Jak ořezat třešeň bez terminálu?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?)
12.2.2016 16:59

Jj, to je dobrý když osmipatrovou třešeň potřebujete postupně snížit na 3-4 patrovou. Každý rok pak terminál snížíte o jedno patro spolu s aktuálními mladými letorosty (často délky/výšky 1,2-2 m).

Tento strom ale na snížení při sklizni není optimální.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 10.2.2016 11:14

Nikdo Vás neodsuzuje. Ona třešeň v květu snese mnohé a to co zvažujete není špatné. Při výběru z místních zahrádkářů si však dejte pozor, aby ten nejochotnější nebyl na tom se znalostmi stejně jako Vy. Pak by totiž ten nejzkušenější neměl ani čas se vyjádřit, protže by si říkal, "do doby kvetení času dost".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.2.2016 11:54

Já bych ten vliv doby řezu na zdravotní stav stromů příliš nepřeceňoval. V loňské zimě - tuším někdy v prosinci - mi na zahradu spadl velký smrk a kromě plotu s sebou vzal dvě švestky. Měly dolámané větve, odřenou kůru,  jedna byla napůl vyvrácená. Odřezal jsem jenom větve visící na pruzích kůry, jinak jsem nic nezačišťoval ani nezatíral. Když, tak je vyhodím a nahradím novými, říkal jsem si. Oba stromy to nejen přežily, ale na uchráněných větvích   bohatě zaplodily a vykázaly bujné přírůstky i hojivý kalus na otevřených ranách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 10.2.2016 12:59

Já bych dobu ošetření nepodceňoval. Jednak švestky netrpí klejotokem a v druhé řadě jde o čistotu nástroje, kterým se amputace provádí. Po amputaci smrkem byly rány ve srovnání s pilou sterilní, třetí věc je probouzení spících pupenů a velikost indukovaných výmladků. Paní nepotřebuje zmlazovací řez, ale strom "optimalizovat".

Navíc moje zkušenost je, že v nejbližších 3 zahrádkářských osadách jsou nejochotnější "udělat to hned následující víkend" ti nejhorší pižlové (které si pochopitelně kolegové znalí věci nepozvou a kteří by při čase na ověření referencí nepozvali i nový "z náplavy"). Například co bylo Pepíkovi platné, jak má krásně ostříhanou Bohemii, když zkrácením všech výhonů o 1/3 opakovaně každoročně přišel o květní pupeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.2.2016 21:10

Nechci zpochybňovat, že správný termín řezu peckovin je v květu, příp. u třešní po sklizni. Chci jen říci, že některé práce v jiný termín udělat nejdou (třeba roubování za kůru), ale "optimalizující" řez nám nedodržení ideální doby obvykle odpustí.
   Krom své zahrady se trochu starám o zplanělé a náletové dřeviny v místě bývalé německé dálnice. Je škoda aby tam rostly bez užitku semenáče, ptáčnice a myrobalány, a tak na ně pravidelně využiju nespotřebované rouby.  Na cílený jarní řez už čas nezbývá, tak si beru pilku i na procházku se psem, občas i v mrazu. NIc hrozného se neděje.  Je pravda, že náletové dřeviny obvykle nerostou v místech zcela nevhodných (na rozdíl někdy od vysazení v zahradě).  Nevhodné místo výsadby se právě u třešní často projevuje právě klejotokem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 12.2.2016 16:40

Děkuji. Těmi zahrádkáři jsem měla na mysli zejména 2 staré pány, oba již asi v důchodu, a asi oba mají na zahradě ovocné stromy a jeden má řezanou třešeň v podobě jaká se mi líbí (na to jak je strom starý). Tak se zkusím poradit v nejhorším ji nechám jak je - z toho ještě vzejde jedna otázka: pokud bych se rozhodla ji nechat jak je, bez řezu, je nějaký předpoklad, že výše již neporoste nebo se potáhne neustále výš a výš?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 12.2.2016 16:49

To záleží jednak na tom lese vedle a také na tom, jaké má genetické předpoklady. Při určité výšce se růst do výšky zastaví a nové přírůstky budou převažovat jen do stran. Pokud však lesem a vrškem koruny bude spodek koruny zastíněn, nebude spodní ovoce tak kvalitní jako by mohlo být v případě vhodného tvarování koruny.

No, ale jestli se vám líbí třešeň onoho pána, tak jej oslovte a ať Vám to ve svém stylu řízne tak o týden později, než to bude řezat u sebe. Čím později to na jaře říznete, tím kratší budete mít mladé přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 12.2.2016 16:53

Velke tresne se casto rezou po sklizni resp. v ramci sklizne (i s plody), ja to tak delam skoro kazdy rok, listi mi nevadi. Asi neni dobre chtit dosahnout nejaky pozadovany tvar jednorazove ihned (stejne dlouho nevydrzi).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 12.2.2016 16:59

Jj, to je dobrý když osmipatrovou třešeň potřebujete postupně snížit na 3-4 patrovou. Každý rok pak terminál snížíte o jedno patro spolu s aktuálními mladými letorosty (často délky/výšky 1,2-2 m).

Tento strom ale na snížení při sklizni není optimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.118 (?), 24.3.2016 18:51

Po delší době zdravím, v jednom zahradnictví mi také poradili ořezat třešeň již nyní, ale jen ty kmeny kolem 10 cm. Tedy jsme ji asi před týdnem ořezali (jen ty hlavní výhony) a zamazali štěpařským voskem. Výsledek jsem čekala horší (vzhledově), no uvidíme jak si s tím třešeň poradí a případně ji nějak doladím pak již v době kdy je to vhodnější. Přikládám foto po ořezu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 24.3.2016 19:34

Nevím co je v zahradnictví k té radě vedlo, ale já takto řežu třešeň při sklizni. Odřezané větve otrhám dole na lavičce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika