Řez švestky



host - 14.171 (?)
12.11.2015 12:59
Myslím si, ze jsem ho tolik neomlela... Zastrihla jsem jen dlouhé letorosty. Byly tam dve větve přímo z kmene a rostly rovnou do středu koruny. Jsou tam ve středu vidět dva pahyly, ty odstranil na jaře pilkou. Dále jsrm to nestrihala na to kam dosahnu. Vždy jsrm mela stafle a ještě jsem se dost natahovala. Staci me napsat, ze na jaře zastrihnout dlouhé letorosty a nechat to byt i několik let...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.11.2015 11:03

To nelze tak jednoznačně říci. Má-li strom sklon k zastavení růstu, zahuštění a zababčení koruny, pak předjarní řez spojený s prosvětlením koruny a zkrácením letorostů patří k zásahům, které mohou podpořit růst směrem k větší koruně, a to i po 5 letech. Samožřejmě spolu s výživou, zálivkou, ochranou, atd. Musíme ovšem brát v úvahu, že ze slabě rostoucí odrůdy na slabě rostoucí podnoži mohutný strom nevypěstujete nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.99 (?), 12.11.2015 11:12

Tak jsem si to otočil a zesvětlil a nevím co bych na řekl ale vůbec se mne to nelíbí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 12.11.2015 11:50
Chudák stromek stejně dřív zajde na otevřený bércáky... S.P.,Ch.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 12.11.2015 11:31

Podle fotky co tu je, tak stromek měl letos pěkné přírůstky, takže v tomto případě žádným řezem strom nepodpoříte v růstu. Samozřejmě když ho někdo oholí, jako to udělala jeho majitelka, tak strom příští rok nejspíš vyžene plno nových dlouhých přírůstků, ale těžko předčí velikost, které by dorostl, kdyby ho tak neomlela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.171 (?), 12.11.2015 12:59
Myslím si, ze jsem ho tolik neomlela... Zastrihla jsem jen dlouhé letorosty. Byly tam dve větve přímo z kmene a rostly rovnou do středu koruny. Jsou tam ve středu vidět dva pahyly, ty odstranil na jaře pilkou. Dále jsrm to nestrihala na to kam dosahnu. Vždy jsrm mela stafle a ještě jsem se dost natahovala. Staci me napsat, ze na jaře zastrihnout dlouhé letorosty a nechat to byt i několik let...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 12.11.2015 13:32

A v létech minulých se činil kdo? Kdy jste zaváhala, jak Vás napadlo, že nekonáte dobře? Pata kmene je zraněná, nebo to jen tak z malého snímku vypadá?...S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 12.11.2015 13:34

Možná ne, ono záleží i na tom co z toho chcete mít, jestli chcete kolem stromku a snad i pod ním volně chodit,  a korunu mít spíše výše, tak to máte ostříhané celkem OK.

Jsem ten váš střih hodnotil příliš ze svého pohledu, kdy stromky i vysoké nechávám růst tak, aby měly co nejvice větví i dole, klidně až téměř na zem, aby se pak dalo co nejvíce plodů i na velkém stromě otrhat ze země. Že nám stejně ty dole rostoucí plody ožerou pesany je pak jiná věc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.171 (?), 12.11.2015 14:07
U te paty kmene je popraskana kůra, je možné ze je to od sekačky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.99 (?), 12.11.2015 17:04

Jětště jse ten snímek trochu vylepšil aby to bylo jako poučení jak to vypadat nemá. To není řez a s prominutím "amputace".


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.11.2015 18:40

No, čím dýl si ten obrázek prohlížím a zkouším si představit, co jste prováděla v minulých letech mám ten dojem, že jsou dvě možnosti řezu. Tedy vemte křídu a metr. Ve výšce 76 cm nad zemí udělejte křídou vodrovnou čárku kolem celého kmínku. Pak počkejte na výsledek halasování a řízněte to
a) centimetr pod čárkou
b) centimetr nad čárkou

Poté, co budete mít řez dokončen, je na čase upravit dole mísu. V tomto případě rýčem mísu upravujeme na hloubku dvou rýčů, případné překážející kořeny čistě přesekneme sekyrkou na dvou místech (u pařezu a na okraji mísy). Po dokončení úpravy mísy počkáme do jara a nasázíme nový stromek. Podle stylu řezu, který umíte, doporučuji vrbu.

enlightened S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika