Těchobuzická



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 11.178 (?)
26.9.2016 11:26

Ty úzké pukliny (nehnijící) jsou pro Těchobuzickou docela typické. Slupka je tuhá, ale poměrně křehká.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 17.11.2015 20:37

Plody sice vydržely až do listopadu, ovšem jen z důvodu, že ptákům nechutnaly. Většinou byly totiž tak trpké, že se musely vyplyvnout. Soused byl z mých listopadových švestek nadšený a zřejmě mu to, že plody "kroutí hubu", moc nevadilo. Mně to ale vadí, bude nahrazena standartní "listopadkou" s názvem HARBELLA.

                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 25.12.2015 17:40

Standartem se něco stává když to vykazuje víceméně konstantní vlastnosti, které se dají očekávat v závislosti na podmínkách, nebo prověřené v čase.Přípustná je určitá, blíže nespecifikovatelná míra odchylky.Harbella standartní listopadová odrůda ještě není... je to novinka.

Papírově raná odrůda TĚCHOBUZICKÁ sice zmodrá dříve... možná v srpnu(podobně JOJO, nebo jiné vesměs sorty německé),a zřejmě vydrží do listopadu na stromě... to mi až tak nevadí.Pokud ovšem nezralé neopadávají,a budou během té doby, nebo až v listopadu k jídlu, a náležitě si pochutnám.Kyselé mě nevadí...mnohdy takové než přeslazené přijdou náležitě aromatické vhod.Pokud si na plodech v listopadu pochutnám tak dobře, jak na plodech listopadové standarty PRESENTY, tak mě ta alternatíva k PRESENTĚ mile potěší.Od TĚCHOBUZICKÉ zázraky nečekám, ale než ji zavrhnu, ještě by mě zajímalo chutové srovnání plodů švestky TĚCHOBUZICKÉ s plody především VALJEVKY, a JOJA.

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 6.9.2016 14:30

Těchobuzická, jak právě zjišťuji, je nejchutnější tvrdá, ale už jdoucí od stopky. Měkčí plody nejsou také špatné, ale chuťově se už překlápí spíše k rynglím.

Ještě v době když dozrávala, tak jsem si myslel, že se "překlopí" ještě více k Domácí švestce, ale překlopila se k rynglím, ovšem jen výjímečně, protože spíše zůstávala stále "ostrá", až nakonec v dalších letech zůstala i tvrdá a kyselá. 

                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.146 (?), 26.9.2016 8:51

Těchobuzická dosklizena. Nedávné vydatné déště z minulého týdne ale zanechaly na plodech viditelné šrámy. Každopádně i letos bude Těchobuzická chuťově patřit mezi ty nejlepší.


                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 11.178 (?), 26.9.2016 11:26

Ty úzké pukliny (nehnijící) jsou pro Těchobuzickou docela typické. Slupka je tuhá, ale poměrně křehká.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 236.1 (?), 16.10.2016 19:41

Těchobuzická letos dozrála do nebývalé chuti. Zatímm jsem sklízel jen popadané plody, a jsou skutečně excelentní. Sladké, aromatické a přitom poměrně tuhé. Z dalších nesklizených odrůd za nimi Eleny dost pokulhávají, Presenta je naopak snad ještě aromatičtější, ale plody má menší.

Těchobuzická
Těchobuzická
Elena
Elena
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 19.2.2017 9:57

Jak chutná pozdní standarta Presenta se mohu začátkem řijna až do první dekády listopadu každoročně utvrzovat.Chutná dobře i když na klasickou švestku domácí rozhodně u mě, ani nikde jinde... nemá! Jenže kdeže je touto dobou plodům DV konec... že?Spolu s Valjevkou jsou to stromy vzrostlé, zdravé, velmi ochotně plodící, takže se jich kvůli méně místa k sázení, a krapet druhořadému ovoci rozhodně zbavovat nebudu.

Objevují se názory, že Těchobuzická švestka, nebo Haroma taky dlouho dozrávají, a plody že jsou k jídlu později, nebo vůbec nedozrají.Přitom se mě stalo, že naočkované plodonoše Těchobuzické mi loni, koncem září a v řijnu přinesly chutné, vyzrálé a sladké plody.Řekl bych méně aromatické po švestce, a mnohem více po ryngli, ale harmonické chuti, sladké, s dobrou konzistenci dužiny.Žádnou monílii na plodech jsem nevypozoroval.Takže spestření a obohacení švestkové sezony.

Proto pranic nedám na hanlivé, připosrané posty, a už mám nový stromek Těchobuzické švestky ve školce přichystán, a budu letos sázet... bohužel i s tím vědomím, že stromky budou rodit za 8-10let, a jejich plodnost bude z počátku velmi nízká... a kdoví, zda se ta plodnost vůbec zlepší.

Mám ale naději v zakrslé podnoži, že mi plodnost té vrby přiblíží... a taky zkušenost-málo řezat, ale více vyvazovat.

à propos... nedělejte z Těchobuzické rannou švestku jen proto, že to tak některé zdroje mylně uvádí(středně ranná až pozdní),nebo proto, že v srpnu zřejmě začíná někomu modrat.Očividně by ji nejraději ranností nacpali už před DV... zapomeňte na to! Vyškrtněte si v kalendáři středně rannou, a dvakrát si podtrhněte fakt, že je to pozdní až velmi pozdní švestka.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika