Švestka stará 5 let opět nepokvete



host - 147.92 (?)
22.4.2011 13:11

Dobrý den. Platí pane Nováku tato Vaše rada také pro zelenou rynglodu? U mne to znamená, že zase nepokvete je to už jedenáctý rok. Vloni měla pár kvítečků z kterých vůbec nic nebylo. Takže tento zásah by měl ovlivnit tvorbu květů příští rok? Děkuji za případnou odpověď. Václav

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Halinka - (27) - 60.45 (?), 5.4.2011 15:30, zobrazeno: 15966x

Před 5 lety jsem zasadila 5 stromků, prý švestka pravá (koupeno v Želešicích). Po dobu čtyř let jsem poctivě stříhala a zakládala koruny. Stromy prakticky ještě nekvetly (vloni celkem asi 10 švestek) a letos opět nejsou vidět žádné květní pupeny. Koruny jsou přehoustlé, loňské přírustky až 2 metry dlouhé a rostlé do výšky. Je možná náprava nebo mám stromy pokácet? Nejsou k užitku a zbytečně zabírají místo. Díky za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 43.70 (?), 5.4.2011 17:02
Určitě k užitku budou, ale myslím si, že jste stříhala až moc. Pokud mají přírůstky až dva metry dlouhé jsou buď moc hnojené dusíkem nebo hodně stříhané. Je nutné hnojit jen fosforem a draslíkem, dusík zcela vynechat a nechat narůst pokud možno co nějvětší korunu, nestříhat nebo jen velice málo, jen to nejnutnější. Je to přímá úměra, velké přírůstky málo květů a naopak. Plody určitě budou, přeji hodně úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Halinka - (27) - 60.45 (?), 6.4.2011 6:51

Děkuji všem moc za radu. Ještě se zeptám: nemám letos vystříhat slabé přírůstky narostlé uvnitř koruny anebo si stromků letos vůbec nevšímat? A kdy zkrátit ty dlouhé přírůstky? Ještě jednou díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 5.4.2011 19:21

Host 43.70. vám radí celkem dobře. Já bych ještě provedl jeden velice účinný zásah pro nastartování plodnosti - vodorovný zářez do kmenu v délce asi 20-25% obvodu kmene. Vypadá to sice drasticky, ale zejména u švestek se mi to velice osvědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tomáš T. - (6) - 240.8 (?), 14.7.2011 21:25
Dobrý den, zajímalo by mne, jak hluboko, v jaké výšce provést zářez a taky jestli pilkou, nebo nožem a v které roční době.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 5.4.2011 21:25

. Stromy nejsou k užitku zřejmě díky Vašim zásahům.Samozřejmě je možná náprava. Nejjdnoušší tím, že jeden rok přestanete řezat. Plodnost se nepochybně dostaví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 6.4.2011 17:12
Ty krátké přírůstky tam musíte nechat to je právě plodonosný obrost, na kterém budou příští rok plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.73 (?), 22.4.2011 11:00

Jedna rada od starého zkušeného zahradníka p. Cvika z Milevska a mnou vyzkoušená už před 25 lety. Koncem července až do poloviny srpna i déle odkopejte zem od kořenů, na několika kořenech strhněte trochu kůru a zahrabte. Příští rok Vám švestka zaručeně plně rozkvete.Tímto zásahem částečně zabráníte koncem léta v sestupu asymilátů z koruny do kořenů a tyto látky přemění listové pupeny na květní. Tak mi to tento zahradník vysvětloval. S úspěchem jsem to vyzkoušel i na třešních, lísce a ořešáku. Přeji příští rok hodně švestek. M. Novák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.92 (?), 22.4.2011 13:11

Dobrý den. Platí pane Nováku tato Vaše rada také pro zelenou rynglodu? U mne to znamená, že zase nepokvete je to už jedenáctý rok. Vloni měla pár kvítečků z kterých vůbec nic nebylo. Takže tento zásah by měl ovlivnit tvorbu květů příští rok? Děkuji za případnou odpověď. Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.19 (?), 24.4.2011 21:33

Tato rada platí pro všechny peckoviny. Měli jsme na dvoře chalupy už celkem vzrostlou broskvoň, která tam vyrostla z pecky. Kvetla vždy jen několika kvítky a sem tam byla i nějaký plod. Pak někdy v červenci asi před 5 lety prokopal syn v blízkosti drážku pro hadici na vodu. Přitom samozřejmě poškodil kořeny. Příští rok byla broskvoň obalená květy a měli jsme i bohatou úrodu broskví. Od té doby brokvoň pravidelně kvete a také plodí. Je to opravdu osobně vyzkoušená metoda, která pomůže. U lísky to mám odzkoušené také. U ořešáků to by mělo fungovat též. Jedna známá paní mi vyprávěla, že měli na zahradě vzrostlý ořešák, který jim jen hodně málo plodil. Pak pod ním vykopali jámu na hašené vápno a ořešák jim od příštího roku začal konečně hodně plodit. Přesvědčovala mě, že mu pomohlo to vápno v zemi. Tak jsem si vzpoměl na poškození kořenů u peckovin a myslím si, že to mu pomohlo. Přeji úspěch a příští rok hodně rynglí. S pozdravem M. Novák, Milevsko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika