Zdravověda stromů - minikvíz



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
14.1.2018 13:20

Nádory na jabloň 1 jsou vlastností některých odrůd, např. Blenheimské renety.
Kromě Jabloň 3 jsou projevy vesměs zahojené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 13.1.2018 23:59, zobrazeno: 7861x

Dobrý den,

trochu Vás přátelé vytrhnu z ovocnářovy okurkové sezóny. "Zdědil" jsem několik starých stromů, na kterých se učím a nové teprve "zakládám". Jen co jsem trochu proniknul do problematiky monilie, puchrovitosti, kadeřavosti aj. tak mi při pročítání linku "Jak pěstovat slivoně v 21 století?" vyvstalo tisíc nových otazníků s cytosporama, pseudomonas syringae aj. Jelikož je to obšírné téma, budou mi stačit jen odpovědi ANO/NE, ale když se rozepíšete budu jen rád.

1) mladá slivoň 1, trhlina, jestli se dobře pamatuji začala vznikat po ořezu větviček výše. Dle nově nabytých informací je to nákaza. Otázka odstranit je či ne? Pomohu tím něčemu?

2) stará jabloň 1 - dle info by tyto nádory snad měly být jen kosmetická vada, genetická "hříčka". Otázka, je to tak či je to nějaká nákaza.

3) stará jabloň 2 matčino - Otázka, vznilé díry asi nejsou mrazového původu že?

4) stará hrušeň - až při vkládání mi tak jaksi trklo, že to bude to stejné co u jabloně výše. Povodně jsem myslel, že to je nějaká mrazová trhlina, kterou navíc "dodělávají" mravenci + strakapoudi + sojky si z něj dělají zásobárnu na šišky (viz. níže).

5) mladá jabloň 3 - před přeroubováním jsem ji v zimě navápnil, ořezal, na jaře omyl wapkou od lišejníků a myslel jsem, že dané mapy vznikly omrznutím stromku, protože jsem jej sesadil někdy v lednu, když pak byly ještě mrazy a strom na kmeni prasknul. Ale podobné mapy jsou na celém stromě. Je to mizerně rostoucí přeroubovaná zimní jabloň v zamokřené půdě s podobnými nádory jako výše zmiňovaná. Otázka je to omrzlina?

6) staré slivoně 2 - při stékání vody po větvích dochází v rozštěpu k zahnívání. Otázka, je to jen přirozený vývoj stromů (ale je to i u středně starých stromů) nebo je to špatně či spíš vůbec založenou korunou. Pozn. u posledního obrázku, kdy byla kůra absolutně neporušená jsem vůbec netušil, že pod ní je několika centimetrová vykotlaná prasklina, až při vichřici odpadla celá větev.

Přátelé děkuji za jakoukoliv odpověď, s pozdravem 3nec

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 14.1.2018 11:22

Odpovím si sám :-D 1, 3, 4, 5 je asi kombinací --> Anthracnose (Bull's-eye Rot) Cryptosporiopsis perennans (sexual: Neofabraea perennans); fungus Neofabraea malicorticis (synonyms Pezicula malicorticis, Cryptosporiopsis curvispora) popř. Phytophthora... takže vše houbového původu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 14.1.2018 12:38

Vlivy věku, času, nepéče, nevyrovnaná, nebo nulová výživa +další chybná péče, výkyvů počasí, slunečnní úžeh, mráz... U nové výsadby se lze některých nepříznivých faktorů vyvarovat.SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.1.2018 13:20

Nádory na jabloň 1 jsou vlastností některých odrůd, např. Blenheimské renety.
Kromě Jabloň 3 jsou projevy vesměs zahojené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 14.1.2018 14:33

Je dobré rozlišovat co byla příčina a co následek. Do otevřených ran se vzdy něco nastěhuje. Ve vašem výčtu ještě chybí nejčastější nektriová rakovina, bakteriózy (Pseudomonas, Xanthomonas, Agrobacterium aj). Některé nekrózy souvisejí i s virovým onemocněním.

Projevy korových nekróz se obvykle zmírňují měďnatými postřiky po opadu lstů a před vyrašením nových.  Měď působí antibakteriálně i fugicidně. Vysoké koncentrace mohou za vegetace strom poškodit.

PS: Phytophtora není houba

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 14.1.2018 14:55

Ano na nektriovou rakovinu jsem při vyhledávání info též narazil, ale symptomy jsou si kolikrát podobné... sečteno podtrženo, dobře že jsem toho kuprikolu minulý rok koupil 0,5 kg ikdyž u těch starých stromů toho již asi moc nenadělém.

Někde psali, že když se to tak nechce hojit, tak to může být i nedostatkem vápníku v půdě. Ale jak říkám 20 let se o stromy nikdo nestaral, navíc těžší vlhčí půda a bez živin...

Jen snad ještě... u mladé SLIVONĚ 1 - MÁ SMYSL NAKAŽENOU VĚTEV ODSTŘIHNOUT? Popř. někde psali vyříznout do zdravého dřeva a zabalzámovat.

A u té mladé jabloně 3 - vypadá to, jako by byla celá půlka větvě odumřelá, tak jsem zvědav, jak to bude pokračovat. Nevím jestli se po sesazení stromu nedostala infekce do stromu ještě více ikdyž jsem na jaře stromek 2x stříkal měďí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.65 (?), 14.1.2018 17:23
Trochu teórie. V.: "...Phytophtora není houba...". Máte pravdu, podľa novšej taxonomickej klasifikácie patrí Phytophtora cactorum do ríše Chromista, teda už nie medzi huby (Fungi). Viď foto. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 14.1.2018 18:23

U té slivoně to je vcelku zahojené. Jestli je tam jiná lepší větev, poškozenou bych odstranil. Pozor ale na větší řezy. Slivoně na odstranění větší větve nereagují moc dobře. Uvidíte jak se bude rána vyvíjet. Jestli se ještě více rozšklebí, tak zasáhněte.

Přeroubované stromy musejí mít dostatek tažných větví, jinak chcípnou. Čistit strom wapkou asi taky nebyl uplně dobrý nápad.

v.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 14.1.2018 20:38

Děkuji za reakci,

ranka je na čtyřletém dřevě a takto pěkně otevřít se stihla za jeden rok(minulý rok jen malý náznak). Zatím je cca 2-3cm široká a jelikož je kosterní, tak se ani zahnův řez nedá udělat, ale věřím, že by to zvládla. Asi na tom čištění nástrojů něco bude. Roční krásný silný letorost přeroubované slivoně též vzorově prasklý (tehdy jsem to přikládal deštivému období po suchu).

Ano ano s tou wapkou jsem se nechal trochu unést. Jak jsem viděl na videu, jak fešák vzorně rýžákem čistí větev před přeroubováním, tak jsem holt ten zališejníkovaný strom vzal z gruntu.

AHA další myšlenkový pochod, na mladé jabloni jsem část nevzhledných nádorů odřezal... to jsem možná infekci též tak jaksi rozmetastázoval.

Aprop. kdosi tady hanil šedý stromový balzám v zeleném pouzdře, že mládé výhony či rouby spálí, ale opačně na vzrostlejším dřevě se mi zdálo, že se na meruňkách rána pěkně zacelila. Že balzám neměl jen krycí funkci, ale že pomohl přeléčení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 14.1.2018 21:01

Tady ještě pár obrázků, které přesně korespondujís mými jabloněmi. 

Dieback issues in McIntosh cultivars in Michigan and Apple Anthracnose Canker


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika