Kordia je nepřekonaná



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.149 (?)
12.6.2011 19:32

Kordia je skvělá a je u mně na  99% červivá. Dá se jíst v nedozrálém stavu než se červivost projeví ve struktůře plodu a chuti. Po jejím dozrání lezu po stromě a hledám škůdcem opomenuté lesklé plody abych si na těch několika dozrálých plodech pochutnal. Matné jsou červivé.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.6.2011 21:38

Můj názor je, že v praskání a hnití plodů Těchlovan překonává i ten Burlat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.137 (?), 11.6.2011 1:02
Zdravím Petře! Stále budú novšie a kvalitnejšie odrody, je to zmysel a cieľ šľachtenia. Reč sa vedie o srdcovke Kordii, nie o Těchlovanu. Potvrdzujem veľkosť plodov okolo 7 gramov. Najmä ak sa nechajú prezrieť, tak sa plody doslova nafúknu a pritom majú stále tvrdú dužninu. Pri dážďoch praská šupka minimálne. Najchutnejšie sú práve tie tmavočervené plody, keď prezrejú, čo nemožno povedať o poloskorých sortách, ktoré sú ku koncu zrelosti ako blato. Červivosť som zatiaľ nezbadal, napriek tomu, že ničím nestriekam. Vlani bola studená mokrá jar v kvete, preto som mal malú úrodu. Ale skôr to pričítam faktu, že ešte nekvitli vrúble opeľovača Hedelfingenskej naštepené do koruny. Tento rok sa ukázalo, ako dôležitý je opeľovač. Tiež som mal dlhé roky slabé úrody. Kto vykácel strom Kordie preto, že mu de facto z dôvodu neopelenia nerodil, urobil chybu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.6 (?), 11.6.2011 9:42

Kordia není srdcovka, nýbrž chrupka. Červivostí trpí stejně jako ostatní, ve stejnou dobvu zrající, třešně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 139.24 (?), 11.6.2011 21:55
Máte pravdu, Kordia je tmavá chrupka, opravujem svoj drobný omyl. Kordia je pre mňa "srdcovkou" v zmysle srdcovej záležitosti (obľúbenosti). Literatúra uvádza, že proti červivosti je potrebná ochrana, alebo že je náchylná na zmrzávanie v dreve. Na druhej strane sa píše o minimálnom pukaní za dážďa a vysokej odolnosti proti otláčaniu plodov, čo môžem potvrdiť. S postrekmi proti červivosti to máte podobné ako s chemickým ošetrovaním kvitnúceho jahodníku. Prečo striekať v prípade, že sa škodcovia v záhradke nevyskytujú? V plodoch Kordie som naozaj "červíkov" zatiaľ nenašiel. O vynikajúcej chuti Kordie už tu bolo písané. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.149 (?), 12.6.2011 19:32

Kordia je skvělá a je u mně na  99% červivá. Dá se jíst v nedozrálém stavu než se červivost projeví ve struktůře plodu a chuti. Po jejím dozrání lezu po stromě a hledám škůdcem opomenuté lesklé plody abych si na těch několika dozrálých plodech pochutnal. Matné jsou červivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 221.199 (?), 12.6.2011 22:15

Nejen pro p.Petra z Pardubic

Dobrý den,
každý máme ty chuťové buňky někde jinde ale občas se hodně lidí shodne na něčem co je vynikající tak jako Kordia (chuťově). Můj otec je znalec vína a na otázku jaké je nejlepší odpovídá: "To, které mě nejvíc chutná." Pokud tuto otázku i odpověď převedu na třešně příp. i jiné odrůdy ovoce, odpovím stejně jako otec, i když trošku subjektivně. Mám sedm odrůd třešní, všechny mě chutnají včetně Rychlice (letos super) pokud je na třešně vhodný rok. Kordia - vynikající ale já upřednostním Těchlovan., potomek z křížení Kordie a Van. Pokud k chuti přidám i přednosti, dám jej znovu na první místo (z mých sedmi) díky loňskému počasí kvůli kterému místo ovoce byl svrab a neštovice. Loni jako jediný Těchlovan nehnil a měl i dobrou chuť i když ne tak vynikající jako běžné roky. Ale objektivně připouštím jako Vy, že jsem mnohé nové odrůdy nejedl a kdo ví, třeba předčí i Těchlovan ale těžko bych ty nové upřednostnil. Těchlovan je vynikající konzistencí, odolností vůči chorobám, velikostí plodů a chuťově pro mě bomba. (region JM).           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.44 (?), 13.6.2011 0:17
Pravdepodobne máte na okolí viacero čerešní, takže ste nútený zápasiť s vrtuľou čerešňovou. Neskúsil ste v čase žltnutia holičiek zavesiť do koruny žlté lapače s lepom? Som presvedčený, že keby ste namiesto Kordie pestoval napr. Těchlovan, Lapins či Gracestar, problémov s červivosťou plodov sa nezbavíte. Neskoré odrody, ak nemáte iba 1 strom na "samote u lesa", sú pre vrtule lákadlom. Keby som mal dosť miesta v záhradke ako napr. p. Petr z JM- kraja, odskúšal by som niektorú kanadskú samoopelivú veľkoplodú odrodu- hlavne kvôli otestovaniu opelovania počas chladnej jari. Kordia má ešte jednu dobrú vlastnosť: v porovnaní s inými chrupkami nemá koruna tak bujný rast ani na vtáčnici. Prikladám foto z 12.6.2011. Tie zavesené cédéčka sú na odplašenie nenásytných kosov. Paľo
12-ročná Kordia na vtáčnici. Koruna nemá viac ako 3 m.
12-ročná Kordia na vtáčnici. Koruna nemá viac ako 3 m.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.4 (?), 16.6.2011 15:42

Okrem vybornej Kordie, mensieho Burlatu je super aj Regina. Tento rok prvy krat zarodila a ma plody velke az 11g. Divim sa len tomu, ze oproti tabulkam dozrievania mi Burlat s Kordiou zreli v BA rovno za sebou (uz je po nich) a Regina je dozrela uz teraz, hoci tabulkovo by to malo byt az o par tyznov - v Juli. 

Libor

Regina 11 gramov
Regina 11 gramov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 16.6.2011 15:50

Tak to potom nebude Regina.Mám ji taky, plody mám tři, jsou spolehlivě zelené, malé.Má dozrávat v polovině července.Ve 420 mnm.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?), 16.6.2011 15:55

A máš to Libore. Zase nás s těmi stromky podvedli. A já myslel, že to je speciálně jen český šlendrián, ale vidím, že i jinde to není lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika