Záchrana švestky napadené šarkou



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?)
22.8.2014 11:12

Pokus naroubovat napadený strom ododlnou odrůdou mne jaksi vyšel. Dokonce plodil a ovoce nevykazovalo napadení ale listy té nové odrůdy byly "napadeny" přímo ukázkově. Prostě strom i nadále zůstal hostitelem šarky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 161.30 (?), 22.8.2014 9:56, zobrazeno: 10454x

Chtěl bych se zeptat pokud by se dala zachránit švestka domácí (cca 10 let stará), která je napadena šarkou tak, že ji na jaře seříznu na kmen asi do výšky půl metru a naroubuji odolnou odrůdou, kterou mám vedle.

Vím, že nejlepší způsob je ji vykopnout a spálit, ale chtěl bych ji zkusit takto zachránit

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 22.8.2014 10:21

to co jste napsal je nejhorší možné řešení. V stromku oslabeném PPV mohou být další viry a tak i použití jako podnože nedá výsledek odpovídající vynaloženému úsilí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 22.8.2014 10:29

Já se chystám "zachraňovat" švestku se šarkou na podzim - vezmu k tomu motorovou pilu a říznu ji úplně v úrovni země, protože nechci, aby mi nakazila ostatní švestky a meruňky. Bohužel sousedi to takto něřeší a tak to asi nebude stačit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 22.8.2014 10:51

seříznu na kmen asi do výšky půl metru a naroubuji odolnou odrůdou, kterou mám vedle.

Pokud už starý strom musí ustoupit nové odolné odrůdě, nebraňte se tomu.Pod stromem, a okolo stromu budou jistě nové několikaroční rostliny vyrostlé z pecky(bez PPV).Nyní v srpnu na několik z nich naočkujete už zmíněnou novou, odolnou odrůdu, a máte nový stromek.Až se ujmou, cca za pár let zlikvidujete starý strom-pokud ještě rodí.Pokud nerodí, šup s ním pryč hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 22.8.2014 11:12

Pokus naroubovat napadený strom ododlnou odrůdou mne jaksi vyšel. Dokonce plodil a ovoce nevykazovalo napadení ale listy té nové odrůdy byly "napadeny" přímo ukázkově. Prostě strom i nadále zůstal hostitelem šarky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.8.2014 16:03

Roubovat švestku do 10 let starého kmene bych nedělal. Jednak je malá šance na ujmutí a pokud ano, špatně se bude rána hojit.  Ovšem přeroubovat takový stromek v korunce tolerantní odrůdou je možné. Opakovaně jsem to, stejně jako Rony,  udělal a ovoce je kvalitní´, i když listy kroužkované. 
    Na druhé straně bvych neradil štěpovat na malé stromky vyrostlé pod starou nemocnou švestkou. Jistě, může jít o semenáčky, ale pravděpodobnější je, zejména v zatravněné zahradě, že půjde o odkopky z kořenů. Ty jsou stejně infikované jako mateční strom. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.244 (?), 14.8.2015 1:03

To Vám budou vaši sousedé móóóc vděční za šíření PPV. Lidi by si pro pár korun nechali koleno vrtat, místo aby daly 150-200 Kč za nový. Doufám, že se ta záchrana viru odvděčí na Vašich stromech a ne na sousedových.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.29 (?), 14.8.2015 8:22
Takže když vykácím všechny stromy na kterých se projevuje šarka a koupím nové tak podle vás mám vyhráno?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 14.8.2015 8:39

Pokud má PPV porost i v sousedství, tak vyhráno nemáte. Dokonce, pokud je infikovaná podnož, tak kořenové výmladky z řízků vytvořených vykopáním pařezů budou infekční.

Jediné kde to takto funguje je prostorový izolát. Sad obklopený polnostmi na kterých se pěstuje to, co neumožní savěbodavému hmyzu přenést mízu z infikovaných porostů na stromy uvnitř v izolátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.8.2015 8:56

Až na malé lokality je PPV v Česku prakticky všude. Takže se s šarkou musíme naučit žít. Před lety tu jeden diskutující psal, že šarku vyléčí vydatným spodním hnojením a řezem. Samozřejmě mu všichni oponovali, jáb taky. Žádnou výživou strom viru nezbavíte. Ale ono to jeho počínání jakýsi smysl má. Když se podíváme na stromy strádající virem, vypadají na první pohled jako velmi vyčerpané, bez živin - mají řídké olistění,  padají drobné plůdky, suché, deformované. Když se stromy vydatně pohnojí, tak se sicve nevyléčí, ale jejich zdravotní stav se zlepší a procento udržených zdravě vypadajících plodů se zvýší.  Vykácet napadené stromy nemá zžádný smysl. Vysadíte-li mladé, za pár let onemocní taky. A tak budete dokola jen sázet a kácet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika