Kordia je nepřekonaná



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?) 
20.6.2011 12:00

Prosím vás, můžete mi více přiblížit odrůdu Van. Kdysi mně jeden člověk tvrdil, že má tuto odrůdu a chuťově byla velmi lahodná, ale nebyly to úplně tmavé třešně a občas byla vidět sem tam i žlutá barva. Dalo se tomu věřit, protože Van pochází z volného sprášení sladkovišně-skleňovky Císařovny Eugénie, (zlatorůžová barva slupky), ale Van má být údajně tmavě červený. Mám doma malý stromek, ale jeho první plody nebyly minulý rok průkazné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 14.138 (?), 6.7.2011 15:07

Zdravím místní znalce odrůd třešní. Mám na vás dotaz, jestli mi někdo dovedete poradit, o jakou třešeň se jedná.

Strom je cca 30 let starý, majitelka si přesně název nepamatuje, ale mělo by se jedna to Ringenheimskou nebo Ringelheimskou. Strom je velmi rozložitý, vzrostlý, plodí velmi bohatě. Plodí začátkem července, sklizeň trvá 2 až 3 týdny. Záleží na počasí a náletu špačků. Pokud dlouho prší, tak začnou praskat. Jedná se o srdcovku, při plné zralosti jsou plody téměř černé a také velké. Mají plnou a pikantní chuť.

Snažila jsem se tuto odrůdu vyhledat, ale nepodařilo se mi to. Zřejmě mám zkomolený název. Kdyby někdo věděl, o jakou odrůdu se může jednat, byla bych moc vděčná. Pravděpodobně je to už nějaká starší odrůda a nedělám si moc naděje, že by se dala sehnat, ale bylo by fajn vědět, co schánět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 136.219 (?), 6.7.2011 17:25

Milá paní, víte kolik je starých odrůd třešní? Já jsem si myslel, že někdo pozná sousedovu třešeň, která je pár let stará a nikdo se zatím neozval.  S třešněmi to není tak jednoduché.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.7.2011 17:44

Každá tmavočervená třešeň je v plné zralosti skoro černá. Prakticky všechny třešně zrající v červenci po deštích pukají. Skoro všechny mají srdčitý tvar a proto se jim říká chrupky. Spolehlivě nelze poznat odrůdu třešně, až na výjimky, ani podle fotky, někdy ani ochutnáním. Nahlédnete-li do pomologie, zjistíte, že vyobrazení jednotlivých odrůd se prakticky neliší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mandelinka - (8) - 14.138 (?), 8.7.2011 22:45

Děkuji za obě reakce. Takže údajný název té odrůdy vám nic neříká?

Vím, že ten popis není moc říkající a že určitě není jednoduché určit odrůdu ani "naživo"... ale přesto jsem se zkusila zeptat, náhoda je náhoda.

Kam byste mě odkázali na nějakou odbornou literaturu, kde by se daly najít různé odrůdy? Bohužel internet se mi zatím v tomto směru moc neosvědčil, ale doma mám pouze pomologii jablek. U třešní se tomu také říká pomologie?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?), 9.7.2011 10:19

Nahlédl jsem do nejobsáhlejší monografie co mám - Malá pomologie třešně - švestky z roku 1965. Je tam uvedeno asi 90 odrůd třešní. Na R začínají jenom Ramon Oliva, Růživka a Rychlice. Německou příponu -heim má pouze Ostheimská, a to je višeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mandelinka - (8) - 14.138 (?), 11.7.2011 18:11

Moc Vám děkuji za snahu a veškeré informace, jediným východiskem bude asi zkusit tu třešen naroubovat. Třeba se to povede, i když jsem naprostý začátečník... ale jednou se začít musí, ne? :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 9.7.2011 21:10

Souhlasim s Vami- Kordia je cs špička.Pro informaci uvedu možne jeji kolegině stejně dobre.-Erly Korvik, Fabiola,Justyna, Kasandra,Livia a Tamara.Jako podnože je vhodne použit Giselu 5 nebo P-HL-A.Je škoda, že v nabidkach ovocnych školek jsem se zatim s těmito českymi odrudami zatim nesetkal.-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 13.7.2011 21:08

POZOR typove podnože jakymi jsou i Gisela 5 nebo P-Hl-A(a dalši) jsou pomalu rostouci podnože ktere sice relativně rostou pomalu nevytvařeji velke koruny, ALE vyžaduji zvyšenou zalivku a zavlahu, a z provoznich duvodu i oporu stromu.Oproti ptačnici a semenači nevytařeji tak bohaty kořenovy obrost jako třešně vysokokmenne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.7.2011 21:20

Právě proto mám třešně a višeň na ptáčnici+mezikmen P-HL-A+ušlechtilá odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika