Švestka



host - 162.10 (?)
23.2.2008 20:49

Dobrý den, prosím o radu. Máme na zahradě blumu ale nevim co je to přesně za druh. Je asi 10 let stará. Plodí každý rok, ale skoro všechny plody jsou červivé nebo opadají. Listy jsou pravidelně obaleny mšicem přestože strom stříkáme. Jak a kdy  se provádí řez? Děkuji  jananvt@seznam.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
F.VALIGA - (1) - 233.85 (?), 10.10.2007 22:45, zobrazeno: 23366x

Scháním nějaké informace o medové švestce Tipala! Děkuji za odpověď. F.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zaozal M - (1) - 21.2 (?), 26.1.2008 16:21

Sehnal sem odkopky medové švestky. Má někdo zkučenosti s touto výsadbou? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 27.1.2008 16:23

Dobrý den. Tipala je registrována na Slovensku, kde se ve školkách prodává. Není náročná na pěstování(na úrovni běžné švestky) a má mít vyšší obsah cukru, tedy vhodná na pálení. Firma Juka vozí stromky obyčejně z Polska. Prodávají je pokud vím snad po celé Moravě. Některé odrůdy co nabízejí často neznáme a chce to je vyzkoušet. Vozí je bez ochrany kořenů na přívěsu a občas je polejí vodou. Po zakoupení a zastřihnutí kořenů je musíte alespoň po dva dny máčet v sudu s vodou. Jinak se neproberou. Kvalita není až tak zlá. Medovou švestku pěstujte jako každou jinou. Jeli cizosprašná, potřebuje opylovače. Zřejmě se jedná o místní klon. Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 27.1.2008 17:49

Myslím, že medová švestka není odborný název odrůdy, půjde spíš o lidové pojmenování slivoně medově žluté barvy a protáhlého tvaru -  možná i o špendlík. 
   Odrůda Tipala je populární pro svoji barvu a deklarovanou sladkost. Podle údajů z Geisenheimu ale není vůči šarce ani tolerantní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.10 (?), 23.2.2008 20:49

Dobrý den, prosím o radu. Máme na zahradě blumu ale nevim co je to přesně za druh. Je asi 10 let stará. Plodí každý rok, ale skoro všechny plody jsou červivé nebo opadají. Listy jsou pravidelně obaleny mšicem přestože strom stříkáme. Jak a kdy  se provádí řez? Děkuji  jananvt@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 23.2.2008 22:40

No myslím. Že řezem se červivosti ani mšic nezbavíte. Proti červivosti by asi pomohl postřik proti pilatce, stříkáte proti ní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.87 (?), 7.4.2008 17:45

Chtel bych se zeptat jestli nevite co je to za nemoc kdyz ti ze svestky asi z centimetrovych der tece miza a jak proti tomu zakrocit diky vaclav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan N. - (20) - 56.170 (?), 4.1.2009 23:23

Dobrý den, prosím o radu - co je to za nemoc, viz foto?

Děkuji

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan N. - (20) - 56.170 (?), 4.1.2009 23:40

Dále bych potřeboval poradit s identifikací švestky. Mám novou zahradu na které jsou některé staré stromy. Jedná se mi o nějakou odrůdu možná švestky a vím o ní jen asi toto: Dužina jde špatně od pecky,  ale plody jsou sladké, stromy jsou staré a začínají dost promrzat a mojí nový sousedé mi o těchto stromech říkají jen abych to nekácel, že je z toho výborná slivovice. Tak nevím jak se mám k tomu postavit, jsem z vysočiny a už jsem si koupil švestku JOJO, kterou jsem si myslel, že namnožím a tak vyměním za staré odrůdy. Budu moc rád, když mi někdo pomůže s identifikací, alespoň pro začátek a pokud je na první pohled vidět nějaká choroba - viz. foto.

Děkuji Milan N.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 117.148 (?), 5.1.2009 0:32

Vypadají jako "kadlátka" nebo se taky říkalo "karlátka". sladké, špatně jdou od pecky, dělávala se z nich povidla. Jinak Vám je dost slušně ožírají housenky-tedy listy-bez postřiku se rozhodně neobejdete. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika