromek šanci, že se rána zahojí, obzvlášť v maldém věku. Otázkou je, zda není rychlejší dopěstovat novou korunku z výhonu pod zlomeninou (neroste-li z podnože)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika