Pokaceni tresne



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?)
22.10.2011 20:33

Mám podobnou praxi. Desítky roků na svém sadu kácím a sázím co chci. Nikdo mne nedal ani korunu a přesto to dělám. Neznám nikoho v okolí, kdo by žádal o povolení. A ani nedovedu odhadnout, kdyby se to muselo co by to bylo papírů a kolik se stromů pokácí v okolí, určitě to budou stovky. Kdybych měl pocit nebo povědomí, že se to u nás musí, tak pošlu E-mail s konstatovaním proč to chci dělat, protože když to chci udělat mám vážný důvod a nějaký byrokrat co strom ani neviděl mne nebude velet co mám a nemám. Kdyby se tak úřady staraly o zanedbané sady, kde noha nevkročila desítky let a jenom se tam rozmnožují škůdci.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 22.10.2011 19:41

Zdravím Tondo. Výše uvedený odkaz je celkem dobrý, ale obsahuje několik nepřesností, či zažitých omylů. Např. povolení, ohlášení nevydává/nepřijímá "obecní úřad", ale místně příslušný orgán ochrany přírody, což je jak jsem uvedl výše odbor životního prostředí na příslušné ORP. Vegetační doba není nikde stanovena, avšak obecně se bere od listopadu do března. Žádné "dodatečné povolení" se na stromy pokácené v přímém ohrožení majetku, či života nevydává, má se za to, že zákon nebyl porušen, případně jim stačí jen dodatečné oznámení.

Bohužel téměř každý OŽP si i přez výklad MŽP, AOPK a další, zákon i vyhlášky interpretuje jinak a to i v rámci kraje. Někde to opravdu funguje jak píše PP a naprosto v klidu (do prvního udání!), jinde jsou schopni i přijít změřit obvod, než vydají rozhodnutí. Někde chtějí kopii mapy z katastrálky se zákresem dřevin, někde i posudek o zdravotním stavu stromu (u neovocných). Mám s tím velice "bohaté" zkušenosti! Nejlépe před kácením mrknout na web příslušného OPR (většinou městský úřad) a najít si jejich download odboru životního prostředí. Podle bohatosti formulářů lze poznat celkem dobře jak to asi u nich chodí .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 220.50 (?), 22.10.2011 20:19
Jen malý dodatek k Radkovu příspěvku: určitě i některé menší obecní úřady jsou "orgánem ochrany přírody" a samy vydávají povolení ke kácení dřevin. Není to tedy pouze na ORP (obcích s rozšířenou působností). Josef. A že je v tom takový "zmatek": je to jako u silničního zákona. Jsou jasně dány rychlostní limity 50/90/130 km/h, ale každý je dodržuje podle svého uvážení. Při dopadení přestupce ovšem policie/úřad koná dle důkazů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6504) - 147.107 (?), 22.10.2011 18:49

Tak určitě jsem nepsal, že dělám na ŽP, jestli dobře chápu příspěvek. Jinak na své zahradě si kácím co chci a jak chci od doby, co ji mám, nějakých 35 roků. Nikomu nic neoznamuji a povolení mi dává manželka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 225.45 (?), 22.10.2011 19:05

tak to ze jsem napsal ze jste delal na ŹP za to se omlovam dal jsem dohromady dva prispevky a mel jsem za to ze se jedna o jednoho cloveka ale stale jste me nikdo nepresvedcil ze vase tvrzeni je spravne vy se ridite heslem kde neni zalobce neni ani soudce to vsak nefunguje v kazdem miste

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.183 (?), 23.10.2011 17:18

To, že jsem dělal na ŽP jsem psal já. Vidíte, jak je snadné se splést a vydávat za pravdu i naprostý nesmysl?

Spoustu zmatků kolem povolení kácení dřevin dělají úředníci, kteří nerozumí své práci, což je umocněno poslední novelou zákona č. 114/1992Sb., která platí kráce, tuším od roku 2010. Tato novela bohužel dost mění právě podmínky kácení dřevin na vlastním pozemku občana. Mimochodem, zákon č. 114 byl od roku 1992 novelizován cca 20x.

Přesto tvrdím, že není důvod žádat o pokácení ovocného stromu na vlastní zahradě, snad s vyjímkou velkých ořešáků. Vždy se to dá uhrát na velikost kmene, zdravotní stav, silný poryv větru nebo na termín oznámení.

Kdo chce získat kompletní info o kácení dřevin, měl by si prostudovat z.114/1992Sb., Vyhl. 395/1992Sb. a také správní řád (500/2004Sb.), vše samozřejmě v platném znění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 220.164 (?), 23.10.2011 18:56
"... Vždy se to dá uhrát na velikost kmene, zdravotní stav, silný poryv větru nebo na termín oznámení..." Jinými slovy říkáte: zákon má nějaké znění, ale dá se obejít. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.45 (?), 23.10.2011 19:34

to je prave ta ceska natura nekdo se zepta jak se to ma delat podle zakona kdyz se mu odpovi tak ho jeste ostatni napadnou ze se to prece da obejit tak proc dodrzovat zakon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6504) - 147.107 (?), 23.10.2011 19:50

Co máte pořád s obcházením zákona. Jde o kultivační zásah ve vlastním ovocném sadu. Tazatel nechce pokácet stoletý dub na návsi, ale třešeň na zahradě z pěstebních důvodů.  Žádný zákon neporušuje, jedná v jeho mezích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.45 (?), 23.10.2011 20:14

tady se nejedna o zadne pestebni duvody nebo obnovu kultury a ani se nejedna o sad tazatel chce jenom pokacet pro nej nevyhovujici strom a jestli tento ma rozmery dane zakonem tak si jen pozada o povoleni a je to vyrizeno proc porad vymyslet nejake figle pestebni duvody jsou treba pri pestovani vanocnich stomku nebo pestovani rychlerostoucich drevin na topeni /japonsky topol/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 22.10.2011 20:33

Mám podobnou praxi. Desítky roků na svém sadu kácím a sázím co chci. Nikdo mne nedal ani korunu a přesto to dělám. Neznám nikoho v okolí, kdo by žádal o povolení. A ani nedovedu odhadnout, kdyby se to muselo co by to bylo papírů a kolik se stromů pokácí v okolí, určitě to budou stovky. Kdybych měl pocit nebo povědomí, že se to u nás musí, tak pošlu E-mail s konstatovaním proč to chci dělat, protože když to chci udělat mám vážný důvod a nějaký byrokrat co strom ani neviděl mne nebude velet co mám a nemám. Kdyby se tak úřady staraly o zanedbané sady, kde noha nevkročila desítky let a jenom se tam rozmnožují škůdci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika