Lipnická švestka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?) 
25.1.2014 17:57

Podle databáze ÚKZÚZ bude od 14.2.2014 držitelem ochranných práv :

Miroslav Chovanec
Hrnčířská 665
751 31 Lipník nad Bečvou
tel.: 606 920 975
fax: 581 277 648
mail:  zahradnictvi.chovanec@email.cz
zahradnictvi.chovanec@seznam.cz

a registrační řízení není vyplněno, tudíž nebylo asi dosud ukončeno (či dokonce zahájeno). Proto asi bude moci stromky prodávat pouze vlastník matečných stromů.

Takže, to co vím jsem uvedl, ale jestli to tady vydrží nevím = dělám pánovi reklamu, kterou asi zahájil založením tohoto vlákna. Na druhou stranu je to jen citace ze zdroje.

Můj názor je, že křížením pološvestek může dojít jen k vzniku pološvestky. A protože u mne je důležitější chuť než cukernatost, zůstane u mne favoritkou pro tento termín zrání Chrudimská (Vaňkova) a Italien Pruni typ Kepke.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 96.250 (?), 4.11.2015 17:14
Dobry den, dnes jsem si dovezl a zasadil Lipnickou, stromky pekne, velke, koreny taky, spokojenost, 350mnm. JV svah, Valassko, za pár let uvidíme, T.Vasut
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 31.10.2013 10:32

Včera mi dorazila zásilka se dvěma objednanými Lipnickými švestkami. Oba jednoleté štěpovance byly v krabici pečlivě zabalené, celá spodní část stromků (větší část kmínku s kořeny) uložena v igelitovém pytli s vloženou hromádkou vlhkých pilin proti vyschnutí při přepravě. Stromky byly uvnitř krabice provazem upevněny tak, aby při manipulaci s krabicí bylo minimalizováno riziko poškození vrcholových pupenů na výhonech. Oba stromky opatřeny štítky s odrůdovým pasem a registrací, dále byla přiložena i visačka s textovým popisem odrůdy a stručnými pokyny pro pěstování. Nabyl jsem dojmu, že odesílatel zásilku připravil zodpovědně a pečlivě. Se způsobem doručení stromků tedy na mé straně spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.240 (?), 31.10.2013 18:09

Mohu potvrdit totéž, pečlivě zabalené. Hned jsem je zasadil, zbývá už jen čekat na první plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.8 (?), 31.10.2013 19:07

Stromky už máme doma. mají kolem 120-130cm. Domluva s nima byla hrozná. Napřed nám řekl, že objednávky už nedělá a stačí si zavolat 1.11. a že dřív to stejně prodávat nebude. Nedalo nám to a zavolali jsme tam 31.10. a řekli nám, že už to mají skoro vyprodané. Takže jednání hrozné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 31.10.2013 20:40

To je zvláštní, Zdenku, že Tě mezi všemi švestkami zaujal právě a jenom tento "plodový St.Julien"? Asi se musím víc snažit a víc chválit nějakou tu "klasiku".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 31.10.2013 21:30

Inu Petře, to máš tak. Za tu dobu, co sleduji diskuse zdejších zkušených ovocnářů, jsem si sestavil portfolio vybraných odrůd, kterými v budoucnu hodlám obměnit stávající sortiment. Jedná se o prověřené odrůdy, které úspěšně prošly mlýnicí zdejších hodnocení. Problém je v tom, že těmto novým odrůdám nejprve musím uvolnit prostor na nově získané zahradě, což bude trvat několik let. Nikam nespěchám. A teď do toho najednou tahle Lipnická slíva, udajně hodně cukernatá. Neprozkoumaná novinka, lákadlo, velká neznámá. I řekl jsem si, že by ode bylo zbabělé, brát si jen to NEJlepší, NEJkvalitnější a prověřené a nechat za sebe testovat, zkoušet ostatní pěstitele, aniž bych sám taky něčím nepřispěl do mlýna. No a tak jsem se rozhodl, že tuhle švestku přednostně vyzkouším. Nebude to sázka na jistotu, ale naopak - krok do neznáma. Tím si trošku to moje pěstování zpestřím a okořením. Takže tak nějak.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.8 (?), 2.11.2013 15:14 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.34 (?), 2.11.2013 17:30

Na tom videu, kde má být ona Lipnická švestka, je jasně vidět malé  zakulacené a hodně "vzdušně" rozmístěné plody. Něco podobného jsem viděl před 35 lety. Byl to volně v přírodě na kraji lesa vyrostlý semenáč, jen měl hustější násadu plodů. Taková zahradní trnka, takže nic moc a nechtěl bych ten stromek, ani zadarmo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 104.207 (?), 1.12.2013 0:02

Podobná slíva nám roste už několik let na zahradě na chatě nad Šterneberkem. Je to pravokořenný potomek staré slivoně po Nemcích. Plody jsou malé a oválnější než u Lipnické, velmi sladké a aromatické, špatně oddělitelné od pecky, strom roste velmi bujně a zdravě, rodí pravidlně a bohatě, ale hlavně spolehlivě. Plody dlouho vydrží na stromě, zrají někdy v koncem září a začátkem října a vydrží na stromě až do opadu listí. Hotové rozinky s peckou. Bez příznaků šarky přes velký tlak z okolí. Výborná na povidla. Na pálení nepoužívám kvůli špatné oddělitelnosti od pecky. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika