Uříznutý terminál ze zahradnictví



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
3.4.2020 12:07

Roubovat čerstvě vysazený stromek švestky je nesmysl -  většinou odsouzený k neúspěhu. Pokud se přeci jen ujme, přírůstek bude mizivý.
   Nevím, z čeho děláte problém. Každý stromek má geneticky dáno, že vytvoří terminál, dokonce i tehdy, když to nechceme. Čarovat s roubováním či ohýbáním u čerstvě vysazené slivoně nemá význam. Tak jak radí 179.2, ponechte jen 4 zakrácené boční výhony jako základ ramen a nechte stromek vytvořit nový terminál. Možná jich bude víc, tak ponecháte ten nejlepší. I když zprvu bude stromek trochu křivý, časem se to srovná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 20.231 (?), 2.4.2020 13:51, zobrazeno: 4260x

Dobrý den,

Rád bych se s Vámi poradil, jakým způsobem vést povýsadbový řez u slivoně Amers na myrobalánu, kterou jsem si objednal a nechal dovézt ze zahradnictví. Vždy jsem se tomu vyhýbal a vybíral osobně, nicméně kvůli aktuální stuaci jsem se rozhodl to zkusit, teď už vím, že nikdy více, viz. fotka.

I přes polámané větévky by neměl být problém najít vhodné kandidáty na kosterní větve, nicméně nevím, jak si poradit s ustřihnutým terminálem. Chtěl bych docílit standardní koruny, nikoliv kotlovité. Tedy vést terminál nahoru a časem založit ještě druhé patro. Je možné vybrat jednu z horních větviček a pokusit se zkrácením terminálu nad ní dosáhnout toho, aby si strom udělal terminál z této větve nejbližším pupenem směrem nahoru? Nejsou tyto větvičky již příliš kolmo k terminálu?

Podotýkám, že pravá nejvyšší větévka, na kterou ukazuje šipka, je nalomená, proto je nepoužitelná.

Díky za veškeré rady.

Matěj

Zkracenyterminal
Zkracenyterminal
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 210.154 (?), 2.4.2020 21:12

v tomto bych pokracoval jako stihle vreteno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.180 (?), 2.4.2020 23:45

To možná i pan Matěj chce, ale chybí mu ten terminál. Mám stejný problém. Koupila jsem si také přes e-shop cca 2 roky zpět švestku a mám stejný problém. Navíc je to odrůda, která nasazuje větve téměř kolmo. Což je sice fajn, ale nový terminál se buduje špatně. Je to takový nešvar - větve rozložené po kmeni jako na vřeteno a uřízlý terminál velmi nízko:(.

Zásilkovny stříhají kvůli dopravě - je to smutné. A dělají to i ty e-shopy, kde jsou profesionálové. Holt vyhrává cena za dopravu nad kvalitou a perspektivou stromků.

Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.231 (?), 3.4.2020 7:46

A povedlo se vám nějak přimět strom aby pokračoval jako terminál některou nejvyšší větví? 

Díky

Matěj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.239 (?), 3.4.2020 8:20

Se švestkou nemám zkušenost, ale u jabloně bych zkusil silný řez, přihnojil dusíkem a doufal, že se probudí nějaké pupeny anebo bych terminál zkusil naroubovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.2 (?), 3.4.2020 8:32

Tento problém je velmi malé povahy, náprava je jednoduchá.Běžně se stává, že zásilkovky zakrátí zboží podle přepravního obalu.Specifika nákupu po internetu akceptuji.Stromek si následně vypěstuji podle svých přectav.Někdy je to mně ispiratívní výzva.A někdy tím stratím navíc rok.

1)zasadit jak je, odstranit spodní obrost do výše korunky, tedy nechat asi 3-5 nejvyšších výhonů, a nechat stromek, zda z nějakého nejvyššího regulérního, nebo spícího oka nevyraší nový terminál.

2)obdobně založit korunku, a jeden z příhodných (pružných)bočních výhonů, které se nalézají v horní části vyvázat kolmo vzhůru motouzem ke stávajicímu terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 20.231 (?), 3.4.2020 9:37

Bohužel žádný z vrchních výhonů není dostatečně pružný, ale popřemýšlím o tom. Ty boční výhony, kde by se našla oka k potenciálnímu náhradnímu terminálu se zdají být příliš kolmé, takže si neumím představit, jak by kmen vedený cik cak udržel například druhé patro kosterních větví. Ale možná mám jen malou představivost. 

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 209.180 (?), 3.4.2020 10:34

Záleží na tom, jak strom nasazuje nové větve. U té švetky, která nasazuje nové větve kolmo, se mi to bohužel zatím nepodařilo. Sice jí nahoře nová větev narostla, ale pod špatným úhlem - nešla vyvázat. Ustřihla jsem ji, že letos zkusím znovu, zda nebude nějaký lepší výhon.

Nápad s naroubováním není špatný. Švestky se chytají dobře. Zkusím to. Díky za typ. Odstřiženou větvičku mám v lednici, tak mám co roubovat:).

Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.4.2020 12:07

Roubovat čerstvě vysazený stromek švestky je nesmysl -  většinou odsouzený k neúspěhu. Pokud se přeci jen ujme, přírůstek bude mizivý.
   Nevím, z čeho děláte problém. Každý stromek má geneticky dáno, že vytvoří terminál, dokonce i tehdy, když to nechceme. Čarovat s roubováním či ohýbáním u čerstvě vysazené slivoně nemá význam. Tak jak radí 179.2, ponechte jen 4 zakrácené boční výhony jako základ ramen a nechte stromek vytvořit nový terminál. Možná jich bude víc, tak ponecháte ten nejlepší. I když zprvu bude stromek trochu křivý, časem se to srovná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.138 (?), 3.4.2020 12:32

Já bych zkusila vyvázat k uříznutému a vyslepenému "terminálu" tu větvičku, co je na fotce pod šipkou. Pokud zatím málo pruží, tak bych pár dní počkala, ony teď posílané stromky ještě nemají tolik mízy. A větvičky pod tím bych zakrátila nakrátko na korunku. Pokud by to ani pak narovnat nešlo, tak si stromek může terminál vytvořit sám, jak je psáno výše.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika