Jak správně naroubovat třešeň Kordii



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
14.12.2012 15:05

Nic se nestane, když si ten roub ustřihnete třeba i v březnu. Pokud máte přístup k matečnému stromu, nemusíte rouby skladovat. Skladováním se jejich kvalita nevylepší. Spíše naopak. Dokonce i na rašícím stromě najdete nenarašené pupeny, které se dobře ujmou. Rouby peckovin (hlavně broskvoňové) se hůře skladují. Naroubované pak rychleji zasychají, a proto se mají krýt plastovým sáčkem. Skladování tedy není nutnost, ale možnost. Odběr za mrazivého počasí se skutečně nedoporučuje. Roubu však neublíží - je pouze nevhodný pro matečný strom (řez by se měl na jaře podstřihnout).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 168.142 (?), 12.12.2012 16:48, zobrazeno: 14261x

Zdravím všechny odborníky přes ovocnářství. Už jsem psal problém třešně Kordie z hlediska opylovače. Chtěl bych zkusit i tuto KORDII naroubovat, protože se mi zdá že je opravdu málo odolná proti jarním mrazíkům. Sice je poměrně vzrostlá (asi 5 m výšky), ale určitě by nevadilo některou větev přeroubovat. Potřeboval bych k tomu nějaké informace, kdy odebrat rouby (myslím si, že už je na to čas), jak je přechovávat a kdy to zkusit přeroubovat.  Roubování třešní je asi trošku problém, ale za pokus to stojí. Díky za info. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 12.12.2012 18:52

Nejlepší zkušenost s roubováním třešní mám způsobem anglickou kopulací.Jiné techniky roubování jsou taky asi úspěšné, ale mě se osvědčila tato.Tady platí zásada spojovat roub s podnoží stejné tloušťky, jazýček na obou nám po vzájemném zaklesnutí do sebe dovoluje mít volné ruce pro manipulace.Důležité je včasné odebrání roubů.V době roubování je zásadní mít nenarašené rouby.V případě jen mírného narašení se roubování nezdaří.Osobně třešně roubuju koncem února, nebo začátkem března.Pozdnějším roubování nejsem úspěšný.Při roubování je důležité, aby seříznuté konečky kůry nebyly roztřepené, a řez byl rovný.Stáhnutí páskou musí být pevnější, než při jiných způsobech.Nařezané rouby uchovávám v chladničce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.12.2012 22:14

Zkušenosti s roubováním třešní mám naprosto stejné. Jen s tím rozdílem, že rouby uchovávám venku zapíchnuté do země. Do konce února určitě nenaraší. Silnější větve roubuji za kůru v květu, ujímavost je podstatně horší. Možná proto, že je problém do té doby udržet svěží nezavadlé a nenarašené rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.142 (?), 13.12.2012 17:05

Díky na informace. Jen bych se chtěl ještě ujistit, že pro odběr roubů je už teď vhodný čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 13.12.2012 17:25

S odběrem chvíli(do konce roku) počkám, nejraději roubuji na podnože-špičáky, kde přeroubuji (v únoru)vrcholové pupeny anglickou kopulací.  Přeroubovat jen některé staré větve na větším stromu je štěstíčkem i pro zručného.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.12.2012 17:28

Jen bych se chtěl ještě ujistit, že pro odběr roubů je už teď vhodný čas.

Počkal bych na bezmrazý den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 14.12.2012 15:05

Nic se nestane, když si ten roub ustřihnete třeba i v březnu. Pokud máte přístup k matečnému stromu, nemusíte rouby skladovat. Skladováním se jejich kvalita nevylepší. Spíše naopak. Dokonce i na rašícím stromě najdete nenarašené pupeny, které se dobře ujmou. Rouby peckovin (hlavně broskvoňové) se hůře skladují. Naroubované pak rychleji zasychají, a proto se mají krýt plastovým sáčkem. Skladování tedy není nutnost, ale možnost. Odběr za mrazivého počasí se skutečně nedoporučuje. Roubu však neublíží - je pouze nevhodný pro matečný strom (řez by se měl na jaře podstřihnout).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 14.12.2012 17:10

Pokud se dostanete k řezu roubů v mraze a jindy to nejde, je třeba dát pozor na vylomení křehkých pupenů peckovin a taky nebrat rouby do holé ruky.
   Je pravda, že i rouby nařezané těsně před časným jarním roubováním kouplací se ujmou, přesto dávám přednost zimnímu odběru. Je dobré, aby rouby byly ve vývinu pozadu za podnoží. Chci-li si část roubů ponechat k roubování za kůru, pozdě nařezané rouby často předčasně naraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel Skála - (15) - 170.26 (?), 14.12.2012 23:46

Pokud se vám jarní roubování nepovede, zkuste roubovat t.zv. ve druhé míze. Je to začátkem srpna. Není problém s odběrem a skladováním roubů.Roubuje se ze stromu na strom. Na roubu se ponechají pouze řapíky listů, které za týden odpadnou (jako při očkování). To je znamení, že je roub ujmutý. Do konce vegetace je v klidu a na jaře vyraší. Roubuju tak všechny peckoviny, jen broskvoně se musí očkovat a to spíš později, třeba ke konci srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.228 (?), 16.12.2012 13:56

Všem díky za veškeré informace. Jenom to skladování roubů, pro jarní roubování, se mi nikdy moc nedařilo. Proto jsem jednou zkusil naroubovat švestku roubem přímo odebraným ze stromu a to se mi podařilo. Tak nevím jestli to byl zázrak nebo náhoda. Asi ty rouby pro KORDII odeberu taky těsně před akcí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika