Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Nezabúdli ste na sýkorky?

Nezabúdli ste na sýkorky?

host - xxx.xxx.210.130 (?)
16.2.2012 7:56

U nás nejsou straky a sojky hlavním problémem. Na jaře vyvedou kuny mladé a populaci především sýkorek a vrabců, které celou zimu přikrmuji, silně zdevastují. K mláďatům do budek se snaží proklovat i strakapoudi. Řeším to oplechováním, zavěšením nebo hroty. Ale volně hnízdící ptáci mají smůlu.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Paľo. (1739) - xxx.xxx.177.41 (?)
12.2.2012 20:19, počet návštěv: 102040
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Minulú zimu som zavesil do koruny marhule tukové loptičky so semienkami balené v plastových sieťkach. Keď ich zbadala prvá koňadra, ihneď privolala ostatné kamarátky a potom už sme sa len z okna izby zabávali na akrobatických kúskoch malých nezbedníc. V priebehu 2-3 týždňov ostali sieťky prázdne. Túto zimu ale nepriletela žiadna. Tuhé zimy zlikvidujú až 80 % populácie užitočných hmyzožravých sýkoriek. Koňadry som v tomto roku videl iba v rozrábkarni mäsa na kopaniciach, kam chodím raz mesačne dozorovať. Majteľ rozrábkarne si každoročne získa ich pozornosť kúskom hovädzieho loja zaveseného na oplotenie.

Obrázky:
Loptičky z Lidla zavesené na konároch aj položené v krmítku
Loptičky z Lidla zavesené na konároch aj položené v krmítku
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.54.27 (?)
12.2.2012 20:28
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

K nám létají, máme zavěšeno v síťkách syrové vnitřní sádlo a v krmítkách mají slunečnici. Je pravda, že je jich letos méně než jiné roky, ale i tak létalí sýkorky koňadry, zvonci, brhlík, stehlíci, dlask. Kosi a pěnkavy do krmítka nejdou, sbírají na zemi to, co těm nahoře upadne. Je radost se na ně dívat.

Obrázky:

Připojit reakci

12.2.2012 21:29

Kosi, vrabci, červenky a občas žltochvosti (rehci) sú u nás v záhradke často. Stehlíkov a dlaskov Vám závidím. Zväčša ich vidieť až za mestom, na bodliakoch a suchých burinách pri kraji cesty či polia. Bližšie k domom si u nás netrúfnu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.182 (?)
12.2.2012 22:11

Už toho letos sežrali pěkných pár kilo, začínám vždycky krmit v listopadu :-)) Lída

Připojit reakci

13.2.2012 8:01

Tie naše sýkorky buď pomrzli, alebo je požrali mačky. Vyšplhať sa v sekunde na vrchol tuje a zdrapnúť do zubov vrabca, nie je pre tie malé šelmy žiadny problém.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.27 (?)
13.2.2012 9:35

Takhle si zvykla jedna připomínat, že nesmíme zapomenout nasypat, vždycky po ránu ještě zaklepe. E

Obrázky:

Připojit reakci

m3f (5560) - xxx.xxx.242.167 (?)
13.2.2012 10:07

To je nádhera! laugh K nám do krmítka lítají celé "bandy" opeřenců ale zdá se mi že až pokud mráz trochu poleví. Sýkorek nějak ubylo, ale doufám že jsou jen někde zašité před zimou.

Připojit reakci

13.2.2012 10:56

To máte Mirku pravdu, když je silný mráz, tak nepřiletí. Jinak pravidelně před devátou ráno - hrdličky, kosi, brhlík, koňadry, modřinky, vrabci, zvonci, čížci, pěnkavy, stehlík - jenom mlynaříky jsem letos ještě neviděla...       Lída

Připojit reakci

13.2.2012 11:12

yes

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.2 (?)
13.2.2012 14:55

Tak to Vám paní Lído, závidím. Nejen, kolik Vám jich k domku lítá, ale také Vaši znalost ptáčkůyes. Já u krmítka poznám pouze sýkorky, vrabce a kosy. Budu muset nasadit brýle cool a také vzít atlas ptáků do ruky. (Manžel tvrdí, že tu bývají i sojky, straky - tedy na jablcích, které kvůli nim necháváme na stromě, ale letos v zimě jsem je neviděla.)

My jsme jim kromě semínek začali přidávat i rozlouskané vlašské ořechy (dle rad v Receptáři) a je u krmítka a pod krmítkem živo i v těchto třeskutých mrazech smiley. Lenča

Připojit reakci

13.2.2012 14:50

Modřinku ani brhlíka som u nás Lído ešte nevidel. Nemáte záhradu v blízkosti lesa? Brhlíci hniezdili v dutinách a šplhali po kmeňoch dubov okolo našej chaty ve Stříbrné zátoce Vranovského jazera (Vranov nad Dyjí). Podobne ako kosi či drozdi- pôvodne lesné vtáctvo- strácajú plachosť v mestských aglomeráciách a idú bližšie k ľuďom.

Připojit reakci

Zdenci (490) - xxx.xxx.245.30 (?)
13.2.2012 17:25

U nás je ptáčků víc než dost, sýkorky, vrabci, zvonci, pěnkavy, kosi, strakapoudi a další.

Obrázky:

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.79.90 (?)
13.2.2012 18:06

U nás je zpěvného ptactva oproti minulým letům až drasticky méně. Za to je zde přehrdličkováno, v létě a na podzim také veliké množství strak.

Mám krmítko a lojovou kouli zavěšenou na švestce proti oknům. Se ženou to denně pozorujeme. Do krmítka přiletí nanejvýš 3-4 sýkorky  (loni jich bylo neurekom).  Na zemi pak 2-3 kosi a asi 2 pěnkavy.  Také jablka pro kosy, která dávám kvůli kočkám mezi keře dřišťálu, příliš neubývají. Tento stav jsme zjistili ještě před příchodem těchto krutých mrazů.

V minulých letech v sousední, neudržované zahradě bylo pod ještě německou jabloní černo od velkého množství kosů a dalších ptáčků, které ani pořádně neznám. Letos, i když tam neposbíraná jablka jsou také, jsem tam ptáčka neviděl.

Připojit reakci

14.2.2012 13:02

Také přikrmuji, hlavně slunečnicí a syrovým lojem. Kromě toho mám na zahradě pět vzrostlých hlohyní. Dokud je zima mírná, ptáčci o bobule moc nestojí. Jak napadne sníh a přituhne, očešou hlohyně během tří dnů. Zajímavé je, že preferují červené bobule před žlutými. Hlavně kosáci.

Připojit reakci

13.2.2012 17:55

Tihle mi lítají na okno v kuchyni na sídlišti. Sojky a straky tu jsou také, ale na krmítku nebyly a na zahrádce za městem je navíc ještě strakapoud a žluna (ale ti mi tam spíš obírají břízu). V létě navíc rehci, uhelníčci a sedmihlásci... Loni jsem tady viděla i kvíčaly.                 Lída

Připojit reakci

13.2.2012 18:04

:-)))...ještě jsem zapomněla - asi před třemi roky mi v truhlíku s muškáty na tom okně v kuchyni vyvedl mladé lejsek šedý (toho jsem neznala, ale podle knížky to byl on), tehdy jsem mobilem přes sklo fotila "seriál" od vajíček až po vylétnutí  :-)))           Lída

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.43.70 (?)
13.2.2012 18:28

Nezapoměli jsme na sýkorky, letos toho ptáci spotřebovali celkem slušné množstvi a ani se mně nezdá, žeby jich bylo méně než jiné zimy.

Připojit reakci

13.2.2012 19:01

Lído, Vy ste vyslovený magnet pre vtáčkov! Možno vyžarujete niečo, čo ich priťahuje? wink  Straky a sojky Vám ale do krmítka nepriletia, iba ak byste im tam dala napr. kúsky mäsa. Sú to "mrchožrúti". Počas tejto zimy je u nás aj doterných kosov pomenej. Predminulú jeseň ich bolo na poli za plotom stovky. Blízko nás sú totiž opuštené záhrady za bývalými domkami, ktoré za minulej éry zváľali a obyvateľov natlačili do panelákov.

Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.38.136 (?)
13.2.2012 20:36

Já dávám kosům jablka na zem a pěkně je ozobají, že zbyde jen jádřinec. Sýkory mají slunečnici a v síťce 100% tuk na smažení, místo loje.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.96 (?)
13.2.2012 21:38

Každý rok na podzim koupím 20kg slunečnice černé a každý rok ji za zimu skrmím. Krmit začínám na začátku listopadu. Dávám jí to 5 litrových pet lahví, kde udělám v horní polovině okénko. Každý týden ještě navíc kupujeme lojové kouličky, někdy seženu i lůj nebo morkové kosti. Na zem dávám jablíčka pro kosy, ovesné vločky, řepku a drcenou pšenici. Maj se u mě jako v bavlnce:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.96 (?)
13.2.2012 21:43

Sýkorky na oříškách:-)

Obrázky:

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.164.27 (?)
14.2.2012 9:25

Tak takúto pochúťku Vaším koňadrám závidím. Ostalo v sáčku niečo aj pre Vás? wink

Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.38.136 (?)
13.2.2012 21:51

Mám si to představit tak, že lezou do PET láhve?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.126 (?)
14.2.2012 0:07

Moje sýkorky jenom ořechy, slunečnici ani lojovou kouli nechtěji.Čím to asi je?A co mám dát kosům, zjistil jsem že mají taky žízeň protože jak v neděli tálo pily vodu ze žlabů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.27 (?)
14.2.2012 9:42

Kosům jablka, hrušky, možno rozkrojit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.198 (?)
14.2.2012 9:57

smiley uz som rozdala 30 kg slnecnice, miesto jablone mam sykorkovnik a vrabcovnik niekedy stehlikovnik, vtacikov chodi tak 50. drozdov pomenej, cvikavy tak dve a cierne 4 ks, jedavaju jablka a zvysne hrozno (uz je zjedene) glezg bol zatiall jeden, hrdlicky dve, dva bazanty, dva datle

Připojit reakci

14.2.2012 10:47

Sýkorky jdou nejdříve po tom co jim nejvíce chutná. Až nebudou ořechy pustí se do dalšího.

Připojit reakci

Zdeni (52) - xxx.xxx.107.127 (?)
14.2.2012 18:11

Paĺo - nevím, jestli sojky jsou mrchožrouti, ale mně chodí na třešně i ořechy, při dozrávání,  a nedávno při focení krmítka jsem se vyděsila, když se tam přiřítila sojka a celé krmítko tělem vymetla... mám zahradu vedle lesa. Na krmítko moc nehleďte, stloukla jsem ho sama - no jsem ženská...

Obrázky:

Připojit reakci

pylorus (63) - xxx.xxx.8.216 (?)
14.2.2012 18:54

Také přidám jednu :-) 

Obrázky:
Hýl
Hýl
Připojit reakci

14.2.2012 21:59

Jé, vy tam máte hýly - já je viděla 1x v životě  :-))) !           Lída

Připojit reakci

pylorus (63) - xxx.xxx.8.216 (?)
14.2.2012 22:37

Ano ano, k nám na Chebsko pravidelně létají zimovat (pravděpodobně od našich severních sousedů). Byť jsem se dočetl, že Hýl u nás i běžně hnízdí v našich končinách je vídám vždy jen v zimě.

M. 

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.149.176 (?)
14.2.2012 23:23

Zdeni, v krmítku na snímke máte koňadry, nie sojky. Mnohí vtáci sú všežravci. Netvrdím, že sojka je výhradne mäsožravá, patrí tuším medzi krkavcovitých, ale straku na čerešne či orechy istotne nenalákate.wink

Připojit reakci

PP. (5416) - xxx.xxx.70.100 (?)
15.2.2012 7:17

Už zase? To myslíte, že paní Zdeni je tak omezená, že nepozná sýkoru? Asi před dvěma roky, při intenzivním krmení (30 kg slunečnice a jiné za zimu) mi jednou přiletělo ke krmítku v jednu chvíli 7, slovy sedm sojek. Přeberte si to jak chcete.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.116.7 (?)
15.2.2012 8:01

Také se připojím - u nás okupují krmítka sýkory modřinky, uhelníčci, koňadry, dále vrabci - těch je nejvíc. Potom stehlíci, pěnkavy, hýli, červenky, zvonci, čížkové, strakapoudi, zvonohlíci, brhlícii a nejvíc se mi líbí dlaskové-těch jsem napočítala 9 najednou. Také se k nám již vrátili špačkové, ti jsou u nás již přes 2 týdny a chudáčci také chodí sbírat pod krmítko společně s kosi, strakami, hrdličkami a sojkami. Bydlíme na konci vesnice, za námi je louka a pak les. O víkendu krmítka vyfotím a přiložím fotky. Helena

Připojit reakci

Marvella (814) - xxx.xxx.35.114 (?)
15.2.2012 8:56

Dobrý den Palo, tak to s Vámi nesouhlasím. V krmítkách, ale i u nich, na lojových koulích to máme strakami a sojkami přímo obležené. Naopak vyhánějí všechny ty ostatní malé ptáčky. Sojka - potravu si vyhledává na stromech i na zemi. Živí se především stravou rostlinnou hlavně žaludy a bukvicemi, ale i lískovými ořechy, obilím, různými bobulemi, semeny, ostružinami, jeřabinami atd. Živočišná strava se skládá hlavně z mladých ptáků, vajec, myší, hlemýžďů, ještěrek ale i malých nejedovatých hadů.
Straka – má velice různorodý jídelníček. V podstatě je schopná se živit vším včetně odpadků. V přírodě je její potravou většinou různý hmyz, měkkýši, drobní obratlovci, ale i větší mršiny. Rostlinnou stravu tvoří hlavně semena a různé plody. Při sběru potravy se velmi často prochází po zemi, ale sbírá potravu i na stromech.Vybírá z hnízd nejen vejce, ale i mláďata, a to je důvod, proč bývá označována za škodnou. Marcela

Připojit reakci

Nocenka (55) - xxx.xxx.240.66 (?)
15.2.2012 12:24

Včera jsem doplňovala krmítko. K nám zalétají hlavně obvyklé sýkory - koňadry, modřinky, babky - vrabci, hrdličkylaugh, zvonci, kosi, rehci, sem tam čížek nebo stehlík či pěnkava, jednou za čas se objeví hýl nebo dlask, ale to bývá celkem zřídka. Což je škoda, protože zrovna hýlové se mi líbí asi úplně nejvíc. Dokonce nám občas na krmítko útočí strakapoud, ale nevím, jestli z toho něco má.indecision Když zbyla na stromě nějaká jablka, občas udělaly nálet kvíčaly, no letos mají smůlu, neměli jsme žádná.

Připojit reakci

15.2.2012 15:08

Ona sojka preferuje masovou stravu v době hnízdění, to je schopná rozporcovat dospělou sýkorku - viděla jsem na vlastní oči - a že další tři sýkorky lítaly okolo a řvaly, jí bylo úplně jedno. Pomoc sýkorce už bohužel nešlo  :-(((. Od té doby je nemám ráda. V jiném období sojky žerou spíš semena a plody.          Lída

Připojit reakci

Zdeni (52) - xxx.xxx.107.127 (?)
15.2.2012 16:08

...taky sojky ráda nemám... a hejl, sice krásný, a nenadělá více škody jak užitku? nevyklovává pupeny stromů? ale nejsem si jistá...

Připojit reakci

Nocenka (55) - xxx.xxx.240.66 (?)
15.2.2012 16:18

Tak upřímně, přiznám se, že je mi docela jedno, jestli hýl vyklovává pupeny stromů, nebo ne. Rozhodně nám nikdy žádný strom nezničil, což mi vcelku stačí.wink

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6754) - xxx.xxx.70.240 (?)
15.2.2012 17:58

Oceňuji založení této diskuse. Je mi trochu líto, že jsem se nepřiměl nic podobného zhotovit. Nejčastějšími návštěvnicemi jsou tady sojky a straky. Na věrné přátele kosáky bych ale zapomněl. Ti jsou tady odjakživa. Po mnoha letech nepřítomnosti se sem vrátili i vrabci. Nejmilejší přítelkyní podzimu se však stala červenka, která mě dělala společnost po celou dobu sázení stromků a hledala v hromádkách vykopané hlíny něco dobrého na zub.  Vždycky když jsem začal z hloubením jam, odněkud přilétla. Kdoví, kde je jí teď konec.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.79.90 (?)
15.2.2012 19:24

Sojka byla ještě před před asi 10 lety řazena mezi škodnou pernatou zvěř a myslivci ji tudíž lovili, protože dělala škody v hnízdech dalších ptáků, včetně zpěvných.Jak už bylo přede mnou uvedeno, živí se i vejci a mláďaty ptáků. Dnes je celoročně hájená a dost přemnožená.

Podobné škody dělají i straky.  Ty se sice mohou lovit od srpna do února, ale protože se vyskytují hlavně na nehonebních pozemcích (např. zahrady a parky), je jejich odlov poměrně malý. V naší oblasti je silně přemnožená. Kdysi se mohla lovit celoročně.

Sojky i straky patří do čeledi krkavcovitých.

Připojit reakci

ferum (56) - xxx.xxx.192.118 (?)
15.2.2012 19:37

Také připojím pár fotek. Při mrazech okolo-15°C kosice z krmítka neodlétala, ani když jsem chodil metr okolo ní.

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.67.66 (?)
15.2.2012 19:16

Milá paní Lído, chápu smutek nad zabitým ptáčkem. Sojky, stejně jako sýkorky ale do přírody patří a že se ptáci navzájem požírají, to už tak prostě je a je to asi dobře.
   Sojka nepochybně víc ptáků zachrání než sežere. Svým typickým zaskřehotáním upozorní na nevítaného návštěvníka lesa. Jen se mi zdá, že její hlas slýchám v posledních letech čím dál méně často.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.4 (?)
15.2.2012 20:36

dnes byl u nás krom jiného krásný dlask

Připojit reakci

15.2.2012 21:01

U nás se sojky stěhují z lesů do měst, i ornitologové si stěžují, že vytlačují drobné pěvce.  Jen kolem v naší ulici jsem jich loni napočítala šest.  Lída

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.182.54 (?)
15.2.2012 21:16

Pre Marvellu: Rád Vam verím, že sú sojky a straky zvedavé a priletia do krmítka. Strakapúdi tiež v núdzi a v mraze vyzobávajú lojové gule. Krásne straky u nás stretávam iba na cestách, kedy na poslednú chvíľu odskočia pred idúcim vozidlom. Hodujú totiž na rozplácnutých ježkoch, túlavých mačkách či zrazených zajacoch. Myslím, že v prírode plnia spolu s dravcami úlohu akejsi kafilérie- likvidujú kadávery. Ale aj tak najviac závidím Nocenke. V sortimente vtáctva okolo krmítka môže súperiť so ZOO.

Připojit reakci

16.2.2012 7:56

U nás nejsou straky a sojky hlavním problémem. Na jaře vyvedou kuny mladé a populaci především sýkorek a vrabců, které celou zimu přikrmuji, silně zdevastují. K mláďatům do budek se snaží proklovat i strakapoudi. Řeším to oplechováním, zavěšením nebo hroty. Ale volně hnízdící ptáci mají smůlu.

Připojit reakci

martina244 (9) - xxx.xxx.4.131 (?)
21.3.2012 10:49

Taky ptáčkům sypu od podzimu do krmítka, aby se jim u mě líbilo a na oplátku mi od jara sbírali breberky :-) Na to, že jsem celý život v Praze, sleduju jak se mění složení druhů. Dřív jsem tu měla sýkorky, kosy a vrabce. Poslední dobou přibyla spousta strak, sojky a od loňska se mi sem slétají hrdličky. Nedávno se mi jedna zašprajcla v krmítku :-) Jo a té sojce - dneska jsem koukala z okna na dvě a měly v zobáku nejspíš žalud nebo oříšek :-)

Připojit reakci

martina244 (9) - xxx.xxx.4.131 (?)
21.3.2012 10:54

Ještě jsem chtěla napsat, že si u nás kosáci dělají každoročně hnízdo pod střechou skleníku. Sice jim tam dávám vodu, část střechy zastíním než vyletí a snažím se větrat, ale stejně nechápu, že tam v tom vedru ti mladí přežijí...

Připojit reakci

21.3.2012 15:47

Díky založení tohoto vlákna, jsem si začal více všímat ptactva, než v minulosti. Je zajímavé, že hned po skončení těch silných mrazů se tady objevilo mnoho sýkorek, které začali být nejhojnější snad úplně všude. Sojky teď byly vytlačeny strakami. Co se týče kosů, tak mi někdy připadá, jako kdybych měl pod stromky puštěné slepice. Rozhrabávají mulč a hledají něco k snědku. Zase mají ale velmi hezký hlasový projev. Sýkorky ho mají rozmanitější. Ani jsem nevěděl, že sojka umí tak zvláštně změnit hlas, který připomíná malé děcko. Vím, že to umějí kočky, ale na sojku jsem hleděl dost překvapeně. Zřejmě jim začaly námluvy.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.41 (?)
21.3.2012 21:32

Zdravím do Pardubíc, Petře!

Práve dnes som počúval na stanici Regina rozhovor so skvelou bratislavskou ornitologičkou. Dozvedeli sme sa veľa nového o vzťahoch medzi samičkami a samčekmi, podobných ako u ľudí, o krásnom speve naších vtákov aj o problémoch s holubami, strakami a inými pôvodne lesnými vtákmi, ktorí sa v priebehu niekoľkých desaťročí "urbanizovali". Vďaka strakám ubúda drobných speváčikov aj vrabcov. Regulácia stavov strák či holubov je v mestách problematická. Mimo mesto vrabci vo veľkom hynú napr. po konzumácii- vyzobávaní vzchádzajúceho namoreného osiva. Aj keď vrabci ozobávajú spolu s kosmi prvé čerešne a jahody v záhradkách, skonzumujú na kŕmenie mláďat neuveriteľné množstvo hmyzu, podobne ako sýkorky. Sýkorky vedia byť aj také potvorky, že zobákom ťukajú na úl a keď vydráždené včely vyletia, pekne ich spapkajú... Rozdeľovať vtákov na užitočné a neužitočné je ako určovať ktorý človek je vyložene dobrý a ktorý nie. V každom z nás sú vlastnosti obojího druhu...wink

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.48 (?)
13.4.2012 14:25

Už som si myslel, že sýkorky u nás počas Ruskej zimy vymrzli. Oproti minulému roku som žiadnu nevidel a lojové guličky zavesené na konároch marhule ostali nedotknuté. Napriek tomu som ich nechal na strome aj cez Veľkú noc. Neviem ako kvety, ale guličky v pohode prežili ľadovú protimrazovú kúru. Včera som náhodou pozrel z okna a tešili sme sa všetci z toho, ako si dve koňadry pochutnávajú na semienkach v loji, napriek tomu, že bolo pomerne teplé počasie. Tieto čiperné vtáčiky zrejme oblietavajú postupne všetky prídomové záhradky a hľadajú niečo na zub, príp. aj miesto na hniezdenie. Často si ho spravia tam, kde by to nikto neočakával. Napr. v kruhovom otvore mohutnej železnej nohy, ktorá ostala trčať ako torzo bývalého poľovníckeho stolu.surprise

Připojit reakci

13.4.2012 16:16

Tady je sýkorek všude dost. Snažím se identifikovat i méně známé ptáky, ale není to tak jednoduché, jak jsem si myslel.

Připojit reakci

23.5.2012 15:58

Objevili jste na své zahradě nějaké nové druhy ptáků? Tady převládají stále Kosi, Koňadry, Modřinky jsou pryč a sem tam nějaká Straka a Sojka. Příjemné zjištění je, že nám tady začala zpívat Pěnkava, kterou jsem měl spojenou spíše s volnou přírodou. To samé platí i o Budníčkovi menším. Je to drobný ptáček, ale s výrazným specifickým hlasem. V nedalekém lesíku se dá dobře poznat i Brhlík lesní, chodící po kmenech stromů sem a tam. Na svých cestách jsem v jedné vsi zaslechl hlas Strnada zahradního, kterého mám spojeného s letními parnými dny. 

Připojit reakci

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
23.5.2012 18:16

U nás (zlínsko) se objevil lejsek asi bělokrký. Ještě jsem takového ptáčka neviděl!

Připojit reakci

jirilan (753) - xxx.xxx.39.197 (?)
24.5.2012 6:30

U mě se rozmnožili holubi Hřivnáči. Jsou krásní, ale ozobávají mně listy sazenic košťálovin. Musel jsem je nakrýt bílou netkanou folií.

Připojit reakci

24.5.2012 10:47

Když dělají ptáci na zahradě neplechu je to mrzuté. Co se týče těch ptáků o kterých jsem psal, tak to jsou jen ti, kteří mají hlasové projevy velmi specifické a těžko zaměnitelné. Drtivou většinu pěvců by poznal jen zkušený ornitolog, protože jejich hlasové projevy jsou si dost podobné, anebo těžko zapamatovatelné, alespoň pro mě. Jinak, doufám, že se tady ta Pěnkava s Budníčkem udrží. Místní kosi čím dál víc ztrácejí svou plachost a udělali si hnízdo na VP, která stojí blízko u domu a neustále pod ní někdo chodí. Mají hnízdo asi ve třech metrech a využili toho, že jsem ji po zmrznutí květů, sesadil a tudíž hustě obrazila a spleť jejich výhonů jim k vytvoření hnízda dobře posloužila. Samička často slétne dolů a hledá pod mulčem žížaly. A taky často navštěvuje Rivan, což už je méně zábavné.

smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.42 (?)
4.2.2014 21:28

Pane Petře z Pardubic, to co máte na lojové kouli jsou Modřinky, taky je mám na několika rozvěšených. V sadě jsem nainstaloval 20 krmítek a objevili se mi tam dokonce i Zvonci a Hýli. Už dlouho jsem je neviděl, až letos. Jinal každý rok pro tyto ničitele škůdců zkrmím asi ta metrák slunečnice plus nějaký senegal a pšenici jarku. Lojových koulí nepočítám. Oni se mi za to v sezoně odvděčí. Wendy

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.132 (?)
9.3.2014 22:02

Tak mě při pohledu na toto vlákno napadlo, zda-li byste mi dali radu, kdy je nejvhodnější vyměnit "podestýlku" ptákům v budkách? Pořád váhám, nechci je totiž vyhodit ze zimního lože. Nebo je možné, že by stejní obyvatelé zůstali i na léto a na stejné peřině?

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.92.38 (?)
10.3.2014 7:37

Já bych ty ptáky tolik nerozmazloval. Když budou chtít novou peřinu, tak ať si ji vymění. Budky jsem jim rozvěsil, ale o vnitřní výbavu se už musejí postarat sami.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
10.3.2014 19:51

Jsou ptáci, kteří pracně vybudovaná hnízda po výletu mláďat opustí a každý rok stavějí jiné.Opuštěná hnízda zase vyhledává jiný druh ptactva a hnízdí bez práce právě v nich. Proti gustu žádný dišputát.  AB

Připojit reakci

PP. (5416) - xxx.xxx.14.199 (?)
10.3.2014 9:19

Ehm, mám pocit, že ptáci nenocují v budkách, ale na větvích. V budce jen hnízdí. Představa idylického teplého ptačího pelíšku je asi spíše pohádková. Ale snesená vajíčka už by tam být asi mohla. 

Připojit reakci

Mičurin II (931) - xxx.xxx.73.140 (?)
10.3.2014 10:45

Já čistím hnízdící budku každý rok v listopadu.V Zahradkáři jsem se kdysi dočetl o přezimování roztočů v podestýlce kteří napadají čmeláky.V jakém stadiu vývoje čmeldů už si nepamatuju ale toto doporučení ctím. - Mičurin II

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.92.38 (?)
10.3.2014 14:35

Drtivá většina ptáků poletujících mi na zahradě hnízdí jinde než v mých 8 budkách, a jejich hnízda nikdo nečistí. Takže čmeláci maji i tak smůlu. Dalšími blízkými jsou ve stodole hnízdící vlaštovky a jiřičky. Jestli někdo vymetá jejich hliněné příébytky, nevím, sám se o to pokoušet nebudu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.111 (?)
10.3.2014 16:22

Vždy koncem listopadu je dobré budky vyčistit, tj. vyhodit staré hnízdo. Také sprejem budku vydesinfikujeme.  Na jaře je to problemarické, protože nikdy nevíte, kdy už si ptáci hnízdění připravují a mohli bychom je vyrušit. Sýkorky se v krutých zimách schovávají i v budkách, ale nemusí to být pravidlem... taky jsme tam jednou v prosinci vyrušili párek hrabošů - fuj, to jsme se jich lekli :-). Nijak neberu zastáncům nečištění budek jejich názor - je to na nich, jak se rozhodnou.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.114.159 (?)
10.3.2014 21:16

Keď som pred 26 rokmi vyrábal prvú vtáčiu búdku do prvej záhradky, urobil som u nej vynímateľné dno zaistené odspodu 4 obrtlíkmi. Vnútri som drevené dno vylepšil nalepením polystyrénového hniezdočka v tvare plytkej jamky.laugh Dôležitý bol priemer vletového otvoru- ten určuje druh hniezdiaceho vtáctva. 20-30 mm bohato stačí. Búdku s bidielkom pod otvorom som pripevnil na zvislú 2,5 metrovú lešenársku trubku mimo dosah korún, tak aby vtákom neublížili štvornohé šelmy. Každý rok po zime som pri vyjmutí dna vysypal hromadu nečistôt. V búdke občas hniezdili striedavo žltochvosti (rehci) a vrabci. Dokiaľ sa na slnku nerozoschla a nerozsypala. Sýkorky sú pri výbere miesta na hniezdenie oveľa opatrnejšie a rafinovanejšie.

Připojit reakci

Mart (245) - xxx.xxx.1.101 (?)
23.3.2014 14:16

Někde jsem četl, že je dobré čistit budky již na podzim nebo také po mrazech v lednu,  část různých cizopasníků vlivem mrazů uhyne.Každopádně koncem února by měly být budky vyčištěné, opravené a připravené pro nové nájemníky.Martin

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.101.134 (?)
23.3.2014 15:58

V búdke sa môžu usadiť aj osy či včely. V každom prípade pravideľné čistenie búdok výrazne zvyšuje návštevnosť vtáctva a frekvenciu hniezdenia. Potvrdí Vám to ktorýkoľvek ornitológ.

Připojit reakci

kranex (47) - xxx.xxx.218.158 (?)
20.4.2014 22:41

striesku zdnuka a horny vnutorny okraj (cca cm) natieram motorovym olejm, vsiakne do dreva, vtakom neublizi a osy si tam neprilepia hniezdo...

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6754) - xxx.xxx.245.242 (?)
21.4.2014 16:14

Dobrý den. Pane Josefe, tady na Vysočině stále slyším zpěv strnada, ale bez poslední klesající slabiky. Na konferenci věnující se "nářečí" strnadů jsem nebyl, ale je možné, že se jedná opravdu o strnada obecného a ne zahradního. Myslím to tak, že strnad obecný zde poslední slabiku nepoužívá. Zpěv z poslední klesající slabikou jsem slyšel jen jednou a to u písníku jižně od Pardubic.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.71.114 (?)
21.4.2012 17:48

souhlas. Rovněž od listopadu. Letos to bylo 55 kg slunečnic a 15 kg ovsa. Člověk si až říká, kam to vlastně mohli všechno nacpat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.226.125 (?)
12.1.2013 13:24

Teď se mi na zahradě usídlila letka hrdliřček cca 12 ks. Obě násypná krmítka vyprázdní za 15 minut. Utlačují sýkorky a ostatní zpěváčky. Co s tím? Kromě vzduchovky.

Připojit reakci

HONZAD (484) - xxx.xxx.176.214 (?)
8.12.2012 18:57

Už je to tady! Děda Mráz se přišel podívat i do České republiky a vypadá to, že se tu nějaký čas pobude. Postupně si zvykáme na bílý výhled z oken našich vytopených domovů a i kosové postupně přepeřují do zimního zbarvení.laugh

P.S. Omluvte zhoršenou kvalitu oborazu, je to foceno přes záclonu a okno.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.102 (?)
9.12.2012 7:20

Přestávám sypat do krmítek směsi. Sýkorky, vrabci, rehkové, brhlíci a ostatní zobají pouze slunečnici. Proso, oves a ostatní vyhazují z krmítka na zem. Proto už budu kupovat jen slunečnici. Samozřejmě doplním řádným pruhem loje. Poraďte co jestě přidat. Zdá se mi ta strava poněkud jednostraná.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
9.12.2012 10:31

Divím se, že proso ptáčkům nechutná. To u mne ho berou, i když je pravda, že nejvíce se zajímají o slunečnici.

Do krmítek je možno přidat také trošínku hořčičného semene. Loni jsem psal, že ptáčků ubývá a je jich na zahradě méně. V těchto dnech mi však navštěvuje krmítko a lojové koule na stromech početné hejno sýkorek, strakapoudi, co se mi starali o sklizeň lískáčů, jsou zde také a hodně kosů. Je zde asi 8 cm sněhu a mrazy -16°C.

Připojit reakci

Zdenci (490) - xxx.xxx.245.32 (?)
9.12.2012 19:37

Já míchám slunečnici, pšenici, mák a ovesné vločky. Je pravda že sýkorky vyhazují pšenici z krmítek ven, ale na zemi jí zobou vrabci a zvonci, takže žádné ztráty.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.179.89 (?)
9.12.2012 22:23

Krmím slunečnici a lůj vařený, pomletý s trochou škvarků a ořechů.slétá se mnoho ptáčků a chodí i veverka.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.210 (?)
12.12.2012 12:40

Ne nezabudli zme! Krmíme léta. Akorát nás mrzí, že neni k mání za rozumnou cenu hovězí lůj. Kupovat ho za cenu hovzad je neúnosné. Lojové koule by ale neměly obsahovat lupinu a oves. Také i u tohoto produktu je cena přemrštěná. Výrobci zde hrají na city. Letos, to je tento začátek zimy, jsme již spotřebovali 20l slunečnice z vlastní produkce. Než jsme úbory stačili sklidit. tak cca 60% bylo fuč. Ptáčci a myši!! Chodí k nám i bažanti. Letos se objevily tři slepice. Je velkou škodou, že nevyvedou žádné nové bažantíky. Všechno sežěrou kocouři nerozumných chovatelů a neni nikdo, kdo by počty toulavců slídících po ptačím masíčku korigoval. Na zavěšených úborech byl dokonce strakapúd. Přicází i sojka. Kosové, při své důvěřivosti, téměř všichni, padli za oběť kocourům.

Obrázky:
bažantí slepice
bažantí slepice
Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.210 (?)
12.12.2012 12:45

Další foto, tentokrát sýkorka na krmítku. Fota byla pořízena přes dvojité sklo a za sněžení. Toto krmítko se nám nejvíce osvědčilo.

brousek

Obrázky:
Sýkora koňadra na krmítku se slunečnicí.
Sýkora koňadra na krmítku se slunečnicí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.2 (?)
10.12.2012 10:16

Náš pan domácí se takhle maskuje pořád.Žije tu s námi už asi pět let a máme vždycky radost když se brzy na jaře zase objeví.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.2 (?)
10.12.2012 10:28

Ještě jedna fotka.

Obrázky:

Připojit reakci

10.12.2012 12:41

Co je to za ptáka, vypadá jako nepovedený kos?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.2 (?)
10.12.2012 13:16

Je to opravdu kos.(Hříčka přírody)Má dokonce každý rok mladé. 

Připojit reakci

Reniii (620) - xxx.xxx.146.37 (?)
10.12.2012 23:42

Také jsem před lety podobně zbarveného kosa viděla... je to genetická odchylka - leucismus. Pravděpodobnost že mládata budou stejně zbarvená je minimální.

K nám létají pouze černí kosáci... krmítko ani rohlíky pod ním je zatím moc nezajímá, protože dávají přednost bobulkám přísavníku, kterým je porostlý dům. To je fakt super, páč máme pořád modře pos*aný schody  laugh.  Na krmítko létají hlavně sýkorky koňadry a modřínky, docela mě překvapilo že modřínka ač je menší, dokáže hravě odehnat koňadry surprise! Několikrát jsem na zavěšené lojové kuličce viděla strakapouda... asi je to pro něj lepší jak nic, na ořešáku už mu žádný ořech nezůstal (dokázal zlikvidovat skoro celý 10l kbelík ořechů!). Jinak tady máme ještě asi tak milion havranů (na zahradu jich lítá naštěstí jen pár) a kavek... několikrát jsem ten milion viděla v podvečer u nádraží, všechny stromy v obležení... jak z filmu od Hitchcocka... brrrr frown.

Připojit reakci

11.12.2012 9:56

Mám několik keřů hlohyně. Kosáci bobule ignorují dokud nenapadne sníh. Jakmile napadne větší vrstva, oholí keře během 3-4 dnů. Nejprve zobou sytě červené bobule, pak oranžové a nakonec ty žluté. Asi tam bude nějaký rozdíl v chuti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.254 (?)
11.12.2012 12:17

Ad zbarvený kosák. Nevím nic o leucismu, ale podle webu by byl spíše celý světlý. Dle mého se může jednat o další zajímavý fenomén, známý i u lidí, a to vitiligo, kdy dochází ke ztrátě pigmentu jen u některých buněk. Proto ten strakatý kosák. A pokud má onu informaci i v zárodečných buňkách, může jeho potomstvo být klidně celé albinotické.

Mittwoch

Připojit reakci

PP. (5416) - xxx.xxx.14.199 (?)
11.12.2012 13:00

Když odhlédnu od nějakých osobních pocitů vůči panu P., není třeba se pozastavovat na tím že nediskutuje. Je to každého výsosotná volba zůčastnit se diskuse, či ne. Je to jeho rozhodnutí a ať bylo motivováno jakkoliv, ponechme mu je. Pokud jde o barvu bobulí, nevím zda hraje nějakou roli chuť, Ale barva asi určitě. Vzpomeňte jen, že kosi a jiná drozdí havěť naklove vždy ty nejkrásnější třešně a jahody. Sežerou pak méně než desetinu, zbytek shnije.

Připojit reakci

3.3.2013 15:21

Hromádky krmiva každý den mizí, takže doufám, že se ptáčkové nemohou přecpat. Člověk z toho má radost, ale nerad by jim ublížil. Zdá se, že některé sýkorky už jsou slušně vykrmené, hlavně některé Koňadry jsou už hezky kulaťoučké. Přes okno nejsou ty fotky nic moc.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.143 (?)
3.3.2013 15:55

Teď by jste už neměl přikrmovat!! Přikrmuje se jen v době nouze. 

Připojit reakci

3.3.2013 16:26

A kdy končí nouze? Vždyť před týdnem ještě mrzlo a sněžilo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.199.149 (?)
27.3.2013 15:37

U nás mrzne ještě i dneska. Krmítko jsem uklidil počátkem března a před dvěma týdny, kdy začalo zase sněžit a mrznout, jsem ho zase vytáhl. Každé ráno se tam slítá víc jak dvacet koňader, dvě modřinky (ty si na vedlejší ryngli začínají nárokovat budku), několik pěnkav a zvonků, vrabce nepočítám. Nechám ho ještě do konce týdne, pak se má oteplit a budou mít po žížalkách...

Připojit reakci

Michal. (709) - xxx.xxx.8.42 (?)
27.3.2013 15:43

U nás se kromě sýkor a vrabců objevují kosi a sojky, poslední dny i čížkové, stehlíci a čečetky. Já to krmítko pozoruji radší než slony v ZOO.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.143 (?)
27.3.2013 15:56

Také množství ptactva ani nepamatuji. Myslím tím jak druhové zastoupení tak i počet jedinců.  Znova jsem musel instalovat krmítko. Dál jsem jim proso a jablka pro drozdy (zpěvný nebo kvíčala). Natluču jim také ořechy.

Připojit reakci

27.3.2013 17:50

Mám při pozorování ptáčků podobné pocity. Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo náhodou nevyfotil samečka Rehka zahradního (nikoliv domácího). Fotek na internetu je dost, ale stejně by mě zajímaly ty vaše. Viděl jsem tohoto ptáčka na protějším stromě, ale do krmítka se neodvážil. Červenka to určitě nebyla.

Připojit reakci

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.88.38 (?)
28.3.2013 14:12

Jak domácí, tak zahradní Rehek se bezpečně poznají podle uhledných, neůnavných dřepů.Žádný jiný toto nedělá.Vždy když je spatřím- dřepují (pohupují se)do úmoru.Mají bystrý zrak.Kousek popoletí na plot, zbystří oko, a šup na zem pro nějakého červa, nebo ponravu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
28.3.2013 17:33

Pokud to opravdu byl rehek zahradní, byl by to jeden z několika málo evidovaných takto brzkých příletů ze zimoviště v podsaharské Africe. Úplně vyloučené to samozřejmě není.

Když jsem přemýšlel o možné záměně, podle rezaté/oranžové hrudi mne napadl jíkavec severní (pěnkava jíkavec).

Zkuste ho vyfotit, až k Vám zase přiletí.

Hezká pozorování ptáčků Vám přeje

Josef.

Připojit reakci

29.3.2013 14:34

Dobrý den. Nevím jak jinde, ale dnes ráno byla na Poličsku pěkná chumelenice, ale přesto ptáčci zpívali o stošest. Prostě je jejich čas a žádná dlouhá zima je nemůže od jejich pravidelné jarní činnosti odradit. V těchto končinách, kde ještě leží souvislá vrstva sněhu to ale nemají lehké. Co se týče ptáčka rehka, tak jsem si všiml rezavé spodní části těla a černé hlavičky. Bílé čelo jsem nezaregistroval. Ale když tady nezimuje tak to asi on nebyl. Hlavička se mi zdála černější, než je tomu na fotkách pěnkavy jikavce. A křídla se zdála jednobarevná. Jinak jsem z toho "volaaký zmetěný". Ráno se mi zdálo, že tam slyším strnada zahradního, ale ten tady nezimuje. Strnad obecný má zase typickou poslední slabiku ve zpěvu, ale tuto jsem neslyšel nikde ani v průběhu roku. Takže mám dojem, že typyckým ptákem letních vesnických veder je strnad zahradní, s typických klesajícím posledním tónem bez dalšího přídavku, jako je tomu u strnada obecného. Co na to říkáte, pane Josefe? 

Připojit reakci

Josef. (2684) - xxx.xxx.225.69 (?)
1.4.2013 9:59

Strnad zahradní je dost vzácný, ale vyloučit jeho výskyt u Vás, se nedá. (V Pardubickém kraji byl hlášen ze Svitav 2012 a z České Třebové 1999).

V roce 2011 měli ornitologové projekt "Nářečí českých strnadů" (www.strnadi.cz). Asi je u Vás enkláva jiného strnadího nářečí. (Projektu jsem se nezúčastnil, nemám to prostudované ani naposlouchané).

Já jsem strnada zahradního ještě neměl tu čest potkat. (I když i tady byl loni hlášen.) Pod krmítko nám občas přiletí strnad obecný, jak samec, tak samice. Párkrát jsem sice měl dojem trochu odlišného zbarvení, ale to jsem se spletl.

A tak ptáčky a přírodu sledujte dál, je to zábavné. U nás byl ráno sněhový poprašek (do 1 cm), teď ho slunce rozpouští.

Josef.

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6754) - xxx.xxx.98.249 (?)
1.4.2013 13:00

Dobrý den, pane Josefe. Já jsem naposled viděl (snad) strnada zahradního minulý rok na Hamštejnském hřbetu pod Kozákovem. Seděl na drátech u cesty. Vypadal prakticky stejně jako strnad zahradní vyfocený na "Hlasu pro tento den" (český rozhlas). Krk na to samozřejmě nedám, ale ze spodu jsem viděl jeho šedo žlutou, přesně jak na té fotce. Hlavně jsem ale nikdy neslyšel tu poslední slabiku, typickou pro strnada obecného. Ale kdo ví, jak to všechno je. Zajímavou výzvu napsal pán v tématu pěstování brambor. A zní takto:

Věnujte svoji energií ptactvu a přikrmujte, zažívá těžké období. U budky máme doslova letecké manévry a 0,5 kg slunečnice za den je pryč. Přiletěli i dravci, myslete na tyto užitečné tvory, kteří právě část svých sil obětují pro nové pokolení a nemají co žrát. Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.103.29 (?)
1.4.2013 17:25

Už jsem omezovala krmení, jen za mrazivých dnů, chodily jen všetečné sýkorky, pěnkavy a zvonci.Včera napadlo 46 cm sněhu a tak se vrátili i brhlíci, dlask,strakapoudi a plno další havěti.Srny se také zase probrodily až po krmítko a doslova vysávaly slupky slunečnic.Zkrátka nazmar nepřijde nic.Tak snad už je to poslední záchvěv zimy.I když je to moc hezký pohled na to hemžení, ráda je uvidím skotačit na stromech a pod nimi, až budu konečně sázet.Bláža

Připojit reakci

30.3.2013 18:18

Tak jsem dnes viděl z větší blízkosti asi tři ptáčky a pravděpodobně se jednalo o ty samé, co minule. Jedná se o hýla obecného. Naprosto přesná fotka je ve Wikipedii (obrázek vlevo).

Připojit reakci

Josef. (2684) - xxx.xxx.227.176 (?)
31.3.2013 10:20

No ten hýl mne taky napadl, ale pokládal jsem jeho červenou barvu za dost odlišnou od rehkovy rezaté/oranžové. Rehek je navíc znatelně menší velikosti a hlavně štíhlejší postevy,...

Ať tak či tak, všechno to jsou hezcí ptáčci.

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
10.12.2012 13:14

Dobrý den.

Váš kos je opravdu povedený ptáček.

Mylím, že by ornitologové mli radost, kdybyste jim ho vložila do databáze pozorování.

Je tam pozorování všemožných ptáků u nás, vzácných i běžných, často s fotkami nebo s komentáři...

Josef.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
10.12.2012 15:32

No jo. Podle nosa, poznáš kosa.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.2 (?)
11.12.2012 16:16

No vidíte my jsme mysleli, že na zimu někam odletí a na jaře se vrátí.A ono ne. Tyto fotky jsem pořídil před chvilkou. Dokonce nám jedna sousedka říkala, že tu už viděla jeho potomka a ten má zase bílá křídla. 

Obrázky:

Připojit reakci

11.12.2012 21:08

To je opravdu náhoda, že se vám jej zase podařilo vyfotit. Asi to nebude tak vzácný jev ty bílá pírka u ptáků. Nedávno jsem viděl film o Černobylu a přírodě v postižené oblasti, a takové bílé peříčka byly celkem běžné u tamních vlaštovek. Pokud si pamatuji, tak to může být způsobeno i jinými vlivy, jako například i jiným znečištění prostředí, kdy se mutace projeví takto navenek. Proto jsou takovíto ptáci častěji vidět ve městech.

Připojit reakci

Milan Fiala (196) - xxx.xxx.95.245 (?)
31.1.2013 17:34

Nezabudli sme ani na ostatnich vtakov.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.132 (?)
31.1.2013 17:40

Parádní fotky,  to vy???      j.c.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.214 (?)
1.2.2013 18:09

Pane Fialo, to jste fotil vy? To jsou fotky jak od profíka!

Připojit reakci

2.2.2013 19:52

Nie nefotil som ich ja ale su nadherne, chcel som aby aj ostatni zahratkari vydeli pekne foto.

Připojit reakci

3.2.2013 19:10

Aj tak jsou nádherné. Rád jsem se podíval.

Připojit reakci

deerslayer (484) - xxx.xxx.84.120 (?)
2.2.2013 20:02

Tiež sme na chalupe nasypali sýkorkám slnečnicu... a objavili sa v krmítku 2 ďatle (strakapoud), nie naraz... čo za vtáčiky sú na č.7-8? Boli tiež, ale neviem, čo sú zač...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.27 (?)
2.2.2013 22:03

Je to brhlík obecný (nebo lesní?). Moc milý ptáček, taky k nám létá na krmítko.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.46 (?)
24.1.2016 14:45

Pěkné obrázky, pěkné, ale rád bych věděl jak se přikrmuje kingfisher, v jakém krmítku se mu podává přilepšení a kde se opatřuje krmivo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.13 (?)
19.3.2013 16:54

Kdysi jsem pracoval na Karlově Náměstí v Praze a o polední pauze chodil na oběd přes park. Tam byla také kos s jedním bílým křídlem. trošku jsm pátral v literatuře a dočetl se, že je to časté u těch ptačích populací, které jsou oddělené a vlastně se kříží pořád jen mezi sebou. To přesně park uvnitř města splňuje. Zmíněné vlaštovky v oblasti Černobylu-tam to bude mutace způsobená radioaktivním zářením. Ale vliv škodlivin v živ. prostředí ptáků bych viděl spíše v klesání jejich počtu a hlavně v redukci počtu druhů (zůstanou jen ty nejodolnější), než ve změně vybarvení. V populacích žijících v " normálních " podmínkách jsou odlišně zbarvení jedinci většinou vystrnaděni (vyvlašťovkování, vykoseni, vybrabčeni... :-)) atd) pryč. jirka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.192.98 (?)
8.1.2016 13:22

Sýkorky a stehlíci se střídají. Krmivo slunečnice a koule.

Obrázky:

Připojit reakci

Humerik (13) - xxx.xxx.3.47 (?)
16.3.2013 20:33

Prikladám zopár foto kŕmiacich sa sýkoriek. Keď im nasypem kŕmitko, tak za chvílu je to len taký "frngot".

Obrázky:

Připojit reakci

16.3.2013 21:29

Krásné fotky, pane Humeriku. Jen ať si holky dají, viďte. Parukářky jsem tady neviděl, jen modřinky, koňadry, vrabce a z nedalekého lesa přiletí občas brhlíci a snad čížci, ale to nevím jistě. To jen podle žlutočerných pruhů v ocasní části.

Připojit reakci

19.3.2013 10:28

Tak stejně jako na východní Sibiři i tady zima úspěšně pokračuje, jen s krapet rozdílnými teplotami. Nádhera. Wimpi si může ještě zalyžovat a jak jsem psal včera, tak čím déle bude zima, tím lépe. Jen ty vzrostlé thůje se nemusely pod náporem sněhu ohýbat až k zemi. Trochu mi není jasné, jak mohli předpovídat po vydatném sněžení na konci února, že se jedná o poslední takové sněžení v této zimě. To bylo trochu předčasné. Nevím, jestli jsou z toho překvapené i sýkorky, ale rozhodně jim ještě nasypu, jak mají také pod tím sněhem hledat něco k snědku.

Připojit reakci

Wimpi (2108) - xxx.xxx.44.75 (?)
19.3.2013 10:53

Mně se už lyžovat nechce, chci jezdit na kole! devil

Připojit reakci

19.3.2013 10:57

Tak nám úspěšně pokračuje zima a sněhu je i tady v Polabí "něúrekom". Ale co je to proti zimě v mé oblíbené východosibiřské destinaci Ojmjakon, kde se teploty po celou zimu pohybují kolem -50°C.

U nás se sice teploty drží stabilně pod nulou, ale co je to na ruskou zimu-co pane Petře.Nepochlubíte se , kde jste se nám to letos na začátku roku zatoulal?

Jinak včera někde na Slovensku naměřili v tuto dobu rekordní teplotu-okolo -29°C.V republice na některých místech napadlo 40 čísel sněhu, a u nás padá jen sníh s deštěmfrown. Jak se u nás říká nářečím-je kopno(to znamená skoro beze sněhu, místy hlína).

Připojit reakci

19.3.2013 11:59

To bylo špatně pochopeno. Já jen, když tady nadáváme na počasí, tak si vždycky řeknu, co by za něj dali třeba v tom Ojmjakonu. Slovo "destinace" jsem použil z legrace. I když v létě by jste tam tropickou třicítku taky vychytali. Ale v září by to už bylo na rukavice. Ale myslím si, že když někoho baví lyžování, tak si dlouhou zimu taky jistě přeje. Zdenek je asi vyjímka.
smiley

Připojit reakci

19.3.2013 13:53

Jj to je škoda... už jsme čekali zprávy typu""Právě jsem se vrátil z eseseser... podařilo se navázat těsnější vztahy s ruským venkovem... dozvěděl jsem se, jak to dělají jinde, abychom taky stihli pochytat větší sumy teplot už na jaře-budeme prodávat teplomilné ovoce jižním zemímenlightened.

Připojit reakci

19.3.2013 16:21

Podívejte se co dokáže sýkorka

Připojit reakci

31.3.2013 10:19

Krmení a pozorování té drobotiny je právě nyní jedna z mála věcí která se dá dělat.

Obrázky:

Připojit reakci

Zdenci (490) - xxx.xxx.245.32 (?)
31.3.2013 11:08

Tak tak, člověku je hned lépe.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.155 (?)
31.3.2013 14:08

Tak trocha optimismu dámy a pánové wink

Lucas  

Obrázky:
blíží se jaro
blíží se jaro
Připojit reakci

4.4.2013 20:49

To nema chybu Lukas.

Připojit reakci

vimon (403) - xxx.xxx.1.63 (?)
2.2.2014 5:54

Pod krmítkem pro sýkorky uklízejí stehlíci.

Obrázky:
Stehlíci
Stehlíci
Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.119.54 (?)
2.2.2014 12:23

Tak to je nádhera, úprimne závidím. Kúpili sme nové krmítko- zelený domček so strieškou + sakl slnečnice, ale v záhradke ani na okolí doposiaľ sýkorka ani jedna. Neviem kde sa skrývajú?  Na vine je zrejme netypická mierna zima.sad

Připojit reakci

P.Z. (714) - xxx.xxx.192.41 (?)
2.2.2014 13:00

Asi sa prestahovali ku nam na vychod, aj ked slnecnicu im nekupujem. Davam im väcsinou iba orechy a nestazuju sa, chodi ich do krmitka tolko ze sa niekedy nemôzu pomestit.

Připojit reakci

Reniii (620) - xxx.xxx.99.57 (?)
2.2.2014 13:24

Krása yes, stehlíky jsem tady nikdy neviděla. Letos i málo sýkorek lítá na krmítko... nejméně týden si nikdo ani nezobnul, sousedi asi dávají lepší dobroty smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.240 (?)
2.2.2014 13:27

Je to průběhem letošní mírné zimy bez sněhu.

Připojit reakci

vimon (403) - xxx.xxx.17.102 (?)
2.2.2014 14:26

Na staré jabloni, kde je krmítko zavěšeno, jsem napočítal 45 sýkorek, které byly připravené startovat na krmítko, až bude volné. Stehlíků a vrabců tu bývá také okolo 50. Létají sem i parukářky, modřinky, dlask, zvonek, zvonohlík, sojky a další práci které ani neznám. 

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.119.54 (?)
2.2.2014 22:17

Asi bývate blízko lesa. Ach jo, to by sa mi páčilo. A nemuselo by to byť Na samote.laugh  Vlani sme sýkorky rozmaznávali aj orechmi, tekvicovými semienkami a ovsennými vločkami. Prileteli aj brhlíci a veľkí sivozelení stehlíci. Táto zima je však "mrtvá"- bez jediného vtáčka. Neviem kde sa schovali aj tí vrabčiaci, čo sa nám pred 3 rokmi zahniezdili pod okrajom strechy? Niekde musia mať výdatný zdroj potravy.surprise

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.25 (?)
19.4.2014 13:06

Zima 13 / 14 bola velmi mierna a slaba pokrývka snehu spôsobila, že vtáctvo si vedelo nájsť potravu. Túto zimu som tým pádom skŕmil "len " asi 50 kg slnečnice. Predošlá zima 12 / 13 bola naopak dlhá a vtáctvo našu pomoc potrebovalo. Mám 2 miesta kde kŕmim drobné vtáctvo. Jedno je chalupa na dedine a druhé je starý sad. Minulú zimu som spotreboval rekordné množstvo slnečnice. 240 kg...yes kupoval som ju rovno po vreciach od pestovateľov  laugh počet vtáctva pri kŕmidlách sa nedal ani len odhanúť... boli ich desiatky naraz... a všetky možné druhy... sýkorky, mlynárky dlhochvosté, zelienky, čížiky, hýle, viac druhov ďatlov, stehlíky, glezgy... bola to radosť sledovať...

Připojit reakci

kranex (47) - xxx.xxx.218.158 (?)
20.4.2014 22:38

yes je radost sledovat ze nekdo mysli aj na zver a ptactvo v zime... ja som toho roku neskrmil ani zrnko slnecnice, vcil na tom pytli hoduju mole...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.205 (?)
23.1.2016 16:29

Podívejte se na krmítko on line:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.146 (?)
23.1.2016 17:43

nejradeji maji sadlo z našeho pašíka davate jim taky z vašeho

Připojit reakci

Mr Bigggg (2630) - xxx.xxx.173.17 (?)
24.1.2016 23:37

Sýkorky u mne dostanou každý den hrst jader vyloupaných z ořechů.Havrani dostanou 35 ořechů jen nakřaplých. Ptáky nesleduji ani nefotím, jen je krmím.               Vladimír

Připojit reakci

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
25.1.2016 10:08

U mne dostaly sýkorky už 50 kg slunečnice a cca 10 kg vyloupaných starších vlašských ořechů.

Příspěvek s "krmítko on line" je skvělý. Makov dělá záslužnou činnost!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.75 (?)
14.2.2016 11:55

V lete sa do všetkých piatich vyvesených búdok nasťahovali sýkorky veľké. Tu je foto z vnútra jednej z nich...smiley

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.223 (?)
1.3.2016 12:18

Přidám obrázek krmítka vyrobeného z kyblíku od 1kg balení Řeckého jogurtu. Pěkný není, to jistě ne, ale je ze snadno dostupného materiálu a výroba trvá 2 minuty (z toho jedna minuta připadá na přípravu nástroje a upnutí do vrtačky).  Vrtal jsem to vykružovací pilkou průměr 60 mm v ruční vrtačce, jen tak na stole, materiál nepraská a je dost pevný na vrtání. Zřejmě by šly použít i podobné kyblíčky od barev. Výhodou je i snadné doplňování krmiva, když víčko na kyblík jen lehce položíte. A na jaře je poskládám jedno do druhého jako matrjošky, nezaberou moc místa.

Ptákům ošklivost krmítek nevadí, hlavně, když jsou plná. A když jim nasypem slunečnicová semínka, tak je na stromě rušno(nějakjé směsi jim moc nechutnají).

Obrázky:
tohle krmítko vyrobíte za minutu
tohle krmítko vyrobíte za minutu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.32 (?)
1.3.2016 22:19

Krmítka máte účelné, ale kdybych ty kbelíky navěšel na stromy v mém ov. sadu já, do týdne by přišly se mnou zahájit správní řízení úředníci ze živ. prostředí.

Možná by byla i reportáž na TV NOVA laugh

Ale dědko stále drží v ruce čagan takže asi OK.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Je toto projev Šárky na listech? 1623.8.20192981
Toptaste23323.8.2019130703
Nemoc švesty 322.8.2019380
Joganta nr.71842320.8.201913897
Hanka 919.8.20193790
Topend 2719.8.201914732
Aké odrody sliviek sadiť?318.8.2019388
Jofela 10918.8.201939727
Wangenheim podpnik417.8.2019365
Choroba listu nebo škůdce na švestce 917.8.20191487
Ryngle, Renklody, do vyšších poloh914.8.20195746
Č. rodná a ranná - nedostatky1713.8.201911044
Špačci na švestkách2112.8.201912896
Choroba švestky 412.8.2019532
Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami19112.8.2019131977
Jak se zbavit kořenových výmladků1912.8.20191341
Kráľovná Viktoria 3911.8.201910011
Očkování8410.8.201929055
Silvia a Diana88.8.20194429
Tegera - zkušenosti138.8.20198213
Ringlota Black Daimond 98.8.20199037
odrůda Katinka197.8.201916781
Tipala 147.8.20198818
Falešný Dapple Dandy 167.8.20196493
Stromky - jak daleko od sebe 137.8.2019942
Miraclaude? 56.8.2019409
Vision26.8.2019421
Švestka Topfive306.8.20199941
Hanita, Haganta, Katinka, Gabrovská, Wangenheim146.8.20192771
Kalipso 296.8.201913853
Slivoň neznámá? 346.8.201919899
Herman 465.8.20196534
Azura 185.8.20195739
Lipnická nebo kryštálový cukor?254.8.20196652
Čo to je zo slivkami? 73.8.2019854
Althanova renklóda - problém s plody 382.8.201929663
Juna 2127.7.20197959
Určenie odrody 924.7.20191015
Listový škůdce na blumě121.7.2019208
Čačanská raná 4321.7.201928838
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Roční kohout padá do sedu, nohy ho neunesou21.8.2019
Záchůdek catgenie 120+20.8.2019
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů