Vypěstování podnoží



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
6.6.2008 19:31

Neuváděl jsem Vás za blba, naopak,  za excelentního zahrádkáře, jehož rady jsem několikrát použil a pomohly mi.
   Nesmíte se na mě ovšem zlobit, že v otázce přenosu šarky považuji názor vedoucího katedry ovocnictví doc. Kršky   za fundovanější než ten Váš. A za tím si stojím pro změnu já. Jinými slovy totiž říkáte, že pan docent se buďto  mýlí anebo lže.
   Argument, že semenné stromy se testují na choroby včetně viróz není žádný důkaz. Podobně desinfekční prostředky na ruce chirurgů se taky testují na baktericidní účinnost a přesto to neznamená, že mikroby procházejí gumovými rukavicemi.
   Rovněž uvádím, že názor o nepřenosnosti je definitivní v úrovni současných poznatků. Ale vy  jednoznačně a opakovaně prohlašujete : " šarku lze přenést na potomstvo semenem a na tom trvám..."To ale dosud nikdo neprokázal, proto považuji Váše tvrzení za mylné, ostatně jste jediný na tomto fóru, kdo to hlásá. Uznat svůj omyl není slabost, věřte mi.  
   Ano, je to trochu o ješitnosti, o mojí i Vaší ješitnosti. Káral jste mě nekolikrát jako kantor malého kluka, naposledy právě v souvislosti s přenosem šarky, že si dovolím balamutit laiky,  kteří by třeba mohli uvést mou nepravdu v písemné práci.  Možná jste měl jindy pravdu, ale tady jste šlápl vedle. Jak by asi v tomto případě dopadl podle Vaší rady student u zkoušky z ovocnictví s tvrzením opačným, než je názor zkoušejícího? Na to si odpovězte sám.
  Klidně vzpomeňte mou chybnou zmínku o Solance počtvrté, chcete-li. Nevím, proč Vás tak podráždila, napsal jsem tehdy o slané příchuti "údajně" (citoval jsem slova starého  zemědělce samouka, od nějž jsem se učil zahradničit) a v zápětí jsem přidal, že mi to nepřipadá.  (9.11.07). Uvedl jsem bezpochyby mnoho i větších blábolů (v 3000 příspěvcích jak by ne). Některé z nich jste mi pomohl objasnit právě Vy svými znalostmi a přehledem.  Nerozumím proto  proklamativnímu lpění na tvrzení, kterému nevím zda tu někdo věří, snad již ani Vy sám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 200.188 (?), 5.6.2008 21:32

Blahopreju pane Vyslouzile, excelentni prispevek.Nazor docenta Krsky je nutno opravdu brat za definitivni aspon co se sarky tyce.

           pekny vecer    Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 6.6.2008 14:46

Vážený pane Vysloužile, přestože jsem zde uvedl, že vyjádření k tomuto tématu je moje poslední, znovu reaguji, neboť bych nerad aby můj přízpěvek vyzněl jako vymyšlený, neboť se mi zdá, že naší debatu trochu překrucujete. Uvedl jsem, že nová literatura uvádí, že šarku lze přenést i semenem, a na tom opravdu trvám, neboť to není můj výmysl. Tento poznatek mám běžně zafixován, neboť doposud toto nebylo nikde veřejně vyvráceno. V žádné literatuře jsem se nedočetl, aby někdo prohlásil : " šarka je semenem nepřenosná".(Například máteli uznán semenný strom, musí každým rokem projít kontrolou na napadení šarkou. Proč tedy.) Nýbrž opak ano.Vím, že probíhá na toto téma v současné době jakýsi výzkumný úkol, ale jeho závěry nebyly ještě vyřčeny. (alespoň pokud je mi známo) Možná, že se opravdu dojde k závěru, že tomu tak není. Já se nechci účastnit teoretické diskuse, kterou vedete vy. Nemyslím tím nic zlého, chtěl jsem jenom říci, že se opíráte o nastudovanou teorii, kterou zde presentujete takovým stylem, že jí běžný zahrádkář nerozumí. Dále často hodnotíte věci se kterými jste se v životě nesetkal, hodnotíte odrůdy které ani nemůžete vlastnit neboť se čassto jedná o absolutní novinku, která právě vyšla a vy hodnotíte její plodnost. V žádném případě zde s Vámi nechci vést jakousi soutěž v oboru zahrádkářství a v žádném případě se nechci ani v nejmenším dotknot Vaší ješitnosti. Znovu opakuji, že si velice vážím člověka, který se dovede naprosto odborně vyjádřit ke každému zde uvedenému tématu, že na Vaší slanou hrušku Solanku ze Slaného nikdy nezapomenu, vždyť jak sám pravíte mýliti se je lidské, ovšem domnívám se, že v mém případě to nebyl omyl, neboť jsem zde citoval odborníky v oboru vzdělané.  Jentak namátkou  "  Šetrná ochrana ovocných kultur (Josef Horák) str.19 Čili prosím neuvádějte mne zde za blba, já tak ve Vašem případě také nečiním. (ta literatura existuje pochopitelně i další)

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 6.6.2008 19:31

Neuváděl jsem Vás za blba, naopak,  za excelentního zahrádkáře, jehož rady jsem několikrát použil a pomohly mi.
   Nesmíte se na mě ovšem zlobit, že v otázce přenosu šarky považuji názor vedoucího katedry ovocnictví doc. Kršky   za fundovanější než ten Váš. A za tím si stojím pro změnu já. Jinými slovy totiž říkáte, že pan docent se buďto  mýlí anebo lže.
   Argument, že semenné stromy se testují na choroby včetně viróz není žádný důkaz. Podobně desinfekční prostředky na ruce chirurgů se taky testují na baktericidní účinnost a přesto to neznamená, že mikroby procházejí gumovými rukavicemi.
   Rovněž uvádím, že názor o nepřenosnosti je definitivní v úrovni současných poznatků. Ale vy  jednoznačně a opakovaně prohlašujete : " šarku lze přenést na potomstvo semenem a na tom trvám..."To ale dosud nikdo neprokázal, proto považuji Váše tvrzení za mylné, ostatně jste jediný na tomto fóru, kdo to hlásá. Uznat svůj omyl není slabost, věřte mi.  
   Ano, je to trochu o ješitnosti, o mojí i Vaší ješitnosti. Káral jste mě nekolikrát jako kantor malého kluka, naposledy právě v souvislosti s přenosem šarky, že si dovolím balamutit laiky,  kteří by třeba mohli uvést mou nepravdu v písemné práci.  Možná jste měl jindy pravdu, ale tady jste šlápl vedle. Jak by asi v tomto případě dopadl podle Vaší rady student u zkoušky z ovocnictví s tvrzením opačným, než je názor zkoušejícího? Na to si odpovězte sám.
  Klidně vzpomeňte mou chybnou zmínku o Solance počtvrté, chcete-li. Nevím, proč Vás tak podráždila, napsal jsem tehdy o slané příchuti "údajně" (citoval jsem slova starého  zemědělce samouka, od nějž jsem se učil zahradničit) a v zápětí jsem přidal, že mi to nepřipadá.  (9.11.07). Uvedl jsem bezpochyby mnoho i větších blábolů (v 3000 příspěvcích jak by ne). Některé z nich jste mi pomohl objasnit právě Vy svými znalostmi a přehledem.  Nerozumím proto  proklamativnímu lpění na tvrzení, kterému nevím zda tu někdo věří, snad již ani Vy sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?), 7.6.2008 15:49
Tohodle čehož jsme se tady stali svědky je asi nemoc na všech internetových diskuzích, prostě místo předání informace a vzetí na váhu slovo korespondenta, dochází ke chytání za slovo a vzdalování se původnímu tématu. Navíc všechno se vyvíjí, takže třeba i šárka bude schopna šíření i peckou, nebo naopak, generativně šlechtěné druhy budou rezistentní(jojo). Pro svoji školku nakupuju semenáčky ze sevy, je to snazší než luštit myrobalán. V mojí šárkou zamořené lokalitě roubuju jen to co je alespoň tolerantní. K prvnímu dotazu: Roubovat kopulací se dá na víceleté dřevo, pokud poměr tloušťka podnože: roubu je 1:1,u silné podnože pak třeba do boku ale chce si to pohrát s obrostem podnože (zaštipování) aby plnil funkci asi/disimilace než se vytvoří z roubu dostatečné přírůstky. myrobalán je vitální i při napadení šárkou, takže pokud jste v ohrožené oblasti jako já tak to řešte třeba tím že na něj naroubujete odolnější odrůdu(jojo) ale nikomu to neříkejte..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.104 (?), 2.8.2008 11:03
Nechci Vás rozsuzovat, ale v publikaci Pestujeme meruňky od Zdeňka Bažanta na straně 73 je zmínka, cituji: "Šíření šárky semenem je nevýznamné." Názor ať si udělá každý sám. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.238 (?), 26.6.2013 14:40

Pánové, chtěl bych se zeptat na jednu věc. To, že z nakažené pecky může vyrůst viruprostý klíček je asi možné a to hlavně v laboratorních podmínkách, kde třeba ten klíček vyjmou a dál zkoumají. Ale co se stane, když ten zdravý klíček bude delší dobu v těsném kontaktu s virózními zbytky své vlastní pecky? Nebo jiné nakažené pecky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 27.6.2013 6:46

Čo sa týka šárky som laik i keď i na mojich stromoch vegetila.Okrem posledného príspevku som si prečítal hlavne polemiku pána Vysloužila a pána Boštičku. A tak ma zaujímalo, či sa k tomuto dá niečo nájsť na Googli.

Tu pod výskumnou úlohou V06 je skúmaný práve prenos šárky semenom.

Ešte si dovolím preniesť poslednú vetu zhodnotenia úlohy : " Celkovým shrnutím výsledků výzkumu této problematiky za celou dobu řešení lze učinit závěr, že v případě podnoží myrobalán a ´Wangenheimova´ švestka se šarka přenáší semenem jen zcela výjimečně. "

Zdravím, Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 27.6.2013 20:10

Vnímavá rostlina čarku dostane.Stačí ptačí trus.O tom ale už tady byla řeč..AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika